ŽELODEC

Želodčne težave odpravi pravilo zmernosti

Objavljeno 27. marec 2013 16.40 | Posodobljeno 27. marec 2013 16.42 | Piše: Melita Meršol

Želodčne težave. Hm. Le kdo jih ne pozna.

Najboljša so živila, ki so zrasla v vaši bližini.

Največ jih imamo zlasti okrog praznikov, ki si jih nekateri še vedno ne morejo zamišljati drugače kot za veliko obloženo mizo. Upoštevajmo pravilo zmernosti. Vsak dan! Ljudje imamo različne prehranjevalne navade in se tudi močno razlikujemo po načinu in intenzivnosti presnove posameznih hranil. Poleg že neštetokrat zapisanih »zdravih pravil prehranjevanja«, ki zajemajo več sadja in zelenjave, je treba za dobro počutje poskrbeti tudi in predvsem z več gibanja, petkrat na teden po eno uro.

Najučinkovitejše je intervalno gibanje: pol ure tako hitre hoje, da se zadihamo, preostali čas pa hodimo zmerno. Vključimo lahko še druge oblike aerobnega gibanja, kot so nordijska hoja, plavanje, aerobika. A najprej, kot rečeno, pazimo, kaj damo vase in koliko. S hrano so namreč povezane vse kronične bolezni sodobnega človeka.

Kaj je refluks?

Bolečina v trebuhu in za prsnico je najpogostejši simptom tako imenovane gastroezofagealne refluksne bolezni. Gre za pekočo bolečino v zgornjem delu trebuha ali za prsnico, ki se širi v vrat. Pogosto jo spremlja tudi vračanje želodčne vsebine v usta. Včasih je bolečina podobna tisti, ki nastane zaradi bolezni srca. Tedaj so nujne dodatne preiskave, ki pomagajo pojasniti vzrok težav. Bolečina se lahko pojavlja tudi nad popkom ali okoli njega in je povezana z uživanjem hrane. Spremljajo jo še druge težave, kot so napihovanje, spahovanje in nelagodje v trebuhu. Velikokrat se znaki prepletajo in jih ni mogoče natančno ločiti, zato se uporablja kar splošen izraz – želodčne težave.

Poskrbimo za preventivo

  • Zeleni čaj

Dan je najbolje začeti z osvežilnim toplim napitkom: zeleni čaj ravno tako vsebuje kofein in učinkovito prebudi telo in um, tanini upočasnjujejo absorpcijo kofeina, zato bo ta počasneje krenil v obtok, a se bo tam dlje zadržal in ne bo povzročil nenadnega padca energije. Kava je pogosto kriva za prehiter srčni utrip in želodčne težave – temu se s čajem izognemo!

  • Jejmo zmerno 

Pri jedi si vzemimo dovolj časa. Uživajmo v vsakem grižljaju posebej in hrano temeljito prežvečimo. Encimi bodo razgradili sladkor že v ustih in prihranili delo želodcu.

  • Omejimo sladkarije

Zavedati se moramo, da sladkarije ne potešijo lakote, ampak samo še bolj spodbudijo apetit. Omejiti moramo vse, kar povzroča nastajanje želodčne kisline, in sicer alkohol, mastno hrano, kavo in nikotin. Ne uživajmo jedi, za katere vemo, da nas napenjajo, pri kuhanju pa raje uporabimo okusna zelišča kot močne začimbe.

  • Proč z ocvrto hrano

Ljudem z želodčnimi težavami pogosto škodujejo mastna, zlasti ocvrta hrana, orehi, paradižnik, pomaranče, limone, grenivke, česen, čebula in čokolada. Težave lahko izzovejo tudi pravi čaj, alkoholne in gazirane pijače. Pomembno je, da vsaj tri ure pred spanjem ne jemo. Pri težavah med spanjem pomaga dvignjeno vzglavje.

  • Izogibajmo se stresu

Najpogostejši vzrok za marsikatero želodčno težavo so psihične obremenitve. Nič nam ne pomaga, če kar naprej kam hitimo in nimamo niti časa, da bi v miru pojedli. Umirimo se. Stresu se sicer zagotovo ne moremo povsem izogniti, lahko pa se ga naučimo obvladovati.

  • Potrebujemo kalij

Pogosto smo zaradi določene prehrane samo »napihnjeni«. Hrana, bogata s škrobom, kot so kruh in testenine, zadržuje vodo v telesu, zato se ji izogibajmo v popoldanskih in večernih urah, če se ne želimo zbuditi napihnjeni. Hrana, bogata s kalijem, denimo melone, banane, mango, špinača, paradižnik in oreški, pa deluje kot naravni diuretik, kar pomeni, da se bomo z njeno pomočjo znebili odvečne tekočine v telesu in posledično napihnjenosti.
image

  • Samozdravljenje

Če se odločimo za samozdravljenje, lahko pri značilnih težavah najprej poskusimo z zdravili, ki nevtralizirajo kislino ali zmanjšajo izločanje želodčne kisline. V lekarni jih je mogoče dobiti brez recepta, vendar se je dobro posvetovati s farmacevtom in upoštevati njegova navodila. Skrajni čas je, da začnemo paziti, kaj zmečemo vase in koliko. 

Koristne češnje

Maja cvetijo, v zgodnjem poletju pa nas s tržnice že privabljajo – slastne češnje. Drobni sadeži spodbujajo prečiščevanje ledvic in izločanje strupov, v kombinaciji s semeni pa uravnavajo raven krvnega sladkorja in podaljšajo občutek sitosti. Koristne so tudi pri preganjanju napihnjenosti. Češnje naj bi sodile na sedmo mesto na lestvici najbolj zdravih jedi, ki pomagajo v boju proti boleznim. Menda ublažijo tudi težave z žolčem. Obenem so blago odvajalo, zato bomo lahko z njihovo pomočjo že čez nekaj tednov premagali lažje želodčne težave. 

 

Deli s prijatelji