HOMEOPATIJA

Živimo lahko tudi brez viroz in prehladov

Objavljeno 07. februar 2012 10.35 | Posodobljeno 07. februar 2012 10.35 | Piše: Maja Korošak

Dandanes pogosto obolevamo za prehladi in različnimi infekcijami.

Homeopatija ne samo pozdravi akutne bolezni, temveč tudi toliko utrdi imunski sistem, da odrasli ali otrok ne obolevata več ali pa vsaj ne tako pogosto in ne tako močno.

Napadajo nas virusi in bakterije, organizem pa nima več pravega obrambnega sistema za to, da bi se pred njimi ubranil. To je posebno značilno za majhne otroke, še zlasti tiste, ki hodijo v vrtec. Kar nekako normalno se zdi, da malček zboli vsaj enkrat na mesec, in mamicam navadno rečejo, naj se kar pripravijo na to, da bodo veliko na bolniški. Zaradi otroka.

Pa je to res tako samoumevno? Ali ni bilo še pred dvajsetimi leti precej drugače? Nekateri te neljube spremembe pripisujejo hitremu in stresnemu načinu življenja, ki smo mu izpostavljeni mi, posredno seveda tudi naši otroci. Drugi pa poglavitni razlog vidijo v pretirani in velikokrat neutemeljeni uporabi antibiotikov.

Antibiotiki manjšajo obrambno sposobnost

Tako razmišlja tudi zdravnica in homeopatinja Špela Peternelj, dr. med., ki ima svojo homeopatsko ambulanto v Škofji Loki. »Z vsakim neutemeljeno predpisanim antibiotikom se zmanjša obrambna sposobnost organizma. Tudi antipiretiki se prehitro jemljejo in tako obrambni mehanizem ne more opraviti svojega dela do konca. Vročina je obrambni mehanizem organizma, in če jo znižamo prehitro, ni učinka. Dokazano je, da se infekt zdravi dalj časa in se hitreje ponovi, če se antipiretik prehitro vzame.«

Alternativa takemu zdravljenju je lahko homeopatija. Ta ne samo pozdravi akutno bolezen, temveč tudi toliko utrdi imunski sistem, da odrasli ali otrok ne obolevata več ali pa vsaj ne tako pogosto in ne tako močno.

Antibiotiki odpadejo

V homeopatsko ambulanto doktorice Špele Peternelj zahaja veliko ljudi (čakalna doba je več kot štiri mesece) in kar šestdeset odstotkov je otrok, med njimi so tudi dojenčki. Večinoma jih starši pripeljejo zaradi ponavljajočih se infektov, alergij in kožnih obolenj. Nekateri imajo že napotnico za operacijo žrelnice ali mandljev. Če pridejo dovolj zgodaj, jim s homeopatskim zdravljenjem pomaga tako, da operacija velikokrat ni več potrebna. Utrjevanje imunskega sistema s homeopatijo traja več mesecev, vendar to ne pomeni, da je med tem časom odrasli ali otrok bolan. »Akutno obolenje, na primer vnetje ušes, se s pravilno izbranim homeopatskim zdravilom lahko popolnoma pozdravi v treh dneh. In to brez uporabe antibiotika,« zatrjuje Peterneljeva.

Homeopatija učinkuje

Po njenih izkušnjah ponavljajoči se infekti po končanem zdravljenju s homeopatijo prenehajo v devetdesetih odstotkih. Tisti, ki pa še zbolijo, zbolijo redkeje, in če ob tem dobijo homeopatsko zdravilo, ni treba dodajati antibiotika. Zgodilo se je, da jo je poklicala mamica in naročila otroka z vnetjem ušes na pregled. Hkrati ga je naročila tudi pri pediatrinji v zdravstvenem domu. Ker je pediatrinji povedala, da bo otroka pozneje peljala še k homeopatinji, ta antibiotika sploh ni predpisala (bila je naklonjena homeopatiji). Po treh dneh jemanja homeopatskih zdravil je bilo vnetje ušes pozdravljeno. Takih primerov je imela dr. Peterneljeva še veliko in le v enem ali dveh je priporočila, naj otrok kljub homeopatskemu zdravljenju uživa še antibiotik. Kako pa sicer zdravniki uradne medicine gledajo na njeno delo?

Uradna medicina da in ne

»Nekateri so naklonjeni, tako kot je bila omenjena pediatrinja, in celo sami priporočajo obisk pri meni. Veliko pa je povsem odklonilnih in za homeopatsko zdravljenje ne želijo niti slišati.« Ali bolnikom v določenih primerih odsvetuje klasično zdravljenje? »Ne, nikoli. Kot zdravnica nikoli ne odpravljam nobene terapije uradne medicine niti je ne odsvetujem. Homeopatsko zdravljenje izvajam vzporedno s klasičnim. Staršem pa v določenih primerih povem, da svojemu otroku ne bi dala antibiotika. Naj se sami odločijo.«

Zdravila pisana na kožo

Kako sploh poteka zdravljenje? »Homeopatsko zdravljenje za vse bolezni poteka podobno. Najprej je potrebna natančna homeopatska anamneza in na podlagi te pacientu predpišem konstitucijsko zdravilo. To je zdravilo, ki je usklajeno s pacientom glede na njegove zdravstvene težave, njegov značaj, strahove, glede na njegovo prehrano ter to, kako spi, kako se poti, kako fizično aktiven je, kakšni so njegovi hobiji, kakšno ima prebavo in ali je topel ali ga rado zebe. Otroci so na primer do sedmega ali osmega leta navadno bolj topli, ne zebe jih rado, po tej starosti pa se že začnejo razlikovati.«

Vsi ti podatki homeopatu pomagajo pri predpisovanju pravega, konstitucijskega zdravila in za to potrebuje uro in pol za odraslo osebo ter približno uro za otroka. Pri otroku želi vedeti tudi to, kdaj je shodil, kakšna je bila nosečnost, kakšen je bil porod, kdaj je dobil prvi zob, kakšna zdravila je do zdaj že dobil. Načelo homeopatije je tudi, da pacient naenkrat prejme in uživa le eno zdravilo. Obstajajo pa tudi akutna zdravila. Če ima na primer pacient vneto grlo, potem homeopat ne bo iskal konstitucijskega zdravila, ampak mu bo predpisal akutno.

V naših lekarnah le 17 zdravil

Če torej hočemo pri otroku ali odraslem utrditi imunski sistem, je treba predpisati konstitucijsko zdravilo. »V tujini pa tudi že pri nas prodajajo homeopatska zdravila, kjer je v eni steklenički namešanih več zdravil. Take mešanice ne pomagajo, če ne vsebujejo tistega zdravila, ki bi bilo konkretnemu pacientu pisano na kožo. Poleg tega so mešanice iz varnostnega razloga sestavljene iz zdravil z nizko potenco in zato na dolgi rok ne morejo biti učinkovite,« razlaga dr. Peterneljeva. V svoji ambulanti ima vse, kar navadno predpisuje pacientom. »V naših lekarnah je trenutno na voljo le sedemnajst homeopatskih zdravil od 2500, kolikor jih obstaja. Če se zgodi, da nimam tistega, ki ga potrebujem, ga naročim in ga pacient prav tako dobi pri meni.«

Večplastno zdravljenje

Utrjevanje imunskega sistema s homeopatijo pri otroku lahko traja nekaj mesecev. Pripeljejo ga k njej, naredi mu anamnezo, predpiše zdravilo in čez približno tri mesece pride na pregled. Če se izkaže, da zdravljenje poteka v redu, predpiše isto ali višjo potenco zdravila in čez tri mesece spet ponovni pregled.

»Če otroci niso zelo bolni, sta običajno dovolj dva pregleda, in če predpišem pravo zdravilo, potem bodo ponavljajoči se infekti prenehali.« Jeseni je sicer mogoča še kakšna manjša viroza, a jo otrok preboli brez težav.

Pri odraslih zdravljenje poteka podobno, le da so navadno bolj bolni in je nekoliko bolj zahtevno. »Včasih ne najdem takoj pravega zdravila, saj pri anamnezi slika zdravila ni čista. To pomeni, da ima bolezen več plasti in da bo pacient potreboval več homeopatskih zdravil. Tako najprej predpišem prvo, ki zdravi prvo plast bolezni. Pri pregledu se pokaže naslednja plast in naslednje zdravilo in tako počasi pridemo do bistva bolezni.«

Koliko pa stane homeopatsko utrjevanje imunskega sistema? »Prvi pregled pri otroku stane 70 evrov, kontrola pa 40. V ceni so všteta zdravila. Za odrasle prvi pregled stane 100 evrov, kontrola pa 60.«

Homepatija lahko tudi škodi

Mišljenje, da homeopatija ne more biti škodljiva in da lahko le pomaga, je napačno. »Homeopatija mora biti pravilno indicirana, izbrano mora biti pravo zdravilo v pravi potenci in vedeti moraš, kako ga bo pacient jemal in kdaj ga bo prenehal jemati. S tem da se zdravila predpisujejo kar tako, brez temeljite anamneze, se zabriše tudi slika zdravila. Zdravnik homeopat bo veliko težje našel pravo zdravilo za pacienta, če je ta pred tem zaužil že paleto homeopatskih zdravil.«

Danes jih prodajajo že v lekarnah. »To je korak naprej za razvoj homeopatije na Slovenskem. Pri nas smo v zaostanku v primerjavi z evropskimi državami. Hkrati je to dvorezni meč. Farmacevti, ki ta zdravila prodajajo, morajo biti zelo izobraženi, da lahko bolniku svetujejo pravo. Od pacienta mora dobiti vsaj od tri do pet simptomov. Šele na tej osnovi se lahko odločijo za zdravilo.« Farmacevti se sicer izobražujejo v Homeopatski sekciji pri Slovenskem farmacevtskem združenju, nekateri pa tudi v sklopu Slovenskega homeopatskega društva.

»V homeopatiji pri nas delajo vsi, ki se jim zdi, da to znajo, čeprav zakon jasno določa, da se z njo pri nas lahko ukvarjajo le zdravniki. Po drugi strani pa je ena od zdravnic dobila javni opomin pred odvzemom licence, ker da njeno zdravniško delo ni združljivo s homeopatskim zdravljenjem, ki ga opravlja kot zasebnica. Zdravnikov homeopatov pa nas je v Sloveniji mogoče deset.« 

Deli s prijatelji