VITALNO

Zdravi
 na soncu

Objavljeno 24. maj 2015 10.30 | Posodobljeno 24. maj 2015 10.30 | Piše: U. S.

Zmerno izpostavljanje soncu ugodno vpliva na naše zdravje, saj omogoča nastajanje vitamina D ter pozitivno vpliva na naše psihično in fizično počutje.

Otrok ne izpostavljamo sončnim žarkom, posebno skrbno izberemo sredstvo za zaščito pred soncem. Foto: Shutterstock

 A to dosežemo že v nekaj minutah, pretirano izpostavljanje pa je vse prej kot zdravo. Za zmanjšanje potencialno škodljivega vpliva predajanja sončnim žarkom poskrbimo z ustrezno zaščito.

Brez sonca ne gre, saj je vir življenja, če se mu zmerno izpostavljamo, ugodno vpliva na naše zdravje, nevarno je prekomerno izpostavljanje njegovim žarkom. Verjetno se premalo zavedamo, kako pomembna je koža, sicer bi zanjo, vsaj v poletnih mesecih, bolje skrbeli: ščiti nas pred vplivi zunanjega okolja, toplotno regulacijo, je obramba pred mikrobi in virusi. Koža ima obrambne mehanizme, ki predstavljajo določeno naravno zaščito pred sončnim sevanjem. V njej nastaja barvilo melanin, ki se po sončenju pomakne v zgornje plasti kože, zato ta potemni – porjavela koža torej ni znak zdravja, kot je veljalo dolga leta, ampak obrambe organizma.

Zmerno izpostavljanje soncu sicer ugodno vpliva na organizem, saj omogoča nastajanje D-vitamina v koži (zadostuje že nekaj minut na dan, v stik s soncem lahko pride le nekaj kvadratnih centimetrov kože) in krepi obrambno sposobnost organizma ter pozitivno vpliva na naše psihično in fizično počutje. Drugače je, če se mu pretirano izpostavljamo: sončni žarki namreč povečajo tveganje za nastanek kožnega raka, UVA-žarki pospešujejo staranje, UVB-pa nastanek opeklin.

Preden gremo na sonce – pa to ne velja le za plažo, ampak tudi potepanja po mestu in parkih –, se je modro zaščititi. Na voljo imamo veliko izdelkov, dobro je izbrati takega, ki ščiti pred UVA- in UVB-žarki in je vodoodporen. Izbira izdelka je odvisna od starosti posameznika, tipa njegove kože, stopnje porjavelosti. Zlasti skrbno jih izberemo za nežno in občutljivo otroško kožo: dojenčkov in majhnih otrok ne izpostavljajte neposrednim sončnim žarkom! Sončne opekline v otroštvu povečajo tveganje za nastanek kožnega raka v poznejših letih. In še tole: pripravki, ki vsebujejo dišave, konzervanse in visoke koncentracije veliko različnih organskih UV-filtrov, pomenijo večje tveganje za nastanek alergijske reakcije.

A ni dovolj izdelek samo imeti, ampak ga tudi pravilno uporabljati: nanesti ga moramo večkrat, in to v zadostni količini, po tistih delih telesa, ki bodo izpostavljeni, pozabiti ne smemo na uhlje in nart, če bomo obuti v sandale. Sicer pa veljajo zapovedi, ki jih zdaj menda res že vsi dobro poznamo: soncu se ne izpostavljamo med 10. in 16. uro, ko je najmočnejše in zato najbolj nevarno. Vsaj pol ure pred odhodom ven se zaščitimo z ustreznim izdelkom za zaščito pred soncem, če se kopamo, kremo nanesemo na kožo po vsakem prihodu na suho. Poleg tega uporabljamo kakovostna sončna očala, v mestu bomo telo zaščitili s primernimi oblačili (lahki materiali, dolgi rokavi in hlačnice) in ne pozabimo na glavo: nosimo pokrivalo. Zapomnite si, da vas sončni žarki dosežejo tudi v senci in oblačnem vremenu. In ne pozabite na nego kože po izpostavljanju soncu: vzdražena rahlo pordela koža potrebuje dodatno nego.

Deli s prijatelji