POPROVA META

Zbuja tek, boljša prebavo

Objavljeno 29. junij 2017 15.00 | Posodobljeno 29. junij 2017 15.00 | Piše: U. S.

Poprova meta je priljubljeno zelišče, sveže lističe uporabljamo v sladicah, iz posušenih kuhamo čaj.

Sveža ali posušena, vedno okusna. Foto: Guliver/Thinkstock

Poprovo meto večinoma uporabljamo zaradi učinkov njenega eteričnega olja oziroma njegove glavne sestavine – mentola. Nič čudnega torej, da najprej pomislimo na žvečilni gumi in zobno pasto, ko kdo omeni meto. Ureja prebavo, lajša slabost in umiri vzdraženo črevesje, zbuja tek in izboljša prebavo, saj pospeši nastanek in izločanje prebavnih sokov, ter odvaja žolč. Blaži želodčne bolečine, preprečila naj bi tudi dražljaj za bruhanje.

Metini listi delujejo antibakterijsko in protivnetno, tudi razkuževalno, protivirusno, kar je koristno pri zdravljenju prehladov in gripe. Topli metini napitki spodbudijo potenje, če smo nahodni, lahko vdihavamo paro metinega čaja, bombone, ki vsebujejo mentol, ližemo ob bolečem grlu. Ne omrtviči le čutnic za bolečino, ampak še prijetno hladi usta. Pri vtiranju v kožo na prsnem košu lajša dihanje, saj mentol sprošča sapnice.

Poprovo meto uporabljamo zaradi učinkov njenega eteričnega olja oziroma njegove glavne sestavine – mentola.

Zunanje, torej ko jih damo na kožo, mentolovi pripravki najprej hladijo, nato ogrejejo, kar pomaga pri mišično-skeletnih bolečinah, glavobolih in tudi zobobolu; v srednjem veku so jo uporabljali kot sredstvo za beljenje zob. Poprova meta pomirja in preprečuje omedlevico, Egipčani in Grki so jo uporabljali kot krepčilo za živce.

Vsebuje veliko mentola, ki je odgovoren za njen vonj in tudi osvežilni okus. Je vir vitaminov A, C in B2, kalcija, bakra in magnezija. 

Sveže lističe najpogosteje uporabljamo v sladicah, pijačah, solatah, priporočljiva je tudi v kombinaciji s stročnicami, saj blaži napenjanje. Uporabljamo sveže ali posušene liste, iz njih najpogosteje kuhamo čaj, ki naj bi nosečnicam blažil jutranje slabosti, zeliščarji pa opozarjajo, naj nosečnice metin čaj pijejo previdno, saj lahko velike količine sprožijo splav; metinih pripravkov naj ne uživajo majhni otroci, pretirano uživanje čaja iz poprove mete lahko slabo vpliva tudi na srce.

Kopel iz poprove mete lajša revmatične težave in čisti kožo; zmečkane liste položimo na poškodovani predel pri udarninah in zvinih. V deželah s toplim podnebjem v vročih dneh pijejo čaj iz poprove mete, saj spodbuja potenje. Mimogrede: za gojenje je zelo nezahtevna, uspeva povsod, tudi v lončku na balkonu ali okenski polici.

Deli s prijatelji