OVES

Zrnje za božanski zajtrk

Objavljeno 25. avgust 2013 09.00 | Posodobljeno 25. avgust 2013 09.00 | Piše: Zlatko Zajc

Oves (Avena sativa) je neznano kako pripotoval v Evropo iz Male Azije in od takrat je minilo že nekaj tisočletij: v Evropi je doma najmanj od bakrene dobe.

Plinij poroča, da je bil oves glavna hrana Germanov v tistem času, hvali ga tudi sv. Hildegarda kot odlično in zdravo hrano in kot zdravilo, ki so ga kot oblogo dajali bolnikom s čiri in tvori, pa tudi kot kopeli pri mrtvoudnosti in podobnih težkih boleznih.

Z ovsom sta se ukvarjala tudi znani Paracelsus in Mattioli pa tudi Kneipp ga ni mogel prehvaliti. Vsem je skupno to, da ga priporočajo kot nekaj najbolj zdravega, kar lahko použije človek, in to ne le v sivi davnini, temveč tudi dandanes, ko hrana dobiva spet drugačen pomen.

Oves uvrščajo med trave latovke podobno kot preostala žita. Še vedno je posejanega dovolj, da ne potrebuje posebnega opisovanja. Na njivah zraste malo več kakor pol metra visoko in njegovo stebelce je drugače zeleno kot pri preostalih žitih, morda potegne bolj na srebrno. Od drugih žit se razlikuje tudi po tem, da pleve, ki obdajajo zrno, niso tesno zraščene z zrnom, ampak na njem visijo bolj ohlapno.

Vonj in okus rastline sta prav posebna, a prijetna. Za rast je zelo nezahteven in ga je prav zaradi njegove skromnosti mogoče sejati celo do 1700 m visoko. Tudi od nadmorske višine je odvisen čas cvetenja in zorenja, a do konca poletja se vedno zgodi tudi to.

Oves je poleg rži od nekdaj dajal kruh visokogorskim kmetijam in njihovim prebivalcem. Za zdravljenje sta uporabna zrnje in slama. Rastlina vsebuje mnogo zelo koristnih snovi, ki pomagajo človeku pri zdravljenju resnih motenj. V zadnjem času se v Evropi uveljavlja zdravljenje s svežo rastlino in njenimi izvlečki in poročajo o prav neverjetnih dosežkih, med drugim naj bi svež ovseni sok pomagal pri odvajanju od nikotina, zdravil seksualne motnje, nespečnost, uravnaval krvni tlak, dobro deluje na srčno mišico in pomaga pri odvajanju od opiatov. Vsekakor impozanten seznam težav, pri katerih si lahko pomagamo z ovsom, ki se mu zaradi dostopnosti in cenenosti nekateri celo posmehujejo.

Kako si pripravimo čaj

Čaj si pripravimo iz treh žlic narezane rastline, ki jo prelijemo z vročo vodo in pustimo stati 10 minut. Popijemo tri skodele takšnega čaja na dan, z njim pa si lahko umivamo tudi izpuščaje, ekceme ali pa tiste dele telesa, ki so jih napadle glivice.

Tinkturo pripravimo tako, da namočimo 20 gramov narezane rastline v približno 1 dcl dobrega žganja in pustimo stati, vmes večkrat pretresemo in potem uživamo po kapljicah, trikrat na dan po 10, če gre za nespečnost, pa pred spanjem odmerek podvojimo. Iz narezane slame se lahko pripravijo tudi kopeli in sedežne kopeli.

Pol kilograma narezane slame ali sveže rastline prelijemo s tremi litri vrele vode in po pol ure to dodamo kopeli ali sedežni kopeli. Sedežne kopeli so namenjene predvsem ženskam in dekletom, preostale pa tistim, ki trpijo zaradi slabe prekrvljenosti, revme ali si želijo le temeljito očistiti kožo.

Za vse, ki so bili operirani ali so preležali hude bolezni, je prav hrana iz ovsa najbolj priporočljiva jed, ki jih bo kmalu spravila na noge. Kaše so lahko različno goste, kuhane na vodi ali mleku.

Oves kot zdravilo

Z načrtnimi dietami pa je mogoče pozdraviti in okrepiti telo pri naslednjih tegobah: pri obolenjih jeter, po zlatenici, pri boleznih žolčnika, vnetju želodčne sluznice in hudih driskah, revmi in obolenjih ledvic in predvsem naj bi se s hrano iz ovsa basali tisti, ki imajo sladkorno.

Kopeli za noge naj bi si pripravili tisti, ki morajo velik del dneva stati in jih noge pogosto bolijo.

Juho iz ovsene moke použijemo čim bolj toplo in pozdravili bomo kašelj. Svež ovseni sok zapira in zdravi notranjo vročino. Za majhne otroke, ki imajo srbečico in kraste, pa ni boljšega zdravila kot kopel iz ovsene slame. Po vsem naštetem ni nič čudnega, da se oves uporablja za čaranje takrat, ko želimo priklicati obilje in denar. 

Deli s prijatelji