DOBRO POČUTJE

Zeleni čaj proti jezi, ohrovt za mirne živce

Objavljeno 12. december 2013 08.00 | Posodobljeno 12. december 2013 08.00 | Piše: M. F.

Z vlakninami in s proteini bogata živila povečujejo storilnost, dober zajtrk prežene jezo, kadar ste brez motivacije, pa se izogibajte alkoholu.

Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, a na počutje pozitivno vpliva le, če je sestavljen iz pravih živil.

Nedvomni drži, da hrana, ki je na naših krožnikih, vpliva tudi na počutje. S čim se torej pogostiti, kadar ste v stresu, jezni, žalostni ali brez prave motivacije za premagovanje vsakodnevnih izzivov?

Kadar ste v stresu, jejte ohrovt in lososa

V trenutkih, ko vas premagujejo neprijetni občutki in napetosti, si je najbolje privoščiti živila, ki vsebujejo veliko magnezija, omega tri maščobnih kislin in vitamina C. Največ teh je v integralnih testeninah, lososu in ohrovtu. Raziskave so potrdile, da prav ta živila zmanjšujejo občutke anksioznosti ter blažijo simptome stresa.

Zeleni čaj pomirja jezo

Jeza je močno čustvo, ki ga ni lahko pregnati. Učinkovit v njenem premagovanju je zeleni čaj. Ta vsebuje epigalokatehin galat (EGCG), antioksidant, ki obvladuje negativne občutke. V eni od raziskav o učinkih omenjene snovi so bili posamezniki, ki so jo dnevno zaužili v zadostnem odmerku, bolj mirni v primerjavi s tistimi, ki so prejemali placebo. Tudi posnetki možganskih valov so pri prvih dokazali bolj mirno in sproščeno stanje.

Dober zajtrk prežene žalost

Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, dviga razpoloženje in telesu zagotavlja veliko energije. A le, če je pravi, torej sestavljen iz beljakovin in žitaric. Te spodbujajo prebavo, zagotavljajo sitost in energijo ter blažijo negativna čustva, zlasti žalost. Negativnih občutenj ne gre premagovati s sladkimi ali slanimi prigrizki, ki le kratkotrajno zagotavljajo ugodje, na dolgi rok pa vodijo k še večji depresiji.

Brez motivacije? Pozabite na alkohol

Pomanjkanje motivacije in koncentracije je lahko posledica nizke količine železa k krvi, zato v prehrano vključite tunino, špinačo, grozdje in fižol. Alkoholu se izogibajte, saj zmanjšuje nadzor nad čustvi, vodi v prenajedanje in s tem še pripomore k pomanjkanju energije. Poleg primerne hrane k premagovanju malodušja pripomore tudi redna vadba.

Vlakna za večjo storilnost

Nizka količina sladkorja v krvi je kriva za upad storilnosti, a to ne pomeni, da morate sredi dneva poseči po čokoladi. Slaščice nikakor niso dobra rešitev. Res sicer hitro dvignejo sladkor v krvi, a ta hitro tudi upade in utrujenost je še večja. Boljša izbira je z vlakninami in beljakovinami bogata hrana, ki postopoma v kri sprošča sladkor in dlje zagotavlja tako energijo kot občutek sitosti.

Deli s prijatelji