NA ZDRAVJE

Zdravi na počitnicah

Objavljeno 25. junij 2016 10.30 | Posodobljeno 25. junij 2016 10.30 | Piše: E. B.

Nikakor ne smejo manjkati zdravila na recept, oskrbite pa se tudi z izdelki za oskrbo poškodb in pikov žuželk, sredstvi za blažitev alergijske reakcije, driske in zaprtja. Ste se pozanimali, kakšna je zdravstvena oskrba v državi, v katero ste namenjeni?

V počitniški lekarni ne smejo manjkati osnovna sredstva za prvo pomoč. Fotografije: shutterstock.

Dolg nočni polet vam bo olajšala uspavalna tableta, neprijetno potovanje pa sredstvo proti slabosti: vsak potrebuje svojo osebno lekarno, ko se odpravi na pot, zagotovo se vsi strinjajo, da nič ne pokvari počitnic bolj kakor bolezen!

Zdravila, ki jih uživamo na recept, so nujna, na voljo pa so še številni izdelki, ki lahko olajšajo mnogo tegob in nevšečnosti, če načrtujete adrenalinski ali športni oddih, pa nikakor ne smete zanemariti niti možnosti poškodb. Osnovna sredstva za prvo pomoč so neizogibna, v potovalki tako ne smejo manjkati sterilna gaza, povoji, varnostne zaponke, vodoodporni obliži, škarje, pinceta za klope, razkužilo in mazilo za rane. V počitniško lekarno vsekakor spadajo tudi izdelki za zaščito pred soncem, sredstva za nego kože po sončenju in izdelki za lajšanje morebitnih sončnih pa tudi drugih opeklin. Ne pozabimo na pomoč pri pikih žuželk in alergijskih reakcijah, ključna so tudi sredstva za zniževanje telesne temperature in odpravljanje različnih bolečin, dopust velikokrat po nepotrebnem pokvarita glavobol ali zobobol.

Želodčne težave so zaradi spremenjenega jedilnika in same poti zelo pogoste, občutljivi naj se oskrbijo z zdravili za lajšanje driske, praški za nadomeščanje izgubljene soli in tekočine ter sredstvi za odpravljanje zaprtja. Vsekakor preverite, ali je voda v krajih, ki jih boste obiskali, pitna!

Ne kupujte zdravil dvomljivega izvora! 

Mnogi kupujejo zdravila v tujini, predvsem v nekaterih azijskih in latinskoameriških državah, kjer je mogoč nakup sredstev, ki so pri nas dosegljiva izključno na zdravniški recept, povrhu pa so cenovno ugodna. Ampak pozor: ta zdravila so običajno brez navodil in opozoril, lahko so dvomljivega izvora ali celo ponaredki, zato strokovnjaki takšen nakup odsvetujejo!


Sredstva, s katerimi nimate izkušenj, uživajte previdno, nikakor brez prebranih priloženih navodil in posveta s farmacevtom ali zdravnikom, dodatna previdnost pa je potrebna pri nosečnicah in majhnih otrocih, ki bodo med potovanjem morda potrebovali zdravniško pomoč, zato se o razpoložljivosti te posvetujte pred odhodom. Če potujete v države z drugačno zdravstveno oskrbo kakor pri nas ali morebitnimi značilnimi nalezljivimi boleznimi, se pravočasno, najmanj osem tednov prej, posvetujte z zdravnikom na območni enoti NIJZ, ki vas bo podučil o potrebnem cepljenju ali drugih oblikah zaščite. In ne pozabite na kartico zdravstvenega zavarovanja, potrdilo o zavarovanju v tujini in morebitna potrdila o cepljenju ter drugi zaščiti.

Zdravila in druga sredstva je treba ustrezno hraniti: najbolje v torbi ali škatli, ki ne prepušča svetlobe ali vlage. Temperatura v prostoru, kjer so zdravila, ne sme preseči 25 stopinj Celzija, nekatera sredstva pa zahtevajo posebne razmere, zato jih dosledno upoštevajmo! Nikoli ne zavrzimo originalne embalaže in priloženih navodil, redno preverjajmo rok uporabnosti! Počitniška lekarna naj bo vedno nedosegljiva otrokom in naj bo del osebne prtljage.

In še, pri potovanju v tujino se največkrat bojimo nalezljivih bolezni in zastrupitev, toda raziskave kažejo, da so počitnikarji največkrat žrtve – prometnih nesreč. Najpogosteje je krivo neprevidno prečkanje, pri katerem ne upoštevajo vožnje v drugi smeri, popotniki in avtoštoparji pa velikokrat sedejo v vozilo z vinjenim voznikom. 

Deli s prijatelji