SALAMIJADE

April, mesec za salame

Objavljeno 21. april 2017 16.49 | Posodobljeno 21. april 2017 16.54 | Piše: Primož Hieng

Med številnimi slovenskimi salamijadami izstopa polhograjska.

Janez Širok je pobudnik salamijad v Polhovem gradcu.Foto Primož Hieng

POLHOV GRADEC – »Salamijade smo v Polhovem Gradcu začeli že na začetku tega stoletja, torej okrog leta 2000,« pravi Janez Širok iz Dolenje vasi. »Najprej so bile na mojem vikendu, nadaljevali smo v gasilskem domu v Dvoru in nato še v graščini v Polhovem Gradcu. Povezali smo se z domačo lovsko družino in se temu primerno organizirali.«

Na začetku polhograjskih salamijad ni šlo vse kot po maslu, saj je očitno večkrat zmagala zavist kot kakovost salam, včasih morda tudi nevoščljivost. »Sprva smo se ocenjevali med seboj,« pravi Širok, ki je organiziral vse salamijade. »Najprej je bilo vse videti v najlepšem redu, ko pa smo razglasili rezultate, smo se skoraj stepli. Nihče se ni mogel sprijazniti z zmago drugega, ker je vsak menil, da je njegova salama najboljša. Potem smo se dogovorili in imenovali strokovno komisijo. Prepustili smo ji ocenjevanje, tako da imamo zdaj mir pred zavistjo.«

Zanima nas, zakaj salame ocenjujejo šele aprila. Janez Širok pravi, da je to najprimernejši čas: »V tem času so salame namreč zrele, tudi dovolj trde, da se lepo režejo in topijo v ustih. Poleg tega imajo vse, kar mora imeti dobra salama.«

Letos je klasične in divjačinske salame ocenjevala tričlanska strokovna komisija, ki jo je vodila predsednica Marlena Skvarča, pri ocenjevanju pa sta ji pomagala priznani kuharski mojster Matjaž Pozderec in Damjan Wallner. Lani so poizkusili 49 salam, letos so jih izdelovalci na ocenjevanje poslali oziroma prinesli 46. Leta 2006 je bila udeležba nad vsemi pričakovanji, saj so morali narezati in poizkusiti kar 97 salam. »Komisija je svoje delo seveda opravila povsem anonimno, saj so člani zgolj ocenjevali vzorce,« pojasni Širok. »Člani komisije morajo biti zelo nepristranski, saj ne smejo poznati nikogar od udeležencev.«

Najboljše divjačinske salame pripravlja Marjan Kranjc, saj je v svoji kategoriji zasedel prvo in drugo mesto, tretji je bil domačin Gašper Potočnik. V kategoriji klasičnih salam je prvo mesto osvojil Primož Rutar, drugi je bil Ivo Dobnikar in tretji Ciril Kozjek. Na koncu so salame – teh je bilo za približno 25 kilogramov – lahko poizkusili tudi obiskovalci prireditve, saj so jih lepo narezali in seveda vse pojedli.

Salamijada v Polhovem Gradcu naj bi že leta 2018 dobila nove razsežnosti, saj so njihovi načrti zelo drzni. Več o tem je povedal predsednik polhograjske lovske družine Marko Čamernik: »Želimo si, da bi pri nas izpeljali vseslovensko lovsko salamijado. Vemo namreč, da je med slovenskimi lovci veliko takih, ki iz uplenjenih živali pripravljajo najrazličnejše salame. Radi bi, da bi z njimi sodelovali v konkurenci slovenskih lovcev, tako da bi vedeli, kakšna je njihova kakovost. Salame namreč pripravljajo iz mesa medveda, jelena, košute in celo muflona ter drugih divjih živali.«

V Lovski družini Polhov Gradec po Čamernikovih besedah načrtujejo, da se bodo najprej povezali z Lovsko zvezo Slovenije, da bi se dogovorili o podrobnostih. Nato se bodo povezali z lovskimi družinami po vsej Sloveniji, računajo pa na dobro udeležbo lovcev ter ljubiteljskih in poklicnih mesarjev; načrtujejo dvodnevno prireditev.

»Veseli smo, da nam je pri izvedbi pomagala občina Dobrova - Polhov Gradec, prostor v graščini pa nam je omogočil Tehniški muzej Slovenije,« je sklenil Janez Širok.

Deli s prijatelji