GIBANJE

Zimska rekreacija utrdi naše telo

Objavljeno 12. december 2014 18.00 | Posodobljeno 12. december 2014 18.00 | Piše: Marija Mica Kotnik

Tisti, ki so prepričani, da je treba zimo preživeti le na toplem, so v precejšnji zmoti.

Cel dan v pisarni? Sledi naj sprehod.

No, res je, da prav pozimi največkrat zbolimo za prehladnimi obolenji zaradi zunanjih sovražnikov, virusov in bakterij, vendar je dejanski, notranji pogoj teh infekcij predvsem slabše delovanje imunskega sistema. Za to obstaja rešitev – telesna aktivnost –, za katero pa smo odgovorni sami.

Pozimi bodimo veliko na svežem zraku, rekreirajmo se, da bo naše telo pripravljeno na vse izzive, ki jih prinašajo mraz in pogostejše spremembe vremena. Z rekreacijo pozimi si bomo utrdili organizem in izboljšali zdravje, saj je dokazano, da vadba na prostem dodobra pretrese naš imunski sistem oziroma ga izboljša. To, da se po hoji, teku na smučeh, prijetnem sankanju ali dričanju po grbinah, drsanju v prijetni družbi itd. tudi psihično počutimo bolje, najbrž ni treba posebno poudarjati.

Seveda se moramo na telesno vadbo zunaj pripraviti, upoštevati zimske razmere in poskrbeti za ustrezno obleko in obutev. Strokovnjaki opozarjajo, da je telo pozimi usmerjeno zlasti k razvoju mehanizmov za vzdrževanje telesne temperature. Ti so bolj ali manj nasprotni tistim, ki se vključijo med športno aktivnostjo, ko se hoče telo z mehanizmi ohlajanja ohladiti, da se pri naporu v toplem okolju ne bi pregrelo. Prav zato je bržkone najbolj nevarno obdobje telesne vadbe na mrazu takoj po naporu; takrat tvorbe telesne toplote zaradi aktivnosti ni več in telo se zelo hitro ohlaja, po navadi smo po naporu tudi manj oblečeni. Nevarnost podhladitve je tedaj zelo velika! Kakor koli, gibanje na svežem zraku je eden od predpogojev, da preprečimo marsikatero nevšečnost. Zimsko nevšečnost!

Pred časom je dr. Nada Rotovnik Kozjek, naša priznana zdravnica, specialistka anesteziologije in strokovnjakinja za klinično prehrano z Onkološkega inštituta, zapisala, da nam ukvarjanje s športom v zimskih mesecih ponuja izjemno doživetje. Da pa bi bilo teh doživetij čim več, je treba upoštevati nekaj dejavnikov, ki nam nemalokrat uidejo iz glave.

Uživajmo živo, presno hrano

Najboljše sredstvo, ki imunskemu sistemu omogoča zdravje in dobro delovanje, je hrana, ki v telesni presnovi ne učinkuje kislotvorno, ampak alkalno, takšna pa je le presna, živa hrana. Kuhana kisa in posredno zastruplja telo, postavlja temelje za izbruh t. i. infekcijskih in degenerativnih bolezni in imunski sistem zaradi obremenjene presnove ne zmore več optimalno delovati.

Sveže sadje in zelenjava z veliko vitamina C in drugimi nujnimi vitamini, flavonoidi, encimi, rudninskimi snovmi, sladkorji, kislinami in vlakninami v organski, živi obliki sta najboljša odstranjevalca presnovnih ostankov in nevtralizatorja strupov.

imageStrokovnjaki so si enotni, da je navadni, povsem običajni prehlad, za katerega ni učinkovitega zdravila, pravzaprav oblika čiščenja. Svoj imunski sistem bolj ali manj nevede, počasi, a sistematično in vztrajno slabimo sami, ko pozimi z enolično, kuhano in biološko revno hrano onemogočamo učinkovito telesno presnovo. Takšna hrana je težka in neuporabna, včasih celo strupena. To dejstvo se neizogibno pozna na kondiciji in učinkovitosti imunskega sistema, ki se mora namesto z vsiljivci, virusi in bakterijami, ukvarjati z notranjim sovražnikom, to je neprebavljenimi in neasimiliranimi anorganskimi snovmi, presnovnimi ostanki in celo strupi.

Bo pa tudi držalo, da si je treba, ko stopimo na hladno, pomagati z oblačili, rokavicami, dobro bundo, neparadnimi škornji, obenem pa se je treba zavedati, da se ne smemo bati – mraza. Kolikor utegne biti ta nadležen, nam nemalokrat lahko celo pomaga. Seveda, če mu ne dopustimo, da nas zavede …
 

Da koža ne bo suha

V zimskih mesecih tudi naša koža potrebuje več pozornosti, saj se hitreje izsuši in postaja siva in suha. Za to je več razlogov. Veliko časa se zadržujemo v prostorih, kjer je pretoplo. Da bi se pogreli, se pozimi večkrat in dlje prhamo s pretoplo ali celo vročo vodo, ki z naše kože odplavlja zaščitna olja. Da bi to preprečili, je dobro, da upoštevajte nekaj preprostih pravil. Tuširajte se ne več kot deset minut, in to z mlačno vodo. Pilinga za telo ne uporabljajte vsak dan, ampak le enkrat do dvakrat na mesec, zato pa vsak dan nanesite losjon za telo, najbolje po prhanju, na vlažno kožo. Rezultat bo hitro viden: vaša koža bo zdrava, prožna in sijoča. 

Deli s prijatelji