NEGA LAS

Zeliščni obred

Objavljeno 08. julij 2014 20.00 | Posodobljeno 08. julij 2014 20.00 | Piše: Melita Meršol

Poleti so lasje bolj krhki, zato jim moramo nameniti izdatnejšo skrb.

Preden se odpravimo na plažo, jih zaščitimo z ustreznim vodoodpornim razpršilom in pokrijmo s slamnikom. Poleg zaščite pred sončnimi žarki in morsko soljo pa jim v toplih mesecih zelo koristijo tudi številna zelišča. Za vse to so seveda kot nalašč počitnice, ko imamo časa zase več kot dovolj. Resda so lasje izpostavljeni soncu in morju, vendar ima poletje tudi nekaj prednosti, predvsem ker se skrb zanje začne s pravilno prehrano. Ta mora namreč vsebovati dovolj vitamina A, tega pa je največ v oranžnih in rumenih vrstah sadja in zelenjave, ki ga imamo prav zdaj v izobilju. Treba je piti veliko vode ali zelenega čaja, vsak dan pa pojejmo tudi košček kvasa, najbolje zjutraj na tešče. Najboljša nega pa je z zelišči. Zmerno barvanje in primerna oblika pričeske, predvsem pa zdravi lasje, in poletje se bo zagotovo še bolj lesketalo.

Skrb za lase

Lase moramo redno umivati in enkrat na mesec pristriči konice. Umivamo jih nežno, brez drgnjenja, razčešemo pa s primerno krtačo, ki jo izberemo glede na občutljivost lasišča oziroma čvrstost las. Pravilno krtačenje je namreč poglavitni del nege, saj spodbuja prekrvitev lasišča in pomaga razporediti maščobo od korenin do konic, kjer je najbolj potrebna. Izogibati se moramo prepogostemu barvanju in beljenju ter agresivnim izdelkom za oblikovanje pričeske, zlasti preden se odpravimo na sonce. Zelo koristijo tudi različne strokovne masaže lasišča, ki pospešujejo prekrvitev. Če pa so lasje že poškodovani zaradi sončnih žarkov in slanega morja, naj nam jih ne bo žal in se raje ostrizimo. Kratka pričeska celo pomladi obraz in je najbolj praktična v vročih dneh. Posvetujmo se s frizerjem, saj nam bo najbolje svetoval, kaj nam pristaja.

Naravna nega

Za nego in krepitev las uporabimo zelišča. Namesto z agresivnimi sredstvi jih umivajmo z zeliščnimi pripravki ter jih v poletnem času večkrat navlažimo na dežju ali z deževnico. Nikoli ne pozabimo, da jim najbolj prija enostavno in naravno.

Bela breza, melisa, rožmarin in preslica lasišče poživljajo, negujejo in krepijo. Žajbelj in gabez ga krepita, saj izboljšata in utrdita keratinska vlakna. Kapucinka in pekoča kopriva preprečujeta nastanek prhljaja. Kamilica in plavica ohranjata in oživljata naravno svetlo barvo. Oreh postopno potemni kostanjeve in rjave lase ter oživlja barvo črnih. Sporiš in lipa zdravita poškodovano lasišče in ga čistita ter preprečujeta srbenje.

Splošno znano je, da prizadetim lasem dobro dene poparek iz kopriv, ki ga nanesemo nanje ob koncu umivanja. Če imamo prhljaj ali trde lase, s krožnimi gibi masiramo lasišče z ricinusovim oljem, vsem vrstam las pa prija tudi maska iz dveh rumenjakov in čajne žličke medu.

Med najbolj priljubljenimi je sivkino olje, ki nahrani lase in pomaga pomiriti razdraženost lasišča. Eterično olje rožmarina pa vsebuje flavonoide in smole, ki spodbujajo prekrvitev lasišča in varujejo lase. V skodelico tople vode ga damo pet kapljic in dobro pretresemo. Mešanico nanesemo po šamponiranju namesto balzama. Dobro vtremo, nato speremo z vodo in lasje se bodo lesketali in prav prijetno dišali.

Edino resnično neškodljivo je barvanje in toniranje z zelišči in naravno kano, ki naj ne vsebuje niti enega odstotka kemičnega barvila.

Kot omenjeno, so dobrodošle tudi oljne obloge. Uporabimo lahko olivno, avokadovo ali mandljevo olje in namaščene lase pokrijemo s plastično vrečko, ovijemo v brisačo ter pustimo delovati vsaj dve uri. Oblogo nato dobro speremo in umijemo z blagim šamponom. Na terasi in pred šotorom je to lahko prav poseben obred.

Domači zeliščni šampon

Potrebujemo: 1 dcl otroškega šampona, 2 žlici kamilic ali ognjiča, 2 žlici kopriv ali rožmarina, čajno žličko jojobovega olja, 3,5 dcl vode.

Priprava: V vroči, skoraj vreli vodi namočimo zelišča za približno pol ure. Dodamo jojobovo olje in šampon ter premešamo. Vlijemo v stekleničko, ki se dobro zapira, in jo hranimo v hladilniku, saj je za večkratno uporabo.

Losjon za hitro pomoč

Če so naši lasje brez leska in slamnati, si lahko na hitro pomagamo tudi tako, da po umivanju vanje in v lasišče vtremo nekaj kapljic najljubšega eteričnega olja (na primer limone, rožmarina, sandalovine). To najlaže storimo tako, da ga najprej razmažemo po dlaneh in prstnih blazinicah, nato pa še po lasišču in laseh. 

Deli s prijatelji