VNETJE MEHURJA

Ženske vodijo 30 : 1

Objavljeno 02. maj 2015 20.00 | Posodobljeno 02. maj 2015 20.00 | Piše: Nika Vistoropski

Tisti pekoči občutek pogostega odvajanja majhnih količin seča, bolečino, izraženo tudi v krčih in redkeje s krvavim urinom ter nenehnim tiščanjem na vodo, ki je pravzaprav cistitis (vnetje sečnega mehurja), ženske pogosto zamenjujejo z ginekološkim obolenjem.

Bolečino pomaga blažiti toplota.

S cistitisom se sreča vsaj enkrat v življenju kar 90 odstotkov žensk. »Pogostost naraščanja tega obolenja s starostjo je povezana s hormonskimi menopavznimi spremembami,« razloži Primož Tršinar, dr. med., spec. urologije. »Ob tem se spremeni sluznica spolovila in izguba zaščitne vaginalne flore se poveča. Pogostejša je tudi inkontinenca.«

Vnetje sečnega mehurja je pogosta bolezen pri ženskah v zgodnjih in srednjih letih, začne pa se lahko že pri dekletih po spolnih odnosih. »Ženske zbolevajo za cistitisom približno tridesetkrat pogosteje. Vzrok je anatomski, ker je sečnica kratka, zelo blizu zunanjega izvodila sečnice pa sta tudi vhod v nožnico in anus. Najpogostejši povzročitelj vnetja je bakterija Escherichia coli, ki vstopi v sečnik prek kratke sečnice, najpogostejši rezervoar te bakterije pa je črevesje,« nadaljuje. »Redkeje se vnetje razširi po krvi, limfi ali neposredno iz sosednjih organov. Vnetje mehurja lahko povzročijo tudi drugi mikroorganizmi (virusi, glivice), lahko pa je vzrok tudi kemični (npr. citostatiki) ali fizikalni (npr. obsevanje). Klinična slika je različna. Lahko je vnetje asimptomatsko, pogostejši pa so simptomi. Cistitis se lahko kaže s pogostim in pekočim uriniranjem, ženske nenehno tišči na vodo, urin je lahko moten ali krvavast in smrdeč. Bolnice pogosto navajajo tudi bolečino v spodnjem delu trebuha (suprapubična bolečina). Telesna temperatura ponavadi ni povišana.«

Ledvice in prostata

Kar se vnetij mehurja tiče, imajo moški srečo. Pri njih jih je manj. »To pa zato, ker je sečnica daljša. S tem je daljša tudi pot bakterij, ki jo morajo premagati od analne regije do sečnika; zunanjo izvodilo sečnice je bolj oddaljeno, sečnico pa v začetnem delu obdaja tudi prostata, ki izloča nekatere baktericidne izločke, ki lahko uničijo bakterije.«

Vnetje sečnega mehurja spada v širši spekter okužb sečil, kamor štejemo tudi vnetje sečnice (uretritis). To običajno povzročijo spolno prenosljivi mikroorganizmi. Če ga ne zdravimo, lahko vodi v težave z jajcevodi. Moški velikokrat tožijo tudi o akutnem vnetju prostate (prostatitis), ki se kaže tudi s povišano telesno temperaturo, mrzlico, bolečinami v presredku, motnem seču, bolečem uriniranju. Ne smemo pa pozabiti tudi na morebitno akutno vnetje ledvic (pielonefritis), za katero so prav tako značilni povišana temperatura, bolečine v ledvenem predelu, močno mokrenje in splošno slabo počutje. V skrajnih primerih vodi do odpovedi ledvic.

Otroci in odrasli

Kljub temu, da je vnetje mehurja pogost problem ljudi vseh generacij, so vzroki zanj različni. »Pri majhnih otrocih je pogosto vzrok preredko menjavanje mokrih pleničk, lahko pa tudi prirojene anatomske nepravilnosti,« razloži Tršinar. »Pri mladih, spolno aktivnih ženskah je spolna aktivnost vzrok za 75 do 90 odstotkov okužb sečnika. Tveganje je odvisno tudi od pogostosti spolnih odnosov in samega načina občevanja. Pri starejših ženskah pa je vzrok menopavza, lahko tudi kateterizacija sečnika z urinskim katetrom ali pa inkontinenca.«

Deli s prijatelji