PREVIDNO

Zdravstvene težave, ki vas lahko čakajo na potovanju

Objavljeno 25. julij 2015 09.00 | Posodobljeno 25. julij 2015 09.00 | Piše: Mo. S.

Najpogostejša zdravstvena težava potnikov je potovalna driska, ki je posledica okužbe z različnimi mikroorganizmi ali zastrupitve z njihovimi presnovki.

Sladoled na potovanju? Ne najboljša izbira.

Kdaj boste potovali, če ne zdaj, ko je poletna sezona na vrhuncu, sanjski kraji po vabijo? Čeprav je vse to mamljivo, pa na potovanjih na nas prežijo številne nevarnosti, tudi za zdravje. Ogrožajo nas nalezljive bolezni, morebitne slabe higienske razmere, pitna voda (ki je ponekod ni), drugačne podnebne razmere, negotova prometna nevarnost ipd.

Že pred odhodom lahko poskrbite za dodatno zaščito svojega zdravja, pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa so zaradi čim boljše preventive opozorili na najpogostejše težave na potovanjih:

  • potovalna driska,image
  • okužbe zgornjih dihal,
  • okužbe kože,
  • spolno prenosljive bolezni,
  • bolezni, ki jih prenašajo komarji in druge žuželke,
  • težave zaradi ugrizov in pikov živali,
  • poškodbe,
  • višinska bolezen,
  • sončne opekline,
  • potovalna slabost,
  • težave, ki nastanejo zaradi časovne razlike (tako imenovani jet lag).

Proti dehidraciji: voda, sladkor, sol in sok pomaranče

Najpogostejša zdravstvena težava potnikov je potovalna driska, ki je posledica okužbe z različnimi mikroorganizmi ali zastrupitve z njihovimi presnovki. Okužba po navadi nastane zaradi uživanja onesnažene hrane in tekočin, povzročitelje bolezni pa lahko v svoje telo prenesemo tudi prek svojih rok. Driska običajno mine v nekaj dneh, če jo spremlja povišana telesna temperatura ali je blatu primešana kri, pa le poiščimo zdravniško pomoč. Še posebej je potovalna driska nevarna dojenčkom in majhnim otrokom, nosečnicam, starejšim ljudem in bolnikom z zmanjšano odpornostjo, pri katerih lahko pride do nevarne dehidracije.

image
a:1:{s:11:"description";s:31:"Sokovnik za vedno svež napitek";}
Če imate potovalno drisko, je treba izgubljene tekočine in elektrolite nadomestiti. »Najprimernejša je uporaba že pripravljenih rehidracijskih praškov in raztopin, lahko pa oralno rehidracijsko tekočino pripravimo tudi sami. V liter prekuhane vode vmešamo štiri žličke sladkorja, polovico žličke soli in dodamo sok pomaranče. V težjih primerih lahko za zdravljenje potovalne driske uporabljamo tudi pripravke, ki upočasnijo praznjenje črevesja in specifična zdravila, ki pa nam jih mora predpisati zdravnik,« pravijo pri NIJZ.

»Skuhaj, speci, olupi ali ne jej!«

Driski se lahko izognete, če na potovanju upoštevate splošna higienska pravila ter skrbno izbirate hrano in pijačo. Še najvarnejše je uživanje sveže pripravljene in dobro termično obdelane hrane, varna pa sta tudi suha hrana (krekerji) in sadje, ki ga lahko olupimo s čistim nožem in čistimi rokami. Upoštevajmo pravilo: »Skuhaj, speci, olupi – sicer ne jej!«.

Nevarne so zlasti jedi, ki niso toplotno obdelane, torej sladice, omake, prelivi, hladni narezki, solate, surova zelenjava, jajčne jedi, sladoledi in še kaj, med nevarna živila pa spada tudi mleko s svojimi produkti. Če varne pitne vode ni, pijmo vodo iz steklenice, čaj in kava pa sta varna, saj se pripravljata iz prevrete vode. Če vodo za pitje prekuhavamo, mora vreti vsaj eno minuto, na višjih nadmorskih višinah pa vsaj tri minute. Izogibajmo se tudi pitju pijač z ledom, ki je lahko iz oporečne vode, ali sadnim sokovom, ki so razredčeni z vodo.

Ne pozabite na redno in skrbno umivanje rok. Če vode ni na voljo, imejte vedno pri sebi mokre higienske robčke.

Potovalna slabost

Pogosta je tudi potovalna slabost, ki se pojavi kot posledica neusklajenosti med dejanskimi in zaznanimi premiki telesa. Slabost spremljata bledica obraza in hladen znoj, lahko nas sili na bruhanje. Z zmanjšanjem premikanja glave in omejitvijo vidnih dražljajev poskušamo težave preprečiti ali odpraviti (zaprte oči, usmerjenost pogleda v horizont). Težave lahko preprečimo tudi z zdravili proti potovalni slabosti, ki jih je treba uporabiti eno uro pred izpostavitvijo prevoznemu sredstvu.

Pozor, komarji in druge žuželke

Med pogostimi povzročitelji bolezni so tudi komarji in druge žuželke: prenašajo malarijo, dengo, rumeno mrzlico, japonski encefalitis, čikungunjo in druge bolezni, zato se je treba pred piki dobro zaščititi. Uporabite oblačila, ki zakrijejo večji del kože, in insekticide, preprečujte vstop žuželk v notranje prostore, uporabljajte repelente ... Pred nekaterimi boleznimi se lahko zaščitimo tudi s preventivnim cepljenjem.

imageČe vas na potovanju ugrizne kakšna žival, obstaja nevarnost stekline. Rano je treba takoj umiti z milnico in izprati pod čisto vodo, jo prekriti s sterilno gazo in povojem. Čim hitreje moramo biti tudi cepljeni proti steklini (več odmerkov). Po ugrizu živali je priporočljiv tudi obisk antirabične ambulante.

Na potovanju se ne kopajte v jezerih in počasnih rekah (tam lahko na vas prežijo povzročitelji tropskih bolezni), ne pozabite pa niti na ustrezno zaščito pred soncem in na zdravo spolnost.

Deli s prijatelji