UPIRAJO SE

Blejski pletnarji v vojni z župnikom

Objavljeno 07. april 2016 12.12 | Posodobljeno 07. april 2016 12.12 | Piše: Boštjan Fon

Pletnarji so v soboto iz vode najprej potegnili električno pletno župnije, nato še vse svoje.

Predsednik čolnarskega združenja Pletna Bled Marjan Žvegar. Foto: Boštjan Fon

BLED – Turistov poln Bled je z začudenjem spremljal dogajanje na območju Mlinega. Pletnarji, nekaj čez dvajset jih je, so na sobotno jutro iz jezera potegnili svoja lesena, sedem metrov dolga in okoli dva metra široka značilna lesena plovila ter jih na bregu namestili tako, da je bil onemogočen dostop do električne pletne z imenom Sinaj. To je v petek, prvega dne aprila, splavil blejski župnik Janez Ferkolj in njo so kot prvo na suho zvlekli pletnarji.

Na kraj dogajanja je bil napoten občinski redar, prišla je policija, avtobusni prevozniki, ki so nameravali dostaviti potnike, ki si želijo ogledati Blejski otok s cerkvijo Matere božje, pa so lahko le skomignili z rameni in se odpeljali naprej. »Blejski župnik ne spoštuje občinskega odloka, laže in zavaja,« je bil odločen predsednik čolnarskega združenja Pletna Bled Marjan Žvegar: »Nov odlok o plovbnem redu na jezeru je še v pripravi, torej velja stari, ki se ga moramo vsi držati. Plovilo župnika pristane kjer hoče, z nami ni tako. Točno so določena mesta, kjer se lahko vkrca potnike, na plovilo Sinaj v lasti župnije pa je župnik sam, kot neki poslovnež, vabil goste, po drugi strani ima pa pri svoji osnovni dejavnosti, maševanju v cerkvi, prazno.« Žvegar je dodajal, da si župnik kot upravitelj Blejskega otoka lasti vsa pristanišča: »Mesto, kjer so na ladjo Sinaj vkrcevali potnike, sploh ni temu namenjeno, temveč je to vzstopno-izstopno mesto, kjer se vkrca vse potrebno za oskrbo Blejskega otoka, ne pa da na plovilo sprejema ljudi.«

Ponudba paketni obisk za nedoločen čas umaknjena

Blejski župnik Janez Ferkolj nam je posredoval svoje videnje sobotnega dogajanja: »Župnija Bled je kot upraviteljica Blejskega otoka na pobudo Avtobusne postaje Ljubljana z dnem 1. april 2016 začela tržiti paketno ponudbo za obisk Blejskega otoka za obiskovalce, ki se na Bled pripeljejo z rednimi avtobusnimi prevozi, enako kot to že nekaj časa izvaja za druge turistične destinacije v Sloveniji: blejski grad, Postojnska jama, Radovljica, Škofja Loka … Paket v tej ponudbi poleg otoške pristojbine in menija potica vsebuje tudi avtobusni prevoz ter prevoz s čolnom na Blejski otok, ki ga je izvajalo podjetje Blejski otok, d. o. o., samo s svojim električnim čolnom. Električni čoln izvaja prevoze za paketno ponudbo po javno objavljenem in avtobusnim prevozom prilagojenem voznem redu, ki gostom in obiskovalcem Blejskega otoka omogoča, da se brez dogovorov s prevoznikom sami odločajo, kako dolg bo njihov obisk na otoku. Člani Čolnarskega združenja Pletna Bled so električni čoln, ki je last Župnije Bled, pričakali ob pristanku na bregu jezera in ga samovoljno in brez vsakega predhodnega opozorila potegnili iz jezera ter s tem preprečili izvajanje ponudbe. Zato z današnjim dnem objavljeno ponudbo paketnega obiska Blejskega otoka za nedoločen čas ukinjamo.«

»Župnikovo plovilo ni pletna«

Preostali pletnarji, zbrani okoli predsednika, so bili razburjeni. »To plovilo, ki ga ima župnik, sploh ni pletna oziroma električna pletna. Plovilo, ki ima naziv pletna, je del kulturne dediščine in je narejeno po točno določenih pravilih in je povsem iz lesa, za pogon pa je namesto elektrike človeška moč in spretnost. Župnikovo plovilo je podobno pletni, a je narejeno iz pločevine, nato pa je prek nekaj nalepljenega, da je videti kot leseno,« je ob kovinskem zvenu trkanja na župnikovo ladjico pokazal Robert Wilfan: »Že prej smo župnika, ki ima za oskrbo otoka električno plovilo, prosili, naj ga ne vozi na pristanišče pod Vilo Bled, ker nam ga je podrl, zanj pa skrbimo in ga vzdržujemo mi.« Njegovi kolegi so nam pokazali vstopnico na ladjo Sinaj in razložili: »Vožnja s pletno na otok in nazaj po osebi velja štirinajst evrov. Ko naši potniki pridejo na otok, morajo plačati še dodatnih šest evrov za vstop v cerkev. Župnik ponuja paketni aranžma, torej prevoz z ladjo in vstop v cerkev po ceni, ki je tri evre nižja od seštevka naše voznine in vstopnine v cerkev, ki gre v njegovo malho. Sprašujemo se, ali je sploh še župnik ali se gre s temi ladjicami in ponujanjem prenočišč z zajtrkom v starem farovžu samo še biznis?« Pletnarji so dejali, da so jim pred časom očitali kartelno dogovarjanje za ceno prevozov na otok. »To je navadna bedarija. Dejstvo je, da bi v dogajanje, ki se ga je napovedovalo že precej časa, morala odločneje poseči občina, tako pa je se je zgodilo to, kar imamo danes. Naše pletne so na suhem in protestno ne bomo vozili potnikov po jezeru.«

Kmalu še dodatnih pet župnijskih plovil?

No, in ker so bili pletnarji na suhem s svojimi plovili, župnijska električna ladjica pa je bila prav tako na kopnem, obkrožena z njihovimi, je bil sobotni zaslužek od vstopnine v cerkvi na otoku mizeren. Plavati tja se ni dalo nikomur, redki posamezniki so se odločili za najetje čolna in s pomočjo vesel in lastnih mišic priti na otok in nazaj. »Ne vemo, kdo stoji za vsem tem, in ne bomo namigovali, da je eden od najvidnejših predstavnikov občine z močjo odločanja diplomiral na teološki fakulteti. Dejansko gre tukaj, pri vsem tem plovbnem redu in tolmačenju odloka, ki je v veljavi, pa samovolji in borbi za zaslužek mimo vsega, za precejšen problem. Ne bomo si zatiskali oči in pustili drugim, da se izognejo temu, kar velja za vse nas.«

Ob koncu dopoldanskega dogajanja smo prek predsednika čolnarskega združenja Žvegarja slišali še, da je njihov župnik pred časom napovedal, da bo kmalu po jezeru plulo poleg že splavljenega Sinaja še dodatnih pet župnijskih plovil. Seveda električnih. Tako bo nenadoma nastala na gladini jezera res velika gneča. Se bo kakšna pletna, kar se je na Bledu že zgodilo, sredi noči potopila s preluknjanim dnom ali pa se bodo odgovorni zganili in postavili razgrete glave za mizo in se domenili za pravila igre? Pardon, plovbe in s tem povezanega zaslužka!

Deli s prijatelji