CELULIT

Ženski sovražnik številka ena

Objavljeno 02. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 02. junij 2012 09.00 | Piše: E. B.

Poletje je tisto obdobje v letu, ki razkriva največ lepotnih pomanjkljivosti, izpostavljen je predvsem celulit.

Vse toplejše sonce nas objema s svojimi žarki, oblačila z dolgimi rokavi so vsaj večino dneva vsekakor odveč. A visoke temperature mnoge spravljajo v nelagodje, številne dame se namreč znajdejo v zadregi, saj je v poletnih mesecih marsikdaj izjemno težko zakriti veliko in skorajda neukrotljivo nadlogo: celulit.

»Ocenjujemo, da ima kar devetdeset odstotkov vseh odraslih žensk večje ali manjše težave s celulitom. Prve znake opažamo v obdobju pubertete, stanje pa se poslabša po porodih. Seveda pa ima pri tem vpliv tudi dednost,« pojasni zasebna zdravnica Jadranka Korsika Mrak, dr. med., spec. dermatovenerologinja. Gladke kože željne verjetno že nekaj časa pregledujejo trgovske police, prepolne izdelkov, ki naj bi odpravili ali vsaj ublažili neprijeten videz, a beseda strokovnjakinje bi jih morala kaj hitro postaviti na realna tla: »Ni strokovnih dokazov, da bi različni geli in kreme proti celulitu dejansko imeli kakšen vpliv nanj. Delujejo namreč površinsko in ne prodrejo do podkožnega maščevja. Nekatere od teh krem povečajo prekrvavitev v koži, žilice se v tem predelu razširijo in koža pordeči. Koža je tako videti lepša in bolj napeta, vendar je učinek kratkotrajen.«

Nov življenjski slog za dosežke 

Kaj torej preostane tistim, ki se tudi v visokih temperaturah raje skrivajo za oblačili, kakor da bi razkrile lepotno napakico? »Ena od učinkovitih terapij v boju proti celulitu je kavitacija, ki jo izvajamo v naši dermatološki ambulanti. Kavitacija je naraven pojav, ki nastane pod vplivom nizkofrekvenčnega ultrazvočnega valovanja. Ultrazvočno polje sproži nastanek mehurčkov, ki zrastejo do določene velikosti in se nato sesedejo sami vase. Pri tem se sprosti energija v obliki toplote (zanemarljiv učinek) in pritiska (prevladujoč učinek). Slednji zlahka razbije maščobne celice v podkožju, ker njihove membrane niso odporne proti nastalim vibracijam.

Najučinkovitejša je terapija v predelu stegen, tako imenovane jahalne hlače, in na trebuhu,« razloži dermatovenerologinja. In še opozori: »Seveda pa ni nobena od terapij proti celulitu uspešna, če ne spremenimo življenjskega sloga. Opažamo, da imamo največ uspeha pri tistih ženskah, ki so tudi sicer fizično aktivne in se ukvarjajo z različnimi športi ter se zdravo prehranjujejo!«

Vztrajnost tudi v vročih dneh

Do popolnega videza je torej trnova pot, a z vztrajnostjo je vendarle mogoče doseči rezultate, ki bodo v vročih dneh pripomogli k zadovoljstvu in samozavesti. Pri tem pa ne pozabimo niti na nego povrhnjice, sklene dr. Korsika Mrakova: »Če smo kožo čez zimo zanemarile, bomo v nekaj tednih to težko nadoknadile. Za vsakdanjo nego raje priporočam trda mila, ker manj izsušijo kožo, in ne pozabimo na losione, ki vračajo vlago in maščobo. Ker se bliža poletje, potrebujemo tudi zaščito pred soncem in se raje zadržujmo v senci. Koža nam bo za to neizmerno hvaležna!«

Deli s prijatelji