ALTERNATIVA

Zdravila iz sveta čebel

Objavljeno 17. april 2016 14.30 | Posodobljeno 17. april 2016 14.30 | Piše: Katja Cah

Že v ajurvedi, sistemu tradicionalne medicine, starem več kot 4000 let, imajo pripravki z medom pomembno vlogo.

V novem priročniku založbe Kmečki glas z naslovom Apiterapija avtorja Vlada Pušnika lahko najdemo ogromno nasvetov za konkretne zdravstvene nadloge. Objavljamo jih le nekaj. Čebelje izdelke je hvalil tudi slavni antični mislec Aristotel. »Med priporoča za zdravljenje gnojnih ran. Trdi, da obstajata dve vrsti medu, bel in rdečkast, ter da je prvi najboljše zdravilo za očesne bolezni in zdravljenje ran,« na zgodovinsko zanimivost pokaže Pušnik v svoji knjigi in opiše kemično sestavo tega dragocenega čebeljega pridelka. Prevladujejo vitamini iz skupine B in vitamin C, v manjših količinah najdemo še provitamin A, K in E. Deluje proti plesni in protibakterijsko. Po podatkih bakterioloških raziskav vsebujeta največ rastlinskih antibiotikov lipov in kostanjev med.

Herpes simpleks

Poškodbo večkrat dnevno namažemo z 20-odstotnim propolisovim mazilom ali 20-odstotno vodno-alkoholno raztopino propolisa. Lahko mažemo tudi s svežim matičnim mlečkom ali z mešanim v medu.

Krvavitve dlesni

Izpiranje ust s 5-odstotno vodno-alkoholno emulzijo propolisa ali 10-odstotnim vodnim ekstraktom propolisa. Dlesni masiramo s 30-odstotnim alkoholnim ekstraktom propolisa; 500 g kristaliziranega medu zmešamo s 100 g cvetnega prahu in užijemo po eno žličko šestkrat dnevno z zadrževanjem v ustih. 

Alergijski rinitis

Sezonsko alergijo na cvetni prah med drugim krotimo z uživanjem medu z zadrževanjem v ustih – ene žličko šestkrat dnevno. Zdravljenje traja od 20 do 30 dni v terapijah po 15 do 20 minut. Priporočljiv je med v satju ali s satnimi pokrovčki.

Srčna nervoza

Med in matični mleček sta nezamenljiva terapevtska pripomočka pri izboljševanju delovanja srca. Vzporedno s tem pomagata blažiti depresijo in nevrostenijo. Predpisuje se od enega do dveh mesecev uživanja medu po 80 do 100 g dnevno v štirih obrokih in po 100 do 200 mg svežega matičnega mlečka.

Driska

Odženemo jo z mešanico žlice cvetnega prahu in žlice medu v kozarcu hladne vode. Odmerek je treba zaužiti trikrat dnevno. Za otroke ga primerno zmanjšajmo.

Vnetje mehurja

Zdravljenje traja od 20 do 30 dni. Uporabljamo kombinacijo 1 kg dobro zmešanega medu, 200 g cvetnega prahu in 50 g propolisa v prahu. Jemljemo po eno žličko v kozarcu tople vode od tri- do štirikrat dnevno pred jedjo. Že po petih do šestih dneh bolezenski znaki postopno popuščajo in uriniranje prehaja v normalno stanje. Najprimernejše sorte medu so cvetlični, kostanjev in planinski. Terapijo ponovimo, če je treba.

Vaginalni izcedek

Vnetje vagine in materničnega vratu se zdravi z zvečer vstavljenim tamponom, dobro namočenim v propolisovo emulzijo ali propolisovo mazilo. V nožnici mora ostati vso noč. Čas zdravljenja je od šest do dvanajst terapij.

Glavobol

V času napada glavobola, ki velja za živčno bolezen večinoma dednega izvora, je treba zaužiti žlico metinega, žajbljevega ali cvetličnega medu, raztopljenega v kozarcu tople vode s 30 kapljicami 30-odstotnega alkoholnega ekstrakta propolisa. Po 20 do 30 minutah bolečine izzvenijo. 

Deli s prijatelji