JABOLKO

Zdravilna moč Adama in Eve

Objavljeno 16. oktober 2012 21.30 | Posodobljeno 16. oktober 2012 21.30 | Piše: Alenka Sluga

Malo je sadežev, ki rastejo v toliko sortah in različicah, pa še njihovi okusi, čeprav iz ene glavne zvrsti, so tako različni.

V jabolkih je vse, kar potrebuje naše telo. Foto: Jože Suhadolnik, dokumentacija Dela

Jabolka so primerna za vse jedi (mogoče malo manj za govejo juho) in, kar je najbolje, za vsako jed je na voljo posebna sorta. Jablana cveti maja, sadeže obiramo jeseni, uporabljamo jih vso zimo, olupljena ali neolupljena.

Njihova zdravilna moč je znana že stoletja, prav tako njihova zapeljiva vloga. Eva je premamila Adama z jabolkom, danes je jabolko zaščitni znak zdravnikov, v grški mitologiji so imeli bogovi vrtove z jablanami, zlato jabolko je znak blaginje. Nekoč ni bilo zdravnika, ki ne bi priporočal jabolka zjutraj in zvečer pri vsaki bolezni, zapisi o njegovi zdravilnosti in uporabnosti so pogosti in dolgi.

Koristni pektin

V jabolkih je vse, kar naše telo potrebuje, od vitaminov do mineralov, sladkorjev in seveda pektina, ki je danes zelo cenjena snov. Znan je predvsem kot snov, ki povzroča želiranje. Jabolčni pektini so zelo zanimive snovi, na sluznici naredijo zaščitno prevleko in tako blažijo vnetje, pospešujejo strjevanje krvi, v določeni sestavi ga v nujnih primerih uporabljajo celo kot nadomestek za krvni serum.

Naribana jabolka ustavljajo drisko, najbolj priporočljivo je, da takrat dan ali dva uživamo samo naribana jabolka. Nezrela se izkažejo bolje kot prezrela, kot sredstvo za ustavljanje driske so primerna tudi za manjše otroke. Ker neolupljena jabolka večajo črevesno vsebino, so tudi blago odvajalno sredstvo.

Čaj in maska

Čaj iz jabolčnih lupin blaži revmatične bolečine, sicer pa je zdravilna moč tega okroglega sadeža najbolj cenjena na Angleškem, kjer jo priporočajo pri skoraj vsaki težavi od pokvarjenega želodca do vsakršnega slabega počutja. Najbolj cenijo dve leti star jabolčnik, hranjen na temnem in hladnem, ki ga kot zdravilo omenja že grški antični zdravnik Galen.

Jabolko zbija tudi vročino. Skuhamo ga ali spečemo, namažemo z maslom in jemo večkrat na dan. Pa še vedno nismo na koncu: priporočajo ga tudi pri putiki, prehladu, bolečinah v grlu, pljučih, ledvičnih boleznih …. Ne samo pri boleznih, pomaga tudi za lepoto, natančneje, odpravlja mastno kožo na obrazu. Jabolko olupimo in ga v vodi kuhamo do mehkega. Zmečkamo ga, mu dodamo žličko limonovega soka in po eno žličko žajblja, sivke in mete. Masko nanesemo na kožo in pustimo učinkovati samo pet minut. Speremo s toplo vodo.

Za vsako eno

Če je jabolko zdravilo, je izjemno dobro in okusno, ima pa še drugo vlogo, ki jo odlično obvlada – v kuhinji. Surovo za zdravje, jabolčni zavitek, jabolčni kompot, omaka, jabolčni žepki … Nešteto je jedi, ki jim dajejo jabolka okus in aromo. Seveda pa vse vrste niso primerne za vse jedi. Za jabolčni zavitek je najbolj primerna sorta boskop z močno kislino, ki je nekuhana za mnoge premočna, za zavitek pa odlična, ker je sočna. Francozi jemljejo za priljubljeno jed tarte tatin grobozrnato kanadsko reneto, za pikantne kombinacije (na primer jabolka z gosjimi jetri) pa sladek jonagold. Zelo aromatične vrste so tudi elstar, gloster in james greiev.


Jabolka s klobukom
(primerne so vse vrste z rdečo lupino)

Za štiri osebe potrebujemo:

4 jabolka z rdečo lupino, 1 limono, 1 cimetovo palčico, 1 list želatine, 250 g vode, 100 g bele moke, 80 g sladkorja, 50 g mislijev, 1 žlico sezama, 1 žličko mletega cimeta, 50 g surovega masla, jajce, 50 g belega kristalnega sladkorja

Jabolka operemo, jih prerežemo in izrežemo sredico, polovice pa neolupljene narežemo na majhne kocke. V vodo damo 30 g rjavega sladkorja, cimetovo palčico, polovico lupine dobro oprane (najboljše bio) limone in njen sok. Pustimo, da zavre, dodamo jabolka in jih kuhamo še tri minute. Želatino namočimo v vodo, da se razpusti. Ko so jabolka mehka, jih zgostimo s stopljeno želatino. Z jabolčnim kompotom do tretjine napolnimo široke steklene posodice in pustimo, da se ohladi. Medtem umesimo testo iz masla, ki naj ima sobno temperaturo, 50 g rjavega sladkorja, moke, druge polovice limonine lupine, mislijev, sezama, cimeta in rumenjaka. Pečico segrejemo na 200 stopinj in testo enakomerno nanesemo na pekač. Pečemo od 8 do 10 minut oziroma dokler ni zlato rjavo, vzamemo iz pečice in pustimo, da se ohladi. Testo zdrobimo in ga damo na jabolčni kompot. Iz beljaka in belega sladkorja stepemo trd sneg, iz njega naredimo kapo vsaki skodelici. Lahko ga potresemo s cimetom ali pa damo za nekaj minut v pečico pod žar, da dobi barvo (če imamo primerne skodelice). 

Deli s prijatelji