ODSTOP OD POGODBE

Agrokor noče več Mercatorja

Objavljeno 19. december 2013 19.26 | Posodobljeno 19. december 2013 19.27 | Piše: STA, Ma. F.

Agrokor naj bi imel težave pri pridobivanju virov za financiranje nakupa po zanj sprejemljivih obrestnih merah.

Mercator bi lahko bil prodan že v nekaj tednih

LJUBLJANA – Hrvaški trgovski koncern Agrokor, ki je s konzorcijem 12 prodajalcev junija sklenil pogodbo o nakupu 53 odstotkov Mercatorja, se nagiba k odstopu od pogodbe za nakup Mercatorja, danes razkriva spletni portal Siol.net. Agrokor naj bi imel težave pri pridobivanju virov za financiranje nakupa po zanj sprejemljivih obrestnih merah.

Po informacijah portala bo v vodo tako padla tudi deveta prodaja Mercatorja. Ne gre sicer izključiti možnosti, da se do 31. januarja prihodnje leto, ko mora Agrokor dati končno izjavo o sprejemljivosti posla, stališča ne bodo zbližala do te mere, da bo do sklenitve posla vendarle prišlo. A za zdaj kaže, da je posel padel v vodo, piše portal.

Več scenarijev

Kot navajajo, Agrokor ne more pridobiti virov za financiranje nakupa po zanj sprejemljivih obrestnih merah, poleg tega pa največji hrvaški trgovec v Mercator ne namerava vplačati 200 milijonov evrov svežega kapitala, kolikor jih za reprogram posojil izčrpanemu Mercatorju zahteva konzorcij bank.

Postopek prodaje Mercatorja je trenutno v fazi, kjer je mogočih več scenarijev, tudi ta, da se lahko Agrokor izvleče brez kakršnega koli plačila odškodnine ali že vplačane are v višini 18 milijonov evrov.

Če bi namreč Agrokor odstopil od pogodbe, bi ga to stalo aro v vrednosti slabih 20 milijonov evrov, ki jo je vplačal poleti. Za odstop od pogodbe pa ima Agrokor na voljo še drugo, ugodnejšo možnost. Če banke za reprogram zahtevajo dokapitalizacijo ali finančno podporo kupca oziroma tretje osebe, lahko namreč v skladu s pogodbo Agrokor od prodaje odstopi tudi brez kazni, v tem primeru že vplačane are.

Dolgovi

Hrvaški spletni portal index.hr medtem poroča, da je predsednik Agrokorja Ivica Todorić ameriškemu nepremičninsko-investicijskemu skladu W. P. Carey prodal pet velikih Konzumovih trgovskih centrov. Američani so po poročanju portala za tri centre v Zagrebu ter po enega v Zadru in Splitu odšteli 67 milijonov evrov.

Agrokor ima precej dolgov, na Hrvaškem pa velja za podjetje, ki najpozneje plačuje dobavitelje. Agrokor je kot partnerja za nakup Mercatorja pred kratkim navedel Evropsko banko za obnovo in razvoj, ki pa po informacijah naj ne bi želela podpreti tega nakupa.

Največji posamični lastnik Mercatorja je Pivovarna Union, sledijo NLB, ki ima 10,75 odstotka Mercatorja, Societe Generale – Splitska banka (10,17 odstotka), Pivovarna Laško, Unicredit Banka Slovenije (8,01 odstotka), NKBM (5,24 odstotka), Hypo Alpe Adria (4,40 odstotka), GB (3,80 odstotka), Prvi Faktor – faktoring Beograd (3,35 odstotka) in Radenska.
 

Deli s prijatelji