HORMONI

Zato so debeli stalno lačni

Objavljeno 27. avgust 2013 09.00 | Posodobljeno 27. avgust 2013 09.00 | Piše: M. F.

Najnovejša raziskava razkriva, da predebeli ljudje zaradi pomanjkanja glukagona resnično ne morejo krotiti apetita.

Za pretirano debelost so krivi (tudi) hormoni.

Posamezniki z ekstremno visokim indeksom telesne mase po zaužitem obroku nikoli ne občutijo sitosti. Razlog je pomanjkanje hormona glukagona, odkriva najnovejša nemška raziskava. Gre za hormon trebušne slinavke, ki sodeluje pri presnovi ogljikovih hidratov in je ključen pri nadzorovanju teka.

Možgani brez pravih podatkov

V raziskavi je sodelovalo 11 oseb s prekomerno maso. Znanstveniki so pri sodelujočih nadzorovali delovanje glukagona ter njihove občutke lakote in sitosti. Izkazalo se je, da ti niso občutili sitosti niti po izjemno obilnem obroku. Pri debelih osebah namreč glukagon izgubi svojo moč in možganom ne pošilja impulzov, ki naj bi jim sporočili, da so siti in naj nehajo jesti.

Ne izključno po lastni krivdi

»Ko indeks telesne mase pri osebi preseže vrednost 30, glukagon ne zaznava več občutka sitosti. Potrebna bodo še nadaljnja raziskovanja, da bi dognali, kaj natanko se ob tem v telesu dogaja, za zdaj vemo le, da ima ta hormon izjemno pomembno vlogo in da ga je v organizmu tistih s prekomerno telesno maso premalo,« je pojasnil vodja raziskave dr. Ayman Arafat z nemške medicinske fakultete Charite.

Čeprav bi težko rekli, da je to dobra novica, si bodo preobilni morda vendarle nekoliko oddahnili. Družba namreč odgovornost za njihovo debelost predpisuje zlasti njim samim. Zadeve pa so morebiti vendarle kompleksnejše, kot se je dozdevalo ...

Deli s prijatelji