ZA LEP NASMEH

Zobje za vse življenje

Objavljeno 04. avgust 2015 21.00 | Posodobljeno 04. avgust 2015 21.00 | Piše: N. Z.

Lep in zdrav nasmeh je ogledalo našega življenjskega sloga.

Za lepe in zdrave zobe je odgovoren vsak sam.

Se radi smejite? Na vsa usta? Ali nasmeh skrivate, ker imate krive zobe, morda vam celo kateri manjka? Samo zdravi zobje so tudi lepi, na srečo starost ni ovira za zdravljenje. Zobje lahko (spet) postanejo beli in ravni, s pomočjo izkušenega stomatologa pa lahko zapolnimo tudi zevajoče luknje: z zobnimi vsadki.

Poletje niso samo počitnice, čofotanje v morju in uživanje v brezdelju, ta čas lahko izkoristimo tudi za popravilo zob. Redki srečneži se rodijo s popolnim nasmehom, drugi se moramo zanj malce potruditi, najpomembnejši so redna higiena ust in redni kontrolni obiski pri zobozdravniku. Vsak posameznik se mora zavedati, da je sam odgovoren za stanje in zdravje svojih zob. »Lep in zdrav nasmeh je ogledalo življenjskega sloga in navad,« je pravi hrvaški implantolog dr. Zdenko Trampuš z zobozdravstvene klinike Ortoimplant dental spa v Zagrebu.

Zdravje in estetika zob potrebujeta širšo obravnavo, saj lahko bolezni zob in dlesni negativno vplivajo na naš organizem. Za celovito zdravje lahko poskrbimo le, če je zdrava tudi ustna votlina. Nasmeh je že od rojstva pomemben del komunikacije – z bližnjimi in drugimi –, z njim izražamo dobro počutje, zadovoljstvo in samozavest. A k sreči je mogoče pomagati tudi tistim, ki imajo z zobmi težave: starost za ortodontijo ni več ovira, le obravnava morda traja nekoliko dlje kot pri otrocih in mladostnikih, pojasnjuje dr. Trampuš.

Po nekaterih podatkih kar 40 odstotkov Evropejcev zaradi manjkajočih zob skriva svoj nasmeh oziroma nosi zastarele nefunkcionalne proteze. Ljudje, ki jim zaradi katerega koli razloga manjka en zob ali več, imajo na voljo dve možnosti za njihovo nadomestitev, in sicer namestitev zobnega mostička ali zobne vsadke. Zaradi strahu pred operacijo se ljudje še vedno raje odločajo za mostiček, toda tudi najboljši zobni mostiček je le začasna rešitev, pravi dr. Trampuš in še, da so le zobni vsadki trajna rešitev za manjkajoče zobe: »Zobne vsadke vstavljamo s tehniko flapless, ki zagotavlja poseg brez rezov, oteklin in bolečin. Pacient v le dveh urah dobi začasni prototip zoba, končna zobna protetika pa se namesti po dveh mesecih,« pojasnjuje stomatolog z bogatimi izkušnjami na področju vstavljanja zobnih vsadkov. Pravi, da se vstavitve zobnih vsadkov ni treba bati, saj dobro usposobljeni implantolog, vsadki vrhunske kakovosti in skrbno izbrana tehnika njihove vstavitve zagotavljajo skoraj 100-odstotni uspeh. Zobni vsadki so primerni za vse zdrave ljudi, tiste, ki nimajo katere sistemske bolezni, ter tiste, ki se ne zdravijo s katero radiološko terapijo, kemoterapijo ali intravenozno terapijo, ki vključuje velike odmerke bisfosfonatov. Izkušeni implantolog lahko skoraj pri vsaki odrasli osebi vstavi zobni vsadek, pravi dr. Trampuš: »Temelj uspešne implantacije mora biti vedno točna diagnostika in njej prilagojena terapija. Na ta način se lahko danes skorajda popolnoma izognemo neuspešnosti v implantologiji.« Vsadek lahko načeloma zdrži vse življenje. Pomembna je nega zob, predvsem pa kakovost zdravljenja.

Deli s prijatelji