POGLED NAZAJ

Bogovič popljuval slovenske parlamentarce

Objavljeno 09. december 2014 22.43 | Posodobljeno 09. december 2014 22.43 | Piše: T. L.

Razlika med SLS in NSi? Slednja se je v parlament vrnila z blagoslovom cerkve in SDS, pravi Bogovič, ki na naslednjih volitvah računa, da prazno besedičenje ne bo več dovolj.

Franc Bogovič.

LJUBLJANA – Evropski poslanec Franc Bogovič tudi uradno ni več predsednik stranke SLS, svoje mesto je po sobotnem kongresu prepustil Marku Zidanšku. Od vseh funkcij, ki jih je do zdaj opravljal, mu je bilo, kot je povedal za časnik Dnevnik, najbolj duhomorno sedeti v slovenskem parlamentu »in se konec tedna ali meseca vprašati, kaj si dobrega naredil za državo. To, kar se dogaja v državnem zboru, ni vredno tega, da človek tam izgublja čas!«

V Sloveniji lahko blebetaš, z večjimi neumnostmi tudi več publiciteta

Z Evropskim parlamentom pa je bolj zadovoljen. V njem je, kot pravi, v nasprotju s slovenskim delo organizirano. »Pri nas se rojevajo nove in nove izredne seje, zdaj že skoraj na božični dan, in to brez vsebine. V slovenskem političnem prostoru lahko blebetaš, če kaj veš ali ne, in večje neumnosti stresaš, več publicitete dobiš. V Evropskem parlamentu je prostor za razpravo na odborih in v poslanskih skupinah. Tam tisti, ki kaj vedo o temi, rešujejo ključne stvari. Dodaten problem je, da je slovenski parlament postal glasovalni stroj vlade oziroma koalicije. To pomeni, da ga tako rekoč ne potrebujemo več. Dovolj bi bili le vodje poslanskih skupin.«

»Kdor sprejme funkcijo, lahko pričakuje na dvorišču policijo«

Bogovič ima svoje mnenje tudi o vseh, ki opravljajo javne funkcije. O domnevno spornih dejanjih novega predsednika Zidanška, o katerih se je pisalo v medijih, Bogovič pravi, da je v Sloveniji vsak, ki prevzame kakšno javno funkcijo, izpostavljen temu, da ima lahko naslednje jutro na dvorišču trop policistov in novinarjev.

Bogovič svojemu nasledniku očitno zaupa, saj je med drugim za Dnevnik še dejal, da sta se po preiskavi z Zidanškom pogovarjala ter da mu je vse pojasnil. Pravi, da je Zidanšek dovolj zrel in moder, da ve, v kaj se spušča. »Če bi imel maslo na glavi, za predsednika SLS zagotovo ne bi kandidiral.«

Bogoviča so pred dvema letoma, ko je napovedal kandidaturo za predsednika SLS, mediji, ki so blizu SDS, razglasili za nekdanjega udbovca. »Takrat je del slovenskega političnega prostora ocenil, da je to metoda, s katero me bo diskreditiral, ker pač živim v istem mestu z nekom, ki je bil predsednik Udbe v Jugoslaviji. Jaz tega človeka ne morem in ne želim soditi. Naj ga sodijo drugi, mene pa pustijo pri miru,« je za časnik zdaj povedal bivši šef SLS.

Drugi imajo denar za plačane časopise, SLS pač ne

Na vprašanje, zakaj se ni na očitke ostreje odzval, pa odgovarja. da SLS nima svojih plačanih časopisov: »Kakšna druga stranka jih ima, zato trobijo, vrtijo ... Imajo denar za to. Kje so ga dobili, me ne zanima, imajo pa ga zelo veliko, da že desetletje uspešno blatijo.« Dodaja, da je tedaj v državnem zboru povedal, če ima kdo kakršno koli informacijo o njem, naj jo tam pove, sicer naj ga pustijo pri miru.

»Obstajajo meje, kaj lahko človek počne. Sam sem si jih postavil in jih ne nameravam prestopiti zato, da bi bil en dan dlje v politiki. Nisem tako vzgojen, v tem ne vidim človeških vrednot, nič nimam od tega, zato sem se od takega početja raje ogradil.«

NSi je uspela vrnitev v parlament. Bo tako tudi s SLS? »Nova Slovenija je imela v trenutku vračanja v parlament blagoslov tudi pri tistih, ki jo danes najbolj tepejo – pri konkurenčni politični stranki (SDS, op. a.). Tega blagoslova danes nima več. Ob letošnjih državnozborskih volitvah tudi po obnašanju Cerkve nisem začutil, da bi imela NSi v njej še pretirano oporo. Upam pa, da bo v prihodnje tudi Cerkev bolj nevtralna in bo opravljala svoje poslanstvo.« Dodaja, da v stranki računajo na to, da na naslednjih parlamentarnih volitvah ne bodo dovolj le prazno besedičenje in ustvarjanje nekih novih likov, ki bodo rešili državo, ter novih strank. 

Deli s prijatelji