ZIMA

Zdravila iz domače kuhinje vedno zaležejo

Objavljeno 18. december 2012 12.45 | Posodobljeno 18. december 2012 12.45 | Piše: Katja Cah

Prehlad, gripa in druge nadloge.

Za zdravje lahko veliko naredimo sami.

Zagrabi nas, ko si najmanj želimo. Značilna zimska bolezen. Pogosto se začne s praskanjem v grlu, smrkanjem in glavobolom ter splošnim slabim počutjem. Preden sežemo po tabletah, se razglejmo po domači shrambi.

Boleča grlo in glava

Kadar nas obišče glavobol, si senca masirajmo s kockami ledu. Potem na čelo položimo še obkladke s kisom ali skuto. Žvečimo klinčke. Privoščimo si sadež, ki najučinkoviteje odganja bolečine v glavi – banano. Ta vsebuje ravno pravšnjo kombinacijo naravnih sladkorjev in magnezija. Boleče grlo pa bomo pozdravili z mešanico limonovega soka, soli in medu, ki velja za prvovrstnega uničevalca bakterij. Nekaterim še vedno najbolj pomaga nekaj kapljic propolisa na žlički sladkorja. Grgrajmo tudi žajbljev čaj in solno raztopino. Tisti, ki živijo ob morju, naj si – zakaj pa ne – postrežejo kar v njem.

Prehlad in gripa

Kaj narediti, kadar nas kot strela z jasnega presenetijo glavobol, smrkanje in kihanje? Ukrepajmo hitro, saj je mogoče prehlad vsaj omiliti, če že ne popolnoma preprečiti. Tableta bo simptome sicer takoj ublažila, vendar to ne pomeni, da bomo v resnici prej ozdraveli. Dr. Ron Cutler z Univerze v Londonu, ki dela na področju biomedicinskih znanosti, toplo priporoča sveži česen, ki ima bombastičen protibakterijski in protivirusni učinek. Pojesti je treba pet strokov na dan. Občutljivi na želodcu jih raje prekuhajmo. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da se je posledično priporočljivo izogibati družabnim aktivnostim. Bolečine v mišicah, ki spremljajo gripo, odganja ingver. Svežega nastrgajmo v čaj. Zadostuje že majhna količina, saj ingver velja za eno od najmočnejših domačih zdravil, kar so potrdili tudi znanstveniki. Prvovrstni zdravitelj je pri vsakršni oslabelosti telesa, tudi ob slabosti.

Vročina

Kadar imamo povišano telesno temperaturo, poleg počitka ne pozabimo na primerne tople napitke. Visoko vročino odlično zbijata bezgov in lipov čaj. Ta tudi poskrbi za pospešeno potenje, torej izločanje strupov iz telesa.

Zamašen nos

Inhalacije naj postanejo del vsakodnevne rutine, vse dokler se ne počutimo bolje. V vrelo vodo stresimo posušene kamilične cvetove. Vdihujmo hkrati skozi nos in usta najmanj pet minut. Nos pomaga odmašiti tudi čebula. Sveže narezano na krožniku čez noč postavimo ob posteljo, kjer spimo. Nosni odprtini si izdatno čistimo s fiziološko raztopino v obliki ampul ali s pomočjo kapalke. Raztopino seveda lahko pripravimo tudi sami tako, da en gram soli raztopimo v 100 ml mlačne vode.

Kašelj

V bivalnih prostorih poskrbimo za dodatno vlažnost. Denimo na radiator položimo čiste zmočene krpe ali brisače. Gorilnik s svečko napolnimo z mešanico vode in stoodstotnega eteričnega olja evkalipta ali smrekovih iglic. Po žličkah večkrat na dan zaužijmo sirup, narejen iz medu in jabolčnega kisa. Pred spanjem pripravimo pijačo iz prevretega piva, ki ga ohladimo in prav tako osladimo z medom.

Izčrpanost

Prebolevanje bolezni terja svoj davek, včasih na račun spanca. Ta je nujen za čimprejšnje okrevanje, zato pred odhodom v deželo sanj poskrbimo za sprostitev in pomiritev. Podplate in zapestja natrimo z nekaj kapljicami naravnega rožmarinovega olja, kar nas bo okrepilo. Pripravimo kopel z nekaj žlicami sadnega kisa ali pa v toplo vodo zlijmo malo stoodstotnega eteričnega olja bazilike in poprove mete. Tudi skodelica vročega, karameliziranega mleka dela čudeže. To ni babičina pravljica, temveč resnica, zatrjuje tudi psihiater, dr. Bernard Vittone, ustanovitelj washingtonskega Narodnega centra za zdravljenje fobij, anksioznosti in depresije. Karamelizirano mleko pripravimo tako, da sladkor segrevamo, dokler se ne stopi, nato pa dodamo mleko ter premešamo. Po želji dodamo še cimet, ki ne le pomirja, temveč tudi krepi telesno odpornost. 

 

Deli s prijatelji