JOGA ZA VSAKOGAR

Zasuk za vitkost

Objavljeno 22. november 2017 12.40 | Posodobljeno 21. november 2017 17.36 | Piše: Tadeja Rajer

Z današnjo vajo stimuliramo prebavo in zmanjšamo obseg pasu, predvsem pa vplivamo na hrbtenico, ki je zato bolj gibljiva in tudi prekrvljena.

Položaj 1 – Usedemo se v položaj z iztegnjenimi nogami. Fotografije: Dejan Javornik

Ker se počasi bliža konec leta z zabavami, slaščicami in drugimi dobrotami, se na jogi za vsakogar sukamo, da bomo ohranili vitko postavo. Kajti tako kot vsaka stvar tudi vitkost ne pride ali odide čez noč, temveč potrebuje po navadi leta. Vztrajnost in redna vadba, najbolje vsakodnevna, lahko presenetita z učinkom ter se, kot pravi pregovor, uspeh pojavi preko noči, ki se običajno rojeva leta. In to samo, ko z zavedanjem izvedemo rotacijo v hrbtenici ter zavzamemo preprost sedeč zasuk, pri čemer stimuliramo prebavo in zmanjšamo obseg pasu. Vaja pa učinkuje predvsem na hrbtenico, nosilni del našega telesa. Posamezniki z obolenji v hrbtenici se gotovo zavedajo, kako pomembno je, da je zdrava in prožna. Da težav sploh ne bi bilo, skrbimo z redno prakso; dopoldne za računalnikom, popoldne pa na jogi za vsakogar popravimo telesno držo in treniramo tudi mišice, ki bi zaradi premajhne uporabe z leti in staranjem postopno slabile.

Preden izvedemo zasuk, je dobro ogreti hrbtne mišice – npr. z že znano vajo mačke. Kljub izjemni koristnosti – to so večja gibljivost, prekrvljenost, osvežitev in budnost hrbtenice – pa naj preprostega sedečega zasuka kot tudi vseh drugih zasukov ne izvajajo ljudje s hujšimi težavami v hrbtenici kot na primer hernia diskusov, po operaciji in podobno. Preostali pa en, dva, tri, se že sukamo vsi.


Posamezniki z obolenji v hrbtenici se zavedajo, kako pomembno je, da je zdrava in prožna.

Izvedba

1. položaj: Usedemo se v sedeč položaj, iztegnemo noge predse, vzravnamo hrbtenico. Roke so sproščene na stegnih ali pa so dlani položene na tleh vzporedno ob bokih. Ob skrajšavi zadnjih stegenskih mišic lahko noge tudi pokrčimo in si pod zadnjico podložimo blazino ali odejo. Globlje vdihnemo in izdihnemo ter se pripravimo na zasuk.

2. položaj: Ob vdihu pokrčimo desno koleno, tako da stopalo približamo medenici. Z desno roko se primemo za desni nart ali gleženj, ohranjamo ali ustvarimo prostor v hrbtenici, tako da je še vedno pokončna, prsni del pa povzdignjen navzgor.

3. položaj: Ob izdihu sežemo z levo dlanjo v levo stran ali zadaj za trup, nato pa postopoma zasukamo medenico, ledveni predel, prsni koš in nazadnje vrat ter glavo. Pogled usmerimo čez levo ramo in pogledamo vstran ali za trup. Brada ostane vzporedna s tlemi, prav tako ohranimo pozornost, da ostanejo medenične kosti simetrično v stiku s tlemi. Sprostimo vrat in obraz, oči po želji zapremo. Ob vdihu in nato izdihu se vrnemo prek koraka 2 v izhodiščni položaj 1.

Korake od 1 do 3 ponovimo ob naravnem ritmu dihanja s pokrčeno desno nogo vsaj trikrat, nato pa še na drugo stran, tako da pokrčimo levo nogo in pogledamo čez desno ramo. Bolj izkušeni in gibljivi lahko vztrajajo v končnem položaju 3 z vsako nogo od pet do deset vdihov. Pri zadrževanju zasuka sproščeno dihamo in uporabljamo trebušno prepono, kar še dodatno pospeši prebavo.

Opozorilo: v primeru akutne bolečine v križu ali vratu ob izvedbi prenehamo izvajanje. Vaje naj ne izvajajo posamezniki s hujšimi obolenji hrbtenice. 


 

Deli s prijatelji