ŠALJIVEC

Ameriškega veleposlanika zabava zmeda s Türkom

Objavljeno 07. januar 2012 14.09 | Posodobljeno 07. januar 2012 17.08 | Piše: K. K.

Korupcija pa obstaja tudi v Sloveniji, a se izvaja na zelo sofisticiran način, opozarja veleposlanik Mussomeli.

Mussomeli pravi, da imamo Slovenci drugačno, manj očitno vrsto korupcije

LJUBLJANA – »Če bo kdo rekel, da je bil obisk pri Borutu Pahorju v bolnišnici neprimeren ali vmešavanje v notranje zadeve, bom zelo razburjen. Kljub temu da v svojem mandatu ni bil uspešen, se je zelo trudil. Vedno je mislil na državo, ne pa na svoje interese. Poleg tega se ga ne oklepa sum korupcije. Na obisk v bolnišnico nisem šel kot ambasador, ampak kot Joe Mussomeli, njegov prijatelj,« je ameriški veleposlanik Joseph A. Mussomeli v pogovoru za Večer komentiral svoj obisk pri bolnem slovenskem premierju.

Novinarjema ponudil banano

Veleposlenik Mussomeli, ki slovi kot veliki šaljivec, si je nekoliko privoščil tudi večerova novinarja, ko sta ga spraševala:  »V zadnjih dneh so se pojavili komentarji, da zaradi svojega ravnanja vidite Slovenijo kot kolonijo, banana republiko ali interesno sfero.« Odgovor sta zapisala takole: »Želite banano? (pokaže na banane na mizi in se zasmeji) Slovenijo poskušam obravnavati kot enakopravnega partnerja. Bolje je, da se odprto in odkrito pogovarjamo, kot da se vsa komunikacija dogaja za tesno zaprtimi vrati. Poskušam biti odprt, kar je velik kompliment Sloveniji. Če nekateri Slovenci tega ne razumejo tako, ne morem pomagati.«

Janković ve, da bo sestavljanje vlade izziv

Mussomeli je pretekli teden precej razburil slovensko javnost, njegove izjave pa je za neprimerno vmešavanje v slovenske notranje zadeve označil tudi predsednik republike Danilo Türk. Za Večer je ocenil, da je težko reči, ali bo mandatar Zoran Janković sestavil vlado: »Vsi imamo osebne poglede na to. Menim, da Janković ve, pravzaprav vsi vemo, da bo to izziv. Vem, da je trd in smel pogajalec. Njegov pristop se je spremenil zadnje mesece, zdi se, da je bolj prožen in odprt. Mislim, da ima dobre možnosti. Nič ni gotovo, o tem ne vem nič več kot drugi. Predsednik je naredil prav, ko je podelil mandat relativnemu zmagovalcu. Mislim, da bi ta moral vedno dobiti prvo priložnost za sestavo vlade.«

Priznava pa, da ima tudi Amerika svoje sebične interese, ki jih želi ščititi. »Želimo Slovenijo, ki bo politično stabilna in bo imela rastoče gospodarstvo. Če bo taka, bo boljši zaveznik, bolj odgovorna v EU in bo sposobna pomagati na Balkanu. Kakršna koli že bo vlada, bi si želeli, da bi si prizadevala za še bolj odprto družbo, ki je sicer že zdaj taka, in za ekonomsko blaginjo, ki je bila v kriznih časih nekoliko okrnjena.«

Washington: »Joe, nadaljuj dobro delo«

Mussomeli je o dogajanju pri nas obvestil Washington, kjer so ga v nasprotju s slovensko politiko pohvalili: »Joe, počneš natanko to, kar moraš. Popolnoma te podpiramo. Nadaljuj dobro delo.« Veleposlanik pravi, da ga fascinira, da je v državi, ki je tako razvita in prefinjena, tako običajen, vsakdanji diplomatski postopek tako kontroverzen. »Vsi ameriški diplomati, ki delamo po vsem svetu, se srečujemo s političnimi strankami in z uradnimi osebami ves čas in vsepovsod. Kaj je to takega? Nobenih navodil ni bilo, nikakor, to diplomati počnemo in bomo počeli,« pojasnjuje veleposlanik, ki svoje početje primerja z novinarskim delom, le da novinarji obveščajo javnost, diplomati pa svoje vlade.

Zabava ga, da sta nasedla Türk in Žbogar

Na kritiko predsednika Türka, ki je dosegla tudi reakcijo zunanjega ministra Samuela Žbogarja, odgovarja, da sta reagirala na neresnične okoliščine. »Mislim, da sta, žal, verjela nekaterim neresničnim navedbam v medijih. Med drugim so me obtoževali, da sem posredoval oziroma poskušal posredovati pri koalicijskem usklajevanju. Če bi bilo to res, bi me res lahko vrgli, brcnili iz države! Absolutno! Ni moja stvar, kakšno vrsto vlade bo imela Slovenija. Ni moja stvar govoriti ljudem oziroma posredovati, naj se pogajajo. Resnica je, da vem, kako neskončno arogantno bi to bilo. Nikoli ne počnemo takih stvari. Zdi se mi zabavno, da je iz tega nastala taka zgodba.«

Za koalicijo, ki bi presegla 70-letno delitev

Zavrnil je tudi špekulacije, da naj bi pred volitvami navijal za Gregorja Viranta. »Javno sem že povedal in za tem stojim, koalicija, ki lahko preseže globoko, 70 let trajajočo delitev med levico in desnico, bi bila zelo dobra za državo. Če je država tako razdeljena, kot je Slovenija po teh volitvah, bi bilo bolje, da dobi vlado, ki je sprejemljiva za večino državljanov. Ni pa moja stvar, ali bo vladal Janković ali Janez Janša ali oba ali nobeden od njiju.«

Slovenija bi morala postati evropski Singapur

Veleposlanik se je odzval tudi na kritike, da je bil v gospodarski oceni jeseni preoster do Slovenije, ki je po njegovem zelo izobražena in evropska država. A če bi neprenehoma govoril, »kako lepe gore imate ali kako dobro je vaše vino, bi bilo to obupno pokroviteljsko do vaše države. Ampak prav to si nekateri ambasadorji in intelektualci želijo. Menim, da so Slovenci mnogo bolj zadovoljni z odprtim in iskrenim dialogom. Slovenci mi velikokrat pripovedujejo o korupciji v ZDA, pa se zaradi tega ne vznemirjam. Drži, veliko korupcije je v ZDA. Korupcija pa obstaja tudi v Sloveniji, a se izvaja na zelo sofisticiran način. Vsakdo to ve.«

Ljudje trpijo pod težo nacionalnega interesa

Tudi v tokratnem pogovoru je opozoril, da v zraku visijo številne tuje investicije v Sloveniji, »pa ne samo za ameriške. Tudi preostale evropske države razumejo situacijo na podoben način. Najprej gledajo na Slovenijo kot na krasno državo za vlaganja. Tako je vsaj videti z varne razdalje. Kasneje pa se kmalu zavedo, kako zakomplicirano početje je to. Menim, da bi Slovenija morala postati evropski Singapur. Če bi odprli ekonomijo, bi lahko postali zelo dinamični. Toda določene elite uporabljajo pojem nacionalni interes kot svoj interes. Ampak prav ti postajajo še bolj bogati, ljudje pa trpijo pod težo nacionalnega interesa.«

 

Deli s prijatelji