PREHRANA

Žive bakterije za zdravje

Objavljeno 08. junij 2015 13.40 | Posodobljeno 08. junij 2015 13.42 | Piše: Marija Mica Kotnik

Dejstvo je, da so probiotiki človekovi zavezniki v boju z bolezenskimi klicami: žive bakterije pozitivno učinkujejo na zdravje gostitelja, če jih zaužije dovolj. Z njimi nadomestimo dobre bakterije v porušenem mikrobnem ravnovesju prebavil in hitreje odstranimo tiste, ki nam lahko škodujejo.

Naša prebavila so na gosto poseljena s številnimi mikroorganizmi. Največ jih je v končnem delu tankega črevesja in debelem črevesju. Njihovo število je velikansko: v samo enem gramu črevesne vsebine jih je milijarda. V sožitju živijo dobre bakterije in potencialno patogene, ki v normalnih razmerah (če smo zdravi) niso nevarne. Mikrobni sistem je zelo stabilen, porušijo ga lahko okužbe, zdravljenje z antibiotiki, kemoterapije, obsevanja. Podrto ravnovesje, ki se izraža z najrazličnejšimi prebavnimi težavami, je težko vzpostaviti, a pri tem nam lahko pomagajo probiotiki; z zaužitjem bakterij ustvarimo normalno, zdravo črevesno floro.

Probiotiki so torej živi mikroorganizmi, ki preprečujejo razvoj oziroma širjenje škodljivih bakterij in pozitivno vplivajo na naše zdravje. Sodelujejo pri presnavljanju zaužite hrane, ohranjajo zdravje črevesja in podpirajo delovanje imunskega sistema. Uživanje probiotikov ali koristnih mlečnokislinskih bakterij je priporočeno zlasti, ko se poruši ravnovesje črevesne mikrobiote. To se lahko zgodi ob menjavi okolja, po zaužitju določene hrane, ob jemanju zdravil, vsakodnevnem stresu ali ob okužbi, ko se razrastejo škodljivi mikroorganizmi. Zaradi tega se pojavijo prebavne težave, kot so napihnjenost, napenjanje, celo driska. Notranje ravnovesje se lahko poruši tudi pri kronični vnetni bolezni, alergijah, celiakiji in boleznih, povezanih z metabolnim sindromom, kot sta debelost in diabetes.

Probiotike najdemo v fermentiranih živilih, kot so mlečni izdelki in kislo zelje, v še večjih količinah pa v probiotičnih zdravilih.

Kot del svojih prizadevanj za spodbujanje zdravega načina življenja je Lek nedavno lansiral posebno prilagojen program zdravega načina življenja Balans, ki temelji na preprostih, a učinkovitih telesnih vajah, receptih za pripravo zdravih obrokov ter nasvetih za premagovanje vsakodnevnih izzivov. Program je namenjen vsem, ki želijo v svoje vsakdanje življenje vnesti več ravnovesja in harmonije. Ko smo v ravnovesju, imamo občutek, da obvladujemo svoje življenje: učinkovito razporejamo čas, obvladujemo stres, smo telesno dejavni in se zdravo prehranjujemo. Medtem ko s programom skrbimo za zunanje ravnovesje, nam probiotiki pomagajo doseči notranje.

Črevesna mikrobiota -– prstni odtis

Uravnotežena črevesna mikrobiota je pomembna, saj nam pomaga presnavljati zaužito hrano ter vpliva na delovanje in strukturo črevesja in črevesnega imunskega sistema, ki predstavlja kar do 70 odstotkov celotnega imunskega sistema. Mikrobiota je kompleksna združba tisočih različnih mikroorganizmov v našem telesu ali na njem. Največji delež mikrobiote predstavlja črevesna, ki je edinstvena za vsakega posameznika, podobno kot prstni odtis: vsebuje 100 trilijonov mikroorganizmov, kar je desetkrat več celic, kot je vseh človeških, skupna masa mikrobiote v našem telesu je lahko celo dva kilograma. O pomenu mikrobiote za naš organizem pričajo različne raziskave, opravljene na biotehniških fakultetah po svetu, tudi v Sloveniji, pa tudi na ljubljanskem Institutu Jožef Stefan.

Deli s prijatelji