POLET

Zima ni čas za postavljanje rekordov

Objavljeno 23. december 2014 15.10 | Posodobljeno 23. december 2014 15.10 | Piše: dr. Nada Kozjek Rotovnik, dr. med.

V praksi se mrazu pravzaprav ne upiramo kaj dosti, pomagamo si predvsem tako, da se mu izognemo.

Tisti, ki mraza nikakor ne prenašajo, se lahko praktično vedno izselijo v toplejše kraje in svoje gene razmnožujejo naprej.

Zatečemo se v tople prostore, na izbiro imamo raznovrstna zaščitna oblačila ali druga sredstva za gretje. Tako je občutek varnosti do neke mere umetno vzdrževan z dosežki naše civilizacije. Že relativno manjša naravna nesreča, kot je bil lanski žled, in naval polarnega zraka pa naše življenje bistveno bolj ohromita, kot bi ga še takšen naval toplote. O grozotah mraza bi veliko lahko povedali tudi neustrašni raziskovalci mrzlih prostranstev, najvišjih hribov ter seveda tudi vojaki in podobne poklicne skupine. Ni naključje, da je bilo veliko raziskav o odzivu človeškega organizma na mraz narejenih ravno zaradi potreb vojske.

Pogled na te raziskave, ki nam kažejo, kaj se na mrazu dogaja s človeškim organizmov, je zelo zanimiv. Nedavno mi je v roke prišla zanimiva doktorska teza finske kolegice Tiine Makinen s Centra za polarno medicino. Vsakodnevno preživetje v mrzlih krajih je res poseben življenjski izziv.

Celoten članek si preberite na spletni strani Polet.

Deli s prijatelji