PLES

Zavrtimo se v novi svet

Objavljeno 13. marec 2013 20.10 | Posodobljeno 13. marec 2013 20.12 | Piše: Petra Godeša

Kako se vede človek, ki se v svojem telesu ne počuti domače?

Približno tako, kot če bi bil v prostoru, kjer je prvič, ne pozna njegovih ovir in toplih kotičkov in se zato v njem počasi, previdno premika. Presenetijo ga lastni odzivi in okoliščin nima pod nadzorom. Ampak to lahko spremenimo. Plesalce je na odru čudovito opazovati. Svoje telo obvladajo do potankosti, poznajo vsako mišico in vsak občutek, ki ga ustvari gib. Podobno delujejo v vsakdanjem življenju – čez ovire se prebijajo z eleganco, zaupanjem vase in dostojanstvom. Lahko morda v plesu poiščemo vzrok za samozavest in notranji mir?

Samozavest se krepi 

Dr. Peter Lovatt, bivši plesalec, ki zdaj sodeluje pri oddelku za psihologijo plesa na univerzi v Hertfordshiru, je v svojih raziskavah ugotovil, da ples pravzaprav vpliva na razmišljanje. Izboljša se sposobnost reševanja problemov, saj se možgani tedaj hitro odločajo med več izbirami ali pa si skušajo zapomniti različne možnosti. S plesno improvizacijo razvijamo divergentno mišljenje, s strukturiranimi koreografijami pa konvergentno. Ravno spodobnost reševanja problemov je ena od ključnih lastnosti, ki se jih najpogosteje omenja pri znanstvenih definicijah samozavesti.

Britanski psihoterapevt Gael Lindenfield je po dolgoletnih profesionalnih in osebnih izkušnjah orisal strukturo samozavesti, kamor poleg širokega spektra socialnih veščin kot nepogrešljiv element vključuje globoko ukoreninjene pozitivne osebne atribute. Med ključna področja komponent zunanje samozavesti, kot jo poimenuje Lindenfield, uvršča komunikacijo, nastop, prepričanost vase ter čustveni nadzor. Notranjo samozavest sestavljajo manj na ven opazni elementi: ljubezen do samega sebe, poznavanje samega sebe, jasni osebni cilji in pozitivno razmišljanje. Močnejši ko je človek v posameznih komponentah, bolj zadovoljnega in samozavestnega se počuti.

Nazaj k plesu

Katere od omenjenih lastnosti lahko plesne urice izboljšajo? Pa začnimo tam, kjer smo končali, pri notranji samozavesti. Čez dan svojega telesa sploh ne opazimo, razen kadar nas nanj opozorijo bolečine. Redno gibanje in osredotočanje na posamezne dele telesa pri vadbi dvigata ozaveščenost o sebi, saj pridemo z njim v neposreden stik. Postanemo eno – začutimo sebe in smo telo. Spoznamo sami sebe, kaj nam ustreza, kaj nam povzroča težave in kdaj prehitro odnehamo. Počasi se vzljubimo, saj se ne zanemarjamo, temveč poskrbimo za dobro počutje. Fizična vadba zmanjšuje psihični stres, zato po njej laže pozitivno razmišljamo in si zadamo nove cilje, saj smo napetost pustili v plesni dvorani.

Kaj pa zunanja samozavest? Pokončna drža, okretnost in bolj svobodno gibanje so le nekatere izmed prvin, ki si jih lahko obetate ter pozitivno vplivajo na vaš nastop in prepričanost vase. Tudi nadzor čustev, pri katerem najpogosteje klonimo, postane znosnejši. Ples je neločljivo povezan s čustvi, prepuščanjem, izražanjem. Čustva izražamo laže, zato se izboljša komunikacija in končno povemo tisto, kar v resnici mislimo.

Kaj pa če imam dve levi nogi?

Marsikateri bralec bo ob teh besedah pomislil: »Vse lepo in prav, ampak jaz ne znam plesati!« Če imate do plesa resnično globok odpor in se nikakor ne počutite dobro, bo verjetno res bolje, da si poiščete dejavnost, ki bo vam bliže. Dejstvo pa je, da mnogi radi plešejo, a jih je sram, saj jih skrbi, kako so videti. Kar spomnite se na plesni spektakel, ki sledi kozarčku ali dvema, ali na užitkarsko pozibavanje ob kuhanju, ko se vrti vaša priljubljena glasba. Sami sebi smo najstrožji kritik, s tem pa si postavljamo tudi največjo omejitev. Počutimo se kot pravi zmagovalci, ko te omejitve podremo. Ves strah, anksioznost in negativna čustva zamenja novoodkrita samozavest, ko sebi dokažete, da zmorete. In začnete v tem uživati!

Izberite in se prepustite

Če so vas ob branju tega članka zasrbeli podplati, je res skrajni čas, da v bogati ponudbi poiščete plesni tečaj zase in morda za partnerja. Različnih stilov v Sloveniji ne manjka, zato lahko izberete tistega z najboljšo glasbo, gibi, pisanimi vam na kožo, in prijaznim učiteljem. Veliko zvrsti, ki se jih praviloma pleše v parih, se lahko naučite na vajah za posameznike, si partnerja poiščete kar s pomočjo spleta ali se obrnete na izbrano plesno šolo, kjer vodijo seznam tistih, ki soplesalca še niso našli. Glavni cilj vadbe naj bo vaš užitek, zato pozabite na svoje pomanjkljivosti, nezmožnosti in strahove – in plešite. Boste videli, na plesišču se dogajajo čudeži!

Dobro je vedeti

  • Spoznamo sami sebe, kaj nam ustreza, kaj nam povzroča težave in kdaj prehitro odnehamo.
  • Veliko zvrsti, ki se jih praviloma pleše v parih, se lahko naučite na vajah za posameznike, si partnerja poiščete kar s pomočjo spleta ali se obrnete na izbrano plesno šolo, kjer vodijo seznam tistih, ki soplesalca še niso našli.
  • V času, ko drvimo eden mimo drugega, je ples lahko tudi močan psihosocialni dejavnik, občutek pripadnosti skupini, ki te sprejema takšnega, kot si, pa je fenomenalen.

Katere zvrsti plesa so v Sloveniji najbolj priljubljene

  • Salsa. Ples, ki obvezno zahteva tropske ritme, živahne gibe in žive barve.
  • Hip hop. Urbana zvrst, pri kateri tudi dekleta nosijo hlače in kjer ne gre brez izredno hitrih gibov.
  • Swing. To nikakor ni nekaj iz naftalina, temveč pravi vrtinec obratov, skokov in zibanja z boki.

Kje se lahko lotite plesnih korakov

  • Športno-plesni center Buba v Ljubljani, tečaj trebušnih plesov, začetek 13. marca, 35 evrov za štiri vaje.
  • Plesna šola Rolly v Mariboru, tečaj družabnih plesov, začetek 20. marca, 65 evrov za osem vaj – plača eden, plešeta dva.
  • Plesna šola ChaChaCha iz Kranja, tečaj plesa ob drogu, začetek 19. marca, 62 evrov za dva meseca. 
Deli s prijatelji