NI DVIGNIL VABILA

Bivši pravosodni minister se izogiba sojenju: Potrebujem tri dni

Nekdanji minister je včeraj napovedal, da bo danes prejel vabilo, a do zdaj ga še ni.
Fotografija: Alešu Zalarju niso mogli vročiti vabila. FOTO: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Alešu Zalarju niso mogli vročiti vabila. FOTO: Uroš Hočevar

LJUBLJANA – Danes bi morala na Okrajno sodišče v Ljubljani pred sodnico Tadejo Borinc Zebič stopiti nekdanji generalni državni tožilec Zvonko Fišer in nekdanji minister za pravosodje Aleš Zalar, a Zalarja na sodišče zjutraj ni bilo, saj mu sodišče še ni uspelo vročiti vabila. Nekdanji minister je sicer napovedal, da bo vabilo prevzel danes, ko naj bi se vrnil iz tujine, a do zdaj mu vabilo še ni bilo vročeno. Razprava je sicer razpisana že četrtič, bivši minister stranke LDS pa manjka že četrti teden. »Na sodišče bom prišel, ko mi bo vročeno vabilo. Zakoniti pogoji pomenijo, da mi mora sodišče najprej vročiti vabilo in obtožni predlog ter tako kot vsakomur omogočiti najmanj tri dni za pripravo obrambe po prejemu vabila. Nobeden od teh pogojev še ni izpolnjen,« nam je pojasnil danes, ko smo nanj naslovili vprašanje ali je uspel priti do sodišča.

Na spletni strani okrajnega sodišča sta novi obravnavi sklicani za ponedeljek in petek.

Prepričan, da se je vmešala stranka


Zalar je včeraj v svoji izjavi zapisal, da v kazenskem postopku s sodiščem aktivno sodeluje že od prvega dne, ko je bil oktobra letos vložen obtožni predlog. »V dveh pisnih obrambnih predlogih sem pojasnil, zakaj očitano dejanje ni niti nezakonito, kaj šele kaznivo. Sodišče sem opozoril na Poročilo Vrhovnega državnega tožilstva o strokovnem pregledu dela tožilke Manje Prezelj v tej kazenski zadevi, iz katerega izhaja, da bi morala biti kazenska ovadba, do katere je prišlo na predlog 21 poslancev politične stranke SDS, zavržena. Sodišče sem že pred tremi tedni tudi obvestil, da na podlagi pogodbe z Evropsko banko za obnovo in razvoj delam v tujini in da se bom 17. 11. 2017 vrnil v Slovenijo, prevzel vabilo na glavno obravnavo in se udeležil postopka takoj, ko bodo za to izpolnjeni zakoniti pogoji.«

Poudaril  je, da je za časovno stisko, v kateri se je tik pred zastaranjem primera znašlo sodišče, krivo državno tožilstvo, ki je obtožni predlog vložilo pet let in pol od imenovanja Boštjana Škrleca za generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva. »Zakaj je tožilstvo sploh vložilo obtožni predlog ter kakšnim pritiskom in vmešavanjem v predkazenski postopek s strani Janševe SDS je bilo tožilstvo izpostavljeno, bom pojasnil na javni glavni obravnavi.«

Sodnica ne bo nepristranska


Zalar je še zapisal, da so razlogi, zaradi katerih je sodnica predlagala svojo izločitev zanj prepričljivi. »Sodnica me dobro pozna. Kot nekdanji predsednik sodišča sem jo po opravljenem razgovoru zaposlil kot pripravnico. Nato sem ji bil kot strokovni sodelavki sodišča vrsto let nadrejen. V času, ko sem bil minister za pravosodje, sem ji bil spet nadrejen, saj je kot dodeljena sodnica s polnim delovnim časom delala na ministrstvu za pravosodje. V pogosti komunikaciji na ministrstvu je bila zlasti z Boštjanom Škrlecem. Slednji je ključna priča tožilstva in obrambe v kazenskem postopku, zato bo sodnica morala še posebej skrbno pretehtati verodostojnost njegove izpovedi kot nekdanjega, prav tako sodnici nadrejenega funkcionarja.«

Zalar je še dodal, da bo sodnica s strani obrambe celo predlagana kot priča. »Predsednica sodišča Nataša Kosec je zahtevano izločitev sodnice zavrnila. Dvomim, da bo ta odločitev predsednice sodišča prispevala k sojenju brez nepotrebnega odlašanja.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije