(NE)OKUSNO

Zdravilo iz najbolj strupene rastline

Objavljeno 19. maj 2012 12.30 | Posodobljeno 19. maj 2012 12.30 | Piše: M. F.

Ricinusovo olje je tako v medicini kot kozmetiki že od nekdaj cenjeno, saj ima širok spekter delovanja.

Ricinus: od najbolj strupenih do najkoristnejših učinkovin.

Ricin je eden najmočnejših strupov. Pridobiva se iz rastline ricinus (lat. Ricinus communis), ki velja za najbolj strupeno rastlino na svetu. Kljub temu pa ricinusovo olje, prav tako pridobljeno iz te rastline, še zdaleč ni strupeno. Nasprotno. Zaradi zelo redke ricinoleične maščobne kisline, ki je je v ricinusovem olju kar 90 odstotkov, je zelo učinkovito v boju z glivicami, plesnimi, virusi, paraziti in bakterijami. Zdravilnih učinkovin omenjenega olja so se zavedali že v stari Grčiji in v davnem Egiptu. Že od tedaj se ricinusovo olje uporablja pri zdravljenju išiasa, plešavosti, artritisa, slabega krvnega obtoka, zaprtja, miomov in cist, vnetih bradavic, bronhitisa, prehlada, alergijskih motenj, pa tudi epilepsije in parkinsonove bolezni. Pomagajte si z njim tudi sami.

Proti zaprtju

Ricinusovo olje se že od nekdaj uporablja kot zdravilo proti zaprtju. Priporoča se uživanje zvečer, da bi se izognili neprijetnemu okusu, polovico žličke ali celo žličko primešajte soku. Olja ne uživajte več kot dva tedna.

Kot obkladki ob udarninah in oteklinah

Ker učinkovito pospešuje krvni obtok, ricinusovo olje učinkovito zdravi otekline. Izdelajte obkladke, za katere potrebujete čisto gazo, termofor in brisačo. Z oljem prepojeno gazo postavite na obolelo mesto in čeznjo položite termofor. Zavijte z brisačo in pustite uro. Postopek ponavljajte, dokler bolečina in oteklina ne izgineta.

Pri miomih, cistah, benignih tumorjih, različnih vnetjih in menstrualnih bolečinah se priporoča polaganje obkladkov na spodnji del trebuha.

Masaža z ricinusovim oljem

Pomaga pri zateklih dojkah, artritisu, revmatizmu, bronhitisu in prehladu. Če imate težave z bradavicami, jih vsak večer masirajte 10 do 15 minut. Pri prehladu in bronhitisu masirajte z njim prsni koš.

Za popoln videz kože

– Zaradi velikih količin vitamina E in ricinoleične kisline je ricinusovo olje cenjeno tudi v kozmetiki. Spodbuja tvorjenje kolagena in elastina, tako zavira nastajanje gub in je idealno sredstvo za nego zrele kože.

– Ricinusovo olje ob zunanji uporabi odpravlja mozolje in ogrce, čisti in vlaži kožo, spodbuja rast trepalnic, las in obrvi. Redna uporaba olja spodbuja tudi rast nohtov, preprečuje izpadanje las in nastanek prhljaja. 

– Preprečuje nastajanje brazgotin, celi opekline in koristi kot preventiva pred strijami in ekcemi.

Namesto čistilnega tonika ali mleka

Ricinusovo olje je odlično tudi za odstranjevanje ličil. Za vsak tip kože izdelajte primeren pripravek in z njim negujte obraz vsak večer.

Za mastno kožo: 30 odstotkov ricinusovega in 70 sončničnega olja.

Za normalno kožo: 20 odstotkov ricinusovega in 80 sončničnega olja.

Za suho kožo: 10 odstotkov ricinusovega in 90 oljčnega olja.

Res pisana paleta uporabe olja, to se odsvetuje le nosečnicam ter osebam z občutljivim želodcem in boleznimi jeter.

Deli s prijatelji