NE NASEDAJTE

Zdrava živila, ki to niso

Objavljeno 14. marec 2012 10.05 | Posodobljeno 12. marec 2012 10.33 | Piše: M. F.

Z zmanjšanim deležem maščob, obogateno z vitamini in minerali, taki in podobni napisi potrošnike pogosto spodbudijo k nakupu živil.

Bogastvo kikirikijevega masla je v zdravih maščobah, zato se nakupu tistega, ki jih vsebuje manj, izogibajte.

Zaradi prehrambne industrije je vse težje jesti zdravo. Embalaža, na kateri se bohotijo napisi o zdravi hrani, namreč pogosto zavaja: z zmanjšanim deležem maščob, bogato z vlakninami, naravno in podobni slogani so velikokrat le marketinški trik, ki prepriča potrošnike, da se odločijo za nakup izdelkov. Zato jim ne gre slepo zaupati, pač pa je treba skrbno brati deklaracije. Še posebej na naslednjih izdelkih ...

Kikirikijevo maslo z manj maščobe

Kupovati tak izdelek je povsem nepotrebno in tudi nesmiselno. Maščobe so najbolj zdrava sestavina kikirikijevega masla, saj gre za zdrave maščobe, ki vsebujejo veliko hranljivih snovi. Z izločanjem teh osiromašijo hranljivo vednost živila. »Dejstvo je tudi, da kikirikijevo maslo z manj maščobe vsebuje prav toliko kalorij kot običajno, saj mu je dodanega veliko sladkorja,« je povedala ameriška nutricionistka Bonnie Liebman. Prav zato svetuje uporabo običajnega kikirikijevega masla ali nepraženih kikirikijev, a v zmernih količinah. » Z zaužitjem 30 g kikirikijev na dan boste občutno zmanjšali tveganje za pojav srčnih bolezni in raka.«

Voda z okusi in vitamini

»Voda in sokovi z dodanimi vitamini so slabi za zdravje, saj vsebujejo veliko sladkorja,« pravi Walter Willett, ameriški profesor epidemiologije. Vitaminski dodatki naravnim sokovom niso potrebni, saj jih sami vsebujejo dovolj. Poleg tega so dodani vitamini sintetični in zato zdravju bolj škodijo, kot koristijo. S pestro prehrano telo dobi vse potrebne sestavine, za žejo pa je vedno najboljša voda brez kakršnih koli okusov in dodatkov.

Energijske palčke

Te slaščice se neupravičeno ponašajo z oznako »zdravi dodatki k prehrani ali prigrizki«. Pomagali naj bi celo pri vzdrževanju telesne teže, hujšanju in ustvarjanju mišične mase. V resnici pa gre za prave kalorične bombe, bogate s sladkorjem in z maščobami z dodatkom sintetičnih vitaminov ter proteinov. Namesto njih raje grizljajte sadje (suho ali sveže), zelenjavo in oreščke.

Hrana z več žiti

Temno pecivo, kosmiči in krekerji potrošnike prepričajo z barvo. Večina namreč meni, da so zaradi temnejše barve bogatejši z vlakninami iz žit. Svoje seveda dodajo še prepričljivi napisi, ki pa, žal, velikokrat zavajajo. Izdelki so namreč pogosto izdelani iz zgolj obarvane moke, katere hranilna vrednost ni nič večja kot pri običajni beli moki. Ne verjemite torej barvi in napisom, raje se poglobite v drobni tisk na embalaži polnozrnatih pekovskih izdelkov.
 

Deli s prijatelji