ZGOVORNO

Znaki, da je vaša prehrana slaba

Objavljeno 19. april 2012 09.00 | Posodobljeno 19. april 2012 09.00 | Piše: M. F.

Stalna utrujenost je morda posledica pomanjkanja železa, za napade lakote pa so krive drastične diete.

Utrujenosti ne premagujte s kavo, ampak s sestavljenimi ogljikovimi hidrati in živili, bogatimi z železom.

Nedvomno so nekateri simptomi (utrujenost, depresija) lahko posledica slabih prehranjevalnih navad. Da bi se prepričali, kakšne so vaše in ali telesu dajete vse, kar potrebuje, naštevamo pet najpogostejših težav, ki imajo izvor v nepravilnem načinu prehranjevanja. Obenem ponujamo rešitve, kako jih odpraviti.

Slabo razpoloženje, brezvoljnost, celo depresija

Če telo ne dobi dovolj maščobnih kislin omega 3 iz rib ter mu hkrati primanjkuje vitaminov B-kompleksa, še posebno folne kisline, vitamina B6 in B12, ste lahko pogosto slabe volje in celo depresivni. Dva do trikrat tedensko jejte ribe, tako boste telesu zagotovili potrebne količine maščobnih kislin omega 3 in vitamina B12. Vsak dan si prav tako privoščite vsaj dve vrsti zelene zelenjave, bogata je namreč s folno kislino. Vitamina B6 je največ v bananah, polnovrednih žitih, špargljih in stročnicah.  

Pogosto lačni in zato razdražljivi

Izpuščate obroke, najpogosteje zajtrk? Ali ne uživate dovolj živil z rastlinskimi vlakninami? Za pogost občutek lakote so lahko odgovorne tudi prazne kalorije: industrijsko predelana živila z velikim deležem maščob in sladkorja sicer hitro nasitijo, a se kmalu povrne tudi občutek lakote. Enakomerno razporedite obroke čez ves dan, začnite pa z zajtrkom. Prehrana naj bo bogata z beljakovinami, vlakninami in kompleksnimi ogljikovimi hidrati. Najboljša izbira so torej polnovredna žita, mlečni izdelki iz posnetega mleka, stročnice, jedi na žlico, sadje in zelenjava.

Nenadni napadi lakote

Običajno to težavo povzročajo stroge omejevalne diete, preskakovanje obrokov in grizljanje mastnih ali sladkih prigrizkov. Pazite na uravnotežena prehrano, izogibajte se strogim dietam, tudi če se želite znebiti kilogramov, ne izstradajte telesa. Željo po sladkem premagajte s suhim ali, še boljše, svežim sadjem. Ne omejujte si živil, pazite pa, da s sladkarijami ne boste pretiravali. Najboljša živila za preprečevanje napadov lakote so suho sadje, mandlji, borovnice s posnetim jogurtom, sadni jogurti, ki ga pripravite sami, in naravni sadni sokovi.

Živčnost in vzkipljivost

Najpogosteje je tudi napetost posledica preskakovanja obrokov in pretiravanja s kavo. Priljubljeni črni napitek omejite na 2 dl dnevno. Z obroki vsak dan zaužijte od 1800 do 2000 kalorij, to pa naj bo kakovostna hrana, ki telesu zagotavlja energijo in spodbuja delovanje organizma. Poleg tega v vsakodnevno rutino vključite vsaj 30 minut vadbe.

Utrujenost in pomanjkanje energije

Najbrž je za takšne občutke kriva hrana, osiromašena z ogljikovimi hidrati. Telo ogljikove hidrate potrebuje za pridobivanje energije. Če teh ne dobi dovolj, se to kaže kot telesna in duševna utrujenost. Ta je prav tako pogosto posledica pomanjkanja železa. Zaužijte torej čim več sestavljenih ogljikovih hidratov, tem dodajte živila, bogata z železom, denimo ovsene kosmiče, špinačo, tudi rdeče meso. Poleg tega telesu vsak dan zagotovite dovolj tekočine.

Deli s prijatelji