PEKOČE

Zdravilna kopriva

Objavljeno 12. april 2016 09.00 | Posodobljeno 12. april 2016 09.00 | Piše: M. F.

Plevel, ki raste za plotom, zdravi vse od glave do peta.

Pekoče koprive so velike zaveznice zdravja.

Nekateri res nanje gledajo kot na nadležen plevel, vse več pa je takih, ki cenijo koprive ter iz mladih spomladi pripravljajo prvo svežo špinačo. Prav je tako, kajti koprive so odlično zdravilo za številne težave. Nabirajte jih čim dlje od naselij in ob manj obljudenih poteh, a tem pogosteje.

Kaj vsebujejo in kako pomagajo

  • Zaradi obilice magnezija preprečujejo težave z mišicami, ožiljem, s srcem, z živčevjem in s presnovo.
  • V njih prisoten cink skrbi za lepo polt ter blaži ali povsem prepreči težave s prostato.
  • Zaradi vsebnosti mangana zavirajo nastanek demence.
  • Vitamin K preprečuje krvavitve. Pripomore namreč k strjevanju krvi.
  • K boljši krvni sliki pa pomagajo v koprivah prisotni železo, baker, vitamin C in že omenjeni mangan.

Kaj lahko iz njih pripravite

Sok

Potrebujete: 30 do 40 vrhov mladih kopriv, tri litre hladne vode, pet do šest agrumov po izbiri (lahko kombinacija limone, grenivke in pomaranče) in kilogram sladkorja.

Priprava: Koprive in agrume operite. Če niso biološke pridelave, sadeže olupite in jih narežite na koščke. Vse skupaj stresite v hladno vodo, pokrijte posodo in pustite 24 ur. Po enem dnevu z rokami vsebino dobro zmečkajte, nato sirup precedite skozi gazo in mu dodajte sladkor, ki ima vlogo konzervansa. Pustite še 24 ur in večkrat premešajte, da se bo sladkor povsem raztopil. Tako pripravljen sok prelijte v čiste steklenice, jih zaprite ter pospravite na temno in hladno mesto. Pijte vsaj dva decilitra na dan.

Juha iz mladih kopriv

Sestavine: Liter mleka, kilogram mladih kopriv, 200 gramov kisle smetane, 100 mililitrov olja, 50 gramov masla, 100 gramov moke, dva stroka česna, sol in poper.

Priprava: Koprive očistite, operite ter jih nasekljajte. Na olju in maslu popražite moko, dodajte nasekljan česen in na kratko še malce prepražite. Dodajte koprive, prelijte z mlekom in z malce vode ter začinite po okusu. Kuhajte še deset minut in v kuhano juho umešajte kislo smetano.

Čaj

Potrebujete: Liter vode, šop svežih kopriv.

Priprava: Zavrite liter vode, odstavite ga z ognja in vanj potopite šopek svežih kopriv. Počakajte deset minut ter precedite. Nesladkan koprivni čaj pijte večkrat na dan. Lahko si skuhate večjo količino, njegov glavni učinek je čiščenje krvi, deluje tudi kot diuretik in skrbi za zdravje sečil.

Če boste po umivanju z njim prelili lase, bo pripomogel k njihovi čvrstosti in zdravju, odličen pa je tudi za čiščenje kože in ga lahko, če je vaša mastna, uporabljate namesto čistilnega tonika.

Tinktura iz koprive

Za pripravo tinkture potrebujete korenine kopriv. Očistite jih s ščetko, ne perite jih z vodo. Na drobno jih sesekljajte in stresite v stekleno posodo. Prelijte jih z 80-odstotnim medicinskim alkoholom. Počakajte dva tedna, občasno pretresite ter nato precedite skozi gazo, nalijte v steklenico in hranite na hladnem temnem mestu.

Deset do 15 kapljic tinkture trikrat na dan dodajte vodi ali čaju. Pozitivno deluje na vse telo. Uporabna je tudi kot mazilo in blaži bolečine, ki jih povzročajo artritis, zvini in druge poškodbe. Če boste enkrat na teden z njo masirali lasišče, bo preprečila izpadanje las in odpravila prhljaj.

Kopel

Naberite šopek kopriv in jih stresite v lonec ter prelijte z dvema litroma vrele vode. Pokrijte in pustite deset do 15 minut. Precedite in tekočino dodajte vodi v kadi. Voda naj bo topla, ne prevroča. Namakajte se 20 minut in po kopeli ne prhajte, pač pa samo obrišite. Kopel je primerna za nego mastne in razdražene kožo.

Kopel za noge

Vzemite za dlan sesekljanih korenin in dva šopka listkov ali stebel kopriv ter jih prek noči namakajte v petih litrih vode. Naslednji dan vse prevrite, ohladite in precedite. Polovico tako pripravljene kopeli dodajte v posodo, kjer zvečer namakate utrujena stopala. Drugo polovico shranite za naslednji večer.
 

Deli s prijatelji