NA POTEZI JE

Bo premier ustavil 
cunami na Darsu?

Objavljeno 31. avgust 2015 14.14 | Posodobljeno 31. avgust 2015 14.14 | Piše: Jadran Vatovec

Oditi mora, ker je razkril, da je nanj pritiskal minister?

Mag. Robert Ličen, ki je opozoril na politično kadrovanje, je ta hip še predsednik nadzornega sveta Darsa. Foto: Marjanca Hanc

LJUBLJANA – Da bo s tem, ko bo javno razkril (začel dokazovati), da so nekateri izvajali politični pritisk nanj zato, da bi predlagal zamenjavo uprave Darsa oziroma njenega predsednika mag. Matjaža Kneza ter da je to dvakrat od njega zahteval celo minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič, pljunil na eksplozivni karbid, se je izkušeni predsednik nadzornega sveta Darsa mag. Robert Ličen najbrž vnaprej zavedal ali bi se vsaj moral. Da svoje trditve o nedopustnih pritiskih (tudi, jasno, o ministrovem) menda lahko dokaže, mu v tem hipu sicer ne pomaga. Kvečjemu nasprotno. Prav zaradi Ličnove naivne pripravljenosti javno dokazovati utemeljenost svojih trditev je namreč celo še bolj verjetno, da bodo tisti, ki so bodisi izvajali pritisk bodisi so ga »samo« naročili, zdaj še pospešili postopek njegove zamenjave in, točno tako, tudi zamenjave dozdajšnjega predsednika uprave Darsa. Ne pozabimo, da je že za danes (ob 18. uri) sklicana seja skupščine delničarjev Darsa. Uradno naj bi, kajpak, zamenjavo predlagal in jo v domnevnem interesu države upravičeval paravladni Slovenski državni holding (SDH). (T)isti SDH, ki je pred meseci na vse pretege hvalil mag. Lična ter poudarjal, da bo šele nadzorni svet Darsa, ki ga bo vodil on, zadostno strokoven in heterogen. No, to je veljalo takrat, v minulem tednu pa je prav Ličen na mah postal največji kamen spotike, največja nadloga v politični kadrovski kuhinji. Pa lahko rečemo, da česa takega na sončni strani Alp nikoli ne bi pričakovali? Seveda ne.

Dobovšek svetuje Cerarju

Že ko je SDH (decembra lani) sprejel kodeks korporativnega upravljanja družb v državni lasti, smo slutili, da si bodo nekateri, komaj bodo prevladali ozki zaslužkarski interesi, bržda znali pred tistim, kar v tem kodeksu piše, zatiskati oči kljub splošno znanemu zavzemanju predsednika vlade dr. Mira Cerarja za to, da bi v mandatu njegove vlade postopki imenovanj in razreševanj potekali bolj transparentno in v skladu z višjimi etičnimi standardi. Spomnimo se, denimo, kako je dr. Cerar ob odprtju ljubljanskega Centra za pravno svetovanje prijaviteljem korupcije zagotovil, da bo njegova vlada projekt razkrivanja korupcije v okviru dopustnosti in možnosti vsekakor podpirala. Skratka, politični kadrovski cunami, ki se je, tako kaže, znova začel ter ki naj bi mu v Darsu in tudi na Slovenskih železnicah že v kratkem sledilo načrtovano obvladovanje finančnih tokov, v okviru SŽ pa tudi dobičkonosno razpolaganje z nepremičninami, bi hipotetično še vedno lahko ustavil Cerar. Če bi se mu za drugačen koncept uspelo dogovoril z SD in njegovim predsednikom mag. Dejanom Židanom. Govorimo samo o hipotetični možnosti.

Zelo, zelo hipotetični, saj Slovenija pač ni ne Nemčija ne Norveška. Dr. Bojana Dobovška, nekdanjega člana in poslanca Cerarjevega SMC ter strokovnjaka nedvoumnega mednarodnega ugleda na področju boja proti institucionalni in zakonodajni korupciji, proti negativni (politični) selekciji in navzkrižju interesov pa tudi proti klientelizmu, nepotizmu, kronizmu in spornemu sodelovanju politikov s spornimi lobiji, smo povprašali, kaj bi v teh dneh predlagal premierju Cerarju, če bi ga ta prosil za nasvet. »Svetoval bi mu, da se odkrito pogovori z vsemi vpletenimi, z dr. Gašperšičem, vendar nujno tudi z mag. Ličnom, ter potem brez odlašanja zelo določno ukrepa brez vsakršnih marketinških ali piarovskih prijemov,« je odgovoril.

Komu diši cestninjenje?

Pa bi naš premier upošteval prijateljski Dobovškov nasvet ali bi se samo spet prestrašil, da mu bo začela, če kaj ukrene, koalicija pokati po šivih?

Še enkrat spomnimo, na kaj je v četrtek opozoril mag. Ličen: »Lahko naravnost povem, da je pritisk dvakrat izvajal minister. Minister Gašperšič. Dvakrat, on osebno, pri njem v pisarni.« In potem še: »Razpis za elektronsko cestninjenje je vreden več kot 200 milijonov evrov. Zanimiv razpis, zelo zanimiv za marsikateri lobi in za marsikatero, takšno ali drugačno... skupino.« Predsednik vlade in vlada bi morala na to reagirati. Pa najbrž tudi Komisija za preprečevanje korupcije, policija in državno tožilstvo. Če bi bila Slovenija pravna držav

 Ne gre le za Gašperšiča!

»Moje dejanje v bistvu sploh ni bilo uperjeno proti ministru dr. Petru Gašperšiču. Nisem član nobene stranke in mi je vseeno, kdo sestavlja vladno koalicijo. Sem pa vedno doslej delal in si še vedno želim delati po svoji vesti. Nisem pripravljen delati mimo zakona. Tako sem si pač takrat, ko so me nekateri začeli kakor prijateljsko opozarjati, češ da vedo, da bo minister zahteval mojo zamenjavo, če ne obljubim, da bom v kratkem začel postopek zamenjave predsednika uprave Darsa mag. Matjaža Kneza, rekel, da se takšnih igric ne grem. Ko se takšni pritiski ponavljajo nekaj časa in ko ti nekdo reče, da si dovolj sposoben, da boš znal poiskati ustrezen izgovor za zamenjavo predsednika uprave, ki resda dobro in uspešno opravlja svoje delo, se ti vse skupaj upre,« nam je pojasnil mag. Robert Ličen. Pravi, da je zgolj hotel doseči, da bi se začela v naši družbi odkrita razprava o tem, ali si res tudi v prihodnosti želimo gospodarstva, ki vegetira in ga nekateri lahko izčrpavajo zato, ker je talec politike in agresivnih lobijev: »Natančno vem, kdaj me je kdo prepričeval oziroma kdaj je izvajal pritisk name zaradi Darsa. To lahko dokažem. Kje se je to zgodilo, katerega dne in ob kateri uri. Vem celo, kakšno kravato je sogovornik takrat nosil.« 

Deli s prijatelji