STRAH

Bo svet zaradi ebole ostal brez čokolade?

Objavljeno 23. oktober 2014 16.28 | Posodobljeno 23. oktober 2014 16.28 | Piše: P. Pa.

Slonokoščena obala in Gana skupaj proizvedeta več kot 50 odstotkov svetovne zaloge kakavovih zrn.

LJUBLJANA – Zaradi virusa ebole lahko polovica sveta ostane brez zalog čokolade. Slonokoščena obala namreč proizvede kar 33 odstotkov vseh kakavovih zrn, ki jih uporabijo za proizvajanje te sladke in slastne razvade. Čeprav v Slonokoščeni obali niso zabeležili nobenega primera smrtonosnega virusa, so zaradi grožnje zaprli meje z Liberijo in Gvinejo. Zaradi zaprtih mej delavci ne morejo pobirati kakavovih zrn na vrhuncu sezone in obstaja strah, da se bodo cene kakava močno dvignile. 

Gorenjka še ne bo dvignila cen

Dviganje cen kakava opažajo tudi v Žitu, proizvajalcu slovenske čokolade Gorenjka. Pravijo, da rast kakavovih surovin opažajo že zadnjih nekaj let. »Še leta 2012 je bila tona kakavovega masla 2500 evrov, lani 5600, trenutno pa kar 6500 evrov. Skokovita rast surovin je posledica majhnega števila igralcev na trgu. Nekateri se vedejo tudi špekulativno in izkoristijo takšne novice, kot je novica o eboli, za dodaten dvig cene.«

V Žitu pravijo, da v takšnih primerih najprej vedno iščejo rezerve pri sebi. »Na tako konkurenčnem trgu, kot je trg s čokolado, je težko dvigniti cene. Velika rast se sčasoma sicer pokaže v višji ceni čokolade, lahko pa rečemo, da končni porabniki gotovo ne bodo občutili takšnih podražitev, kot jih na trgu kakava občutimo mi. Sicer za Gorenjkine izdelke uporabljamo kakavove surovine iz Gane in Slonokoščene obale.«

Ogrožene svetovne zaloge?

Svetovne zaloge so zaradi dogajanja v Afriki ogrožene. Zaskrbljeni so tudi v svetovni fundaciji za kakav (World Cocoa Foundation – WCF), kjer zdaj premlevajo, kako se lotiti problema. Prebivalci Slonokoščene obale so postali precej previdnejši, kar je opazil tudi Tim McCoy, predstavnik WCF, ki je v teh tednih tam sestankoval. »Na sestankih so prebivalci vedno stiskali roke in se poljubljali na lica, zdaj tega ni bilo.«

Dvige cen čokoladic so že začeli opažati nekateri kupci vsega sveta. Tržni analitik Jack Scoville je opazil, da je za naslednje tri leta predvidena rast cene kakava zaradi strahu, da se bo ebola razširila tudi na območje Slonokoščene obale in Gane, ki skupaj proizvedeta več kot polovico vseh svetovnih zalog kakava. Strokovnjaki pa opozarjajo tudi na to, da se z ebolo ne morete okužiti s čokolado.
 

 

Deli s prijatelji