JOGA ZA VSAKOGAR

Zasuk za sveže poletje

Objavljeno 09. julij 2017 10.30 | Posodobljeno 09. julij 2017 10.30 | Piše: Tadeja Rajer

Tokratna vaja je odlična sprostitev in osvežitev hrbta, priporočljiva za vse, ki sedijo v pisarnah, pa tudi po napornem izpitnem obdobju.

Položaj 4 – Ob izdihu se zasukamo z desno nogo proti levi strani, pogledamo pa v desno. Foto: Dejan Javornik

Trebušni zasuk je odlična sprostitev in poletna osvežitev hrbta pa tudi vsega telesa. Izvajanje je povsem nenasilno, zato je razen v nekaj redkih izjemah primerno za vsakogar. Posebno ga priporočam, kadar je vsakodnevno delo vezano na pisarno, na primer za računalnik ali katero drugo napravo, po izpitnem obdobju ali dolgotrajnejšem učenju, ko zmanjka časa in energije za gibanje. In kaj je lepšega, kot če se poleti zleknemo v travo, damo vse štiri od sebe, mimogrede pa se še zasukamo v hrbtenici?

 

Z današnjo različico masiramo tudi trebušne organe, kar pospeši prebavo in pomaga ohranjati vitek trebuh.

Miren kotiček za izvedbo lahko najdemo kar na doma- čem vrtu ali v parku, če že uživamo ob jezeru ali morju, pa za prilagojeno izvajanje uporabimo kar odejo ali brisačo, ki jo zavijemo v rolo. Kadar vztrajamo v končnem položaju, sproščamo vrat in hrbet ter povečujemo prožnost svoje hrbtenice, saj delujemo na vezivno tkivo, na kar pri drugih športnih aktivnostih večinoma pozabljamo oziroma ni mogoče. Hrbtenico s tem krepimo, tako da ostane zdrava, hkrati pa odpiramo prsni koš, zato priteka v telo več kisika in s tem več energije. Redno izvajanje varuje križnično-medenični sklep ali olajša težave v tem predelu. Z današnjo različico masiramo tudi trebušne organe, kar pospeši prebavo in pomaga ohranjati vitek trebuh. Zaradi izjemno blagodejnih vplivov na hrbtenico in posledično celotno telo priporočam, da jih izvajamo pogosto. Pred izvedbo zasuka je dobro, da ogrejemo hrbtne mišice, na primer z mačko na vseh štirih, sede ali stoje.

Izvedba

1. položaj: Uležemo se na hrbet, iztegnemo noge v kolenih, roke so sproščene ob telesu. Za prilagojen način na levo stran pripravimo odejo, ki jo zložimo tako, da dobimo ustrezno višino.

2. položaj: Odročimo z iztegnjenimi rokami vstran, da tvorijo s telesom kot 90 stopinj, dlani obrnemo navzgor. Pokrčimo nogo v desnem kolenu in položimo desno stopalo pod levo koleno, bolj izkušeni pa čez levo koleno vstran na tla.

3. položaj: Ob vdihu se primemo z levo roko za zunanjo stran pokrčenega desnega kolena.

4. položaj: Ob izdihu se spustimo z boki in desnim kolenom v levo stran, dokler se ne dotaknemo odeje. Glavo obrnemo v desno in pogledamo proti desni dlani. Ob vdihu se vrnemo s položaji 3 in 2 v začetni položaj 1. Korake od 1 do 4 ponovimo v naravnem ritmu dihanja s pokrčeno desno nogo vsaj trikrat, lahko pa tudi večkrat, nato pa izvedemo enako število ponovitev še na drugo stran z zamenjanim položajem rok in nog. Bolj gibljivi lahko zadržijo v položaju 4 nekaj vdihov in izdihov, začetniki pa si pripravijo eno ali več odej za podporo pokrčenemu kolenu. Manj gibljivi lahko izvedejo zasuk v ležečem položaju z razmaknjenimi nogami, znanim tudi z imenom krokodil, zelo gibljivi pa ne da bi si podložili odejo, tako da se koleno dotakne tal. Opozorilo: če se pojavi bole- čina v hrbtu ali vratu, takoj prenehamo izvajati vajo in se posvetujemo z zdravnikom. Osebe z akutnimi težavami ali težavami v hrbtenici v preteklosti, kot na primer poškodba medvretenčnih ploščic ali hernija diska, zasuka ne izvajajo. Prav tako ni primeren za nosečnice po tretjem mesecu nosečnosti.

Deli s prijatelji