POGLED OD ZUNAJ

»Bilo bi čudovito, če bi Slovenija zaprla tri leve in tri desne politike«

Objavljeno 04. junij 2013 11.37 | Posodobljeno 04. junij 2013 10.11 | Piše: S. U.

Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli razkriva svoje poglede in rešitve za našo državo.

Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli.

LJUBLJANA – »Pogosto pravim, napol v šali, da bi bilo čudovito, če bi – v skladu z zakonodajo in ob ustreznih dokazih – Slovenija zaprla tri leve in tri desne politike,« je v intervjuju za Siol.net dejal ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli in dodal, da je vlada pri nas bolj vpletena v gospodarstvo kot katera koli druga nekdanja socialistična država. 

Veleposlanik ima tudi rešitev, da bi slovensko gospodarstvo doživelo rast, kot jo je ameriško po veliki depresiji: »Privatizacija je prva stvar, druga pa je, da se na splošno znebite preprek investicijam v vašo državo. Birokracija včasih še vedno poteka po komunistično, glede na število podpisov in dovoljenj, ki so potrebni. Če imaš toliko konkurence na Češkem, Slovaškem, Poljskem, kjer je toliko lažje poslovati, zakaj bi prišel v Slovenijo? Škoda. Če bi bile druge stvari enake, potem bi ljudje raje prišli v Slovenijo. Pazljiv je treba biti tudi pri iskanju ravnotežja med varčevanjem in spodbudami gospodarstva«.

Udaril bi predstavnika bonitetne agencije Moody's

Po njegovem mnenju obstajajo argumenti, da bi morala priti trojka »počistit hišo«, a po drugi strani Slovenija res ni v enakem položaju kot nekatere druge države. Pravi, da je v Sloveniji kriza bolj politična kot gospodarska. O agenciji Moody's in znižanju bonitetne oceno naši državi pa je dejal: »Lahko razumem impulz. Ko sem videl naslove, sem bil tudi sam razdražen zaradi tega. Če bi bil njihov predstavnik v moji pisarni, bi ga morda udaril (smeh).«

Mussomeli poudarja, da so sindikati v državi zelo močni, a na srečo se bo z referendumskimi spremembami del moči sindikatov zmanjšal.

Nihče mi ni povedal o razdeljenosti države, o zgodovini, ki tli pod površjem, o tem, kako malenkostni so nekateri politiki.

Veleposlanik je med drugim pohvalil prost dostop do zdravstva, a o njegovi kakovosti najboljšega mnenja nima: »Kot Američan lahko zavidam, kako dostopno je vse, ne le zdravstvo, ampak tudi višja izobrazba, kar je za Američana težko doumljivo. Po drugi strani pa vaše zdravstvo, in to bo zvenelo zelo šovinistično, ni tako dobro kot ameriško. Je cenejše, precej cenejše, vendar tam, kjer je denar, so tudi najboljši ljudje in tehnologija. Imate nekaj dobrih zdravnikov, ki sem jih srečal, sam sistem pa ni tako učinkovit, kot bi bil kapitalistični zdravstveni sistem.«

O slovenskih razdorih bo obvestil naslednika

Mussomeli je vnovič poudaril pomen sprave: »Zaradi tega sem jezen. Vsi moji predhodniki, celo Johnny, so rekli: 'Oh, imel se boš lepo, tako čudovito je. Lahko se boš sprostil in poskušal opraviti ameriške posle tam.' Nihče mi ni povedal o razdeljenosti države, o zgodovini, ki tli pod površjem, o tem, kako malenkostni so nekateri politiki. Nič o tem. Moj naslednik pa bo dobro obveščen.«

Po njegovih besedah v Sloveniji medsebojnega spoštovanja sploh ni. »To je šokantno, da ste tako prijazni do tujcev, tudi zoprnih tujcev, kot sem jaz – tudi tisti, ki me ne marajo, so do mene vljudni –, niste pa vljudni in spoštljivi drug do drugega in zgodovine drug drugega. To je sramotno.«
 

Deli s prijatelji