NEVARNO

Zaščita, ki nas lahko stane življenje

Objavljeno 11. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 11. junij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Nobena zagorelost ni zdrava, saj gre za obrambni mehanizem kože, ki se pred UV-žarki skuša zaščititi tako, da proizvaja več kožnega pigmenta.

Sončenje v solariju sodi lahko privede do razvoja rakavih obolenj.

Mlada dekleta pred počitnicami pogosto obiskujejo solarij. Menda z namenom, da bi kožo pripravile na vroče poletno sonce. Na žalost pa se koža z enakomerno porjavelostjo ne zaščiti pred naravnimi žarki. Ravno nasprotno.

Napačno mišljenje

»V zadnjih letih je vse več kožnega raka pri mladih dekletih. Nove raziskave kažejo, da je za to kriv prav solarij,« pravi dr. Len Lichtenfeld iz Ameriškega društva za boj proti raku (American Cancer Society) in dodaja, da je prepričanje, da se koža pod umetnim soncem pripravi na prave sončne žarke in se s tem zaščiti pred opeklinami, povsem napačno. »Nobena zagorelost ni zdrava. saj gre za obrambo telesa: povrhnjica se odebeli in začne proizvajati pigment, ki delno filtrira UV-žarke in daje polti barvo,« opozarja dr. Lichtenfeld.

Solarji ob bok cigaretam

Pretirano izpostavljanje UV-žarkom povečuje verjetnost pojava kožnega raka, solarij pa je še posebno škodljiv. Svetovna zdravstvena organizacija je tovrstno sončenje celo uvrstila v kategorijo najpogostejših povzročiteljev te bolezni. Postavila ga je torej ob bok cigaretam in drugim tobačnim izdelkom. 

Ne razmišljajo o prihodnosti

Kljub opozorilom tretjina v anketi sodelujočih deklet iz ZDA obiskuje solarije, četrtina vsaj enkrat tedensko. »Pri 17, 18 in 19 ne razmišljajo, kakšno kožo bodo imele, ko bodo stare 40 let,« je prepričan ameriški zdravnik in obžaluje, da so številna opozorila o posledicah, ki jih sončni žarki pustijo na koži vse prevečkrat preslišana. Znano je namreč, da UV-žarki povzročajo hitrejše staranje, nastajanje gub, izsušitev kože, posledice pa so lahko tudi usodne.

Deli s prijatelji