NOVA DIREKTIVA

Ali moč motorja res ne vpliva na učinkovitost sesanja?

Objavljeno 19. september 2014 20.25 | Posodobljeno 19. september 2014 20.25 | Piše: Mo. S.

Ob direktivi, ki predpisuje šibkejše motorje sesalnikov, prihajajo v ospredje druge komponente teh naprav.

LJUBLJANA – Evropska direktiva v zvezi s sesalniki s šibkejšim motorjem je dvignila kar nekaj prahu. Med potrošniki namreč v veliki meri vlada prepričanje, da so močnejši sesalniki boljši, šibkejši pa pomenijo tudi več časa, ki ga namenjamo čiščenju. Poročali smo sicer že, da želi EU z direktivo prihraniti nekaj električne energije, obenem pa za nove sesalnike velja več omejitev, ne le glede tega, kako močni so lahko.image

Zdaj boste modele lažje primerjali med seboj

Za mnenje o tem smo se obrnili tudi na Merkur, kjer nam je tiskovni predstavnik Anže Voje pojasnil, da je učinkovitost sesanja le deloma odvisna od zmogljivega, predvsem pa učinkovitega motorja. »Tudi na podlagi nove direktive bodo v prihodnje bolj do izraza prišle druge komponente sesalnika, kot so učinkoviti nastavki in optimalen pretok zraka skozi gibljivo cev ter naprej skozi sesalno pot sesalnika. Pomembna dejavnika pri učinku sesanja sta tudi zatesnjenost ohišja, ki preprečuje uhajanje prahu na spojih ohišja, in zmogljivost filtracije. Vse to prispeva k večji učinkovitosti sesalnika,« dodaja.

Na vprašanje, kaj direktiva pomeni za potrošnike, pa nam je odgovoril, naj bodo kupci pozorni zlasti na energijsko nalepko, ki predpisuje višje standarde zmogljivosti sesalnikov. »Nova direktiva potrošnikom omogoča tudi lažjo primerjavo modelov in izbiro najustreznejšega sesalnika, saj doslej standardi med proizvajalci niso bili poenoteni in so bile lastnosti različnih sesalnikov težje primerljive.«

Prilagoditev na direktivo

Iz Gorenja nam je vodja zunanjega komuniciranja Elizabeta Biluš pojasnila, da moč motorja seveda vpliva na moč sesalnika, je pa to odvisno od modela do modela, direktivi pa da se bodo prilagodili. »Za izboljšanje rezultatov sesanja kljub manjši dovoljeni moči sesalnikov smo se v Gorenju osredotočili na spremembe v notranjih konstrukcijah sesalnikov, pretokih zraka, tesnilih ipd.,« nam je še sporočila Biluševa.

Moč bodo nadomeščali z drugimi komponentami

Petra Čušin iz Mercatorja pa nam je povedala, da omejevanje moči motorja s tem postaja zahtevna naloga za proizvajalce sesalnikov, »saj morajo razvoj preusmeriti v preostale ključne komponente, ki vplivajo na učinkovitost sesanja. Med najpomembnejše komponente sodijo dobro tesnjenje aparata, optimalno delovanje elektromotorja, pravilno oblikovana sesalna krtača in sesalne vrečke, ki omogočajo optimalno filtracijo.«

Proizvajalci, ki so se pravočasno usmerili v razvoj učinkovitih aparatov z manjšo močjo motorja, lahko potrošnikom tako ponudijo aparate, ki so prav tako, če ne še bolj učinkoviti, kot so bili v preteklosti. »Z novo energijsko nalepko je potrošnikom omogočena tudi lažja izbira ob nakupu aparata. Vsi sesalniki so namreč opremljeni z energijsko nalepko, na kateri so poleg energetske učinkovitosti označene tudi učinkovitost sesanja, stopnja filtracije in glasnost aparata,« še dodaja Čušinova.

Deli s prijatelji