OTROCI

Zobna miška bi bila rada brez dela

Objavljeno 18. november 2014 18.10 | Posodobljeno 18. november 2014 18.18 | Piše: Petra Godeša

Majhni otroci imajo majhne zobke, zato starše večkrat zanima, ali se to miniaturno zobovje sploh splača vpenjati v vojaško higiensko disciplino, saj se sčasoma tako ali tako zamenja.

Zdravi zobje otroka se oblikujejo s pravilno prehrano matere.

Vsekakor je pomembno, da vanje vlagamo že zgodaj, s tem namreč polagamo temelje za čas, ko so zobje le eni. Njihov razvoj se začne že v maternici, saj se zdravi zobje otroka oblikujejo s pravilno prehrano matere. Hrana, ki telo zakisli, vpliva tudi na hitrejšo razgradnjo zobne sklenine, zato je za zdrave zobe (tako matere kot otroka) priporočljivo uživati bazično hrano, bogato z vitamini in minerali. Čeprav je zobna sklenina izredno trdna, ji bakterije dolgoročno ne dajo miru, prav z njimi je povezan nastanek kariesa, saj ti mikroorganizmi tvorijo kisline, te iz sklenine izločijo minerale in jo začno načenjati.

Seveda pa ni le prehrana matere ključna, tudi otrok bo nekoč odrasel in bo za svoja živila skrbel sam. Več zdrave hrane bo malček zaužil, bolj mu bo kasneje domača in hitreje bo posegel po izdelkih, ki so zanj koristni. Železno srajco navade je pač težko sneti. Sladkor v hrani in pijači ustvarja fantastično okolje, kjer se bakterije množijo, zato močno vpliva na odpornost same sklenine. Tisti, ki ga užijejo manj, imajo vsekakor boljše izhodišče.

Prijateljica zobna ščetka

Nekaj neprespanih noči in prvi zobki so tu. Zdaj je tudi pravi čas za ščetkanje, nikakor ni treba čakati, da ven pogleda celotna garnitura. Prve zobke čistimo z nežno ščetko, lahko uporabimo gazo in zmasiramo dlesni. Tako kot pri prehrani je tudi pri negi ključno, da otrok že zgodaj ponotranji skrb za zobe in mu ta preide v navado. Obvezno je ščetkanje dvakrat na dan, še učinkoviteje po vsakem obroku, da odstranimo ostanke in v ustni votlini ponovno vzpostavimo bazičnost. Obisk pri zobozdravniku se priporoča do prvega leta starosti, pregled je nezahteven ter otroku pomaga, da izgubi strah pred grozljivo belo haljo. Nekatere raziskave povezujejo zgodnji obisk z manj težavami kasneje v življenju, saj je vseeno laže preprečevati kot zdraviti.

Obračun s stekleničko

Ena izmed večjih napak, ki jih zagrešijo starši, je pretirana uporaba dude, stekleničke in podobnih pripomočkov. Uspavanje z napitki, ki vsebujejo sladkor, mogoče malčka pomiri, a zobke fino obloži z umazanijo, ki med spanjem kar vabi k nastanku kariesa. Vsebino je smiselno nadomestiti z zeliščnimi čaji, ki niso le zdravilni, temveč koristijo tudi zobem, saj sproti izpirajo usta. V pomoč sta lahko kalcij in vitamin D. Vpliv tega na sklenino je presenetljiv, Carence Mills in Bion East sta v svoji raziskavi celo ugotovila, da imajo prebivalci severne poloble kar za polovico manj zobnih lukenj kot tisti, ki živijo na jugu, zaradi večje izpostavljenosti sončnim žarkom.

Izbira zobne paste je pomembna!

Okoli vnosa sintetičnih fluoridov v telo se krešejo mnenja, dolgo je veljalo, da je uporaba fluora za zaščito sklenine nujna, saj jo krepi. V javnost so kasneje pricurljale informacije, da naj bi oviral sintezo kolagena, šibil imunski sistem in motil delovanje ščitnice. Naj raziskave držijo ali ne, je precej zgovorno dejstvo, da natrijev fluorid sestavlja tako strup za podgane kot vrsto tablet, namenjenim pacientom s psihiatričnimi diagnozami. Dovolj zgovorno, da je o izbiri otroške zobne paste vredno premisliti dvakrat. 

Deli s prijatelji