MAŠČOBE

Ženske s postavo hruške živijo dlje

Objavljeno 18. maj 2013 12.00 | Posodobljeno 18. maj 2013 12.00 | Piše: M. F.

Pri ženskah, ki imajo telo hruškaste oblike, je povprečna življenjska doba daljša kot pri tistih, katerih telo spominja na jabolko.

Končno dobra novica za ženske z ožjim pasom, a malce večjo zadnjo platjo, med katere sicer sodita tudi znani smrtnici Kate Winslet in Christina Hendricks: raziskave kažejo, da v povprečju živijo dlje od tistih, katerih telo po obliki spominja na jabolko. Znanstveniki trdijo, da so prav maščobe, ki se kopičijo okoli trebuha in zaradi katerih je telo na pogled bolj okroglo, največja grožnja za srce in ožilje, lahko pa vodijo tudi v diabetes.

Kaj pravijo statistike

Pričakovana življenjska doba tridesetletnice, katere telo ima obliko hruške, je za devet let in pol daljša od vrstnice s telesom v obliki jabolka. Za moške so obeti še slabši. Tridesetletnik s pivskim trebuhom ima pričakovano življenjsko dobo kar za 17 let krajšo kot moški z ravnim trebuhom, so objavili na evropskem kongresu o debelosti v Liverpoolu.

Najslabša maščoba na trebuhu

Zdravje najbolj ogroža maščoba, ki se kopiči okoli trebuha. Pod njenim vplivom nastajajo hormoni in druge snovi, ki povečujejo krvni tlak, holesterol in sladkor v krvi, opozarjajo strokovnjaki, to pa lahko povzroči bolezni srca, sladkorno bolezen in možgansko kap.

ITM ni dovolj zgovoren kazalec

Zdravniki sicer najpogosteje kot merilo za zdravstveno ogroženost uporabljajo indeks telesne mase (ITM), ki je koeficient med telesno višino in maso posameznika. Vendar ta indeks ne ponazarja razlike med mišičnim in maščobnim tkivom in ne pove, kje in kako je maščoba razporejena.

Trebuh je zgovornejši

Dr. Margaret Ashwell, ki je predstavila rezultate prej omenjene raziskave, zato zagovarja merjenje obsega trebuha glede na višino telesa. Kot splošno pravilo bi moralo veljati, da obseg trebuha ne bi smel presegati polovice telesne višine. V nasprotnem primeru je verjetnost resnih bolezni in s tem prezgodnje smrti občutno večja. Velikost trebuha je po njenih besedah veliko natančnejši kazalec zdravja kot sam ITM.

»Z merjenjem trebuha dobimo boljšo sliko tega, koliko maščob je nakopičenih na srednjem delu telesa. Prav to so slabe maščobe, ki ogrožajo zdravje,« je povedala dr. Ashwellova. Dodala je, da bi na to morali biti pozorni zlasti moški.

Deli s prijatelji