NEVARNO

Zaradi silikona jih trepeta 300 tisoč

Objavljeno 25. april 2013 11.40 | Posodobljeno 25. april 2013 11.42 | Piše: E. B.

Direktorji francoskega podjetja, ki je prodajalo sporne vsadke, na sodišču.

Easemanova trdi, da so ji ceneni vsadki v telesu skoraj eksplodirali.

V Marseillu se je začelo sojenje peterici direktorjev zloglasnega francoskega podjetja PIP, ki je vrsto let prodajalo nepreverjene silikone za prsne vsadke in po vsej verjetnosti ogrozilo približno 300.000 strank po svetu.

Oškodovank okoli 300.000, tožnic 5000, brani jih skupno 300 odvetnikov

Za tožbo se jih je odločilo 5000, oškodovanke pa zastopa kar 300 odvetnikov: vse tožnice so s prstom pokazale na enega krivca, direktorja podjetja Jean-Clauda Masa, ki je sicer že priznal, da je uporabljal materiale, za katere še ni imel dovoljenja. »Veliko breme nosi na svojih plečih,« ga brani odvetnik Yves Haddad, a njegove besede med ogroženimi ženskami nimajo prav nobene veljave. Mnoge si namreč (še) ne morejo privoščiti odstranitve vsadkov niti pregleda, ki bi ugotovil, ali se je sporna vsebina morda razlila po prsih, to pa bi jim lahko nakopalo vrsto zdravstvenih težav, morda celo usodnih: med najglasnejšimi tožnicami so Kolumbijke, kar 1500 jih je, zagovarja pa jih ena sama odvetnica, Nathalie Lozano. Mas in preostali obtoženi vodilni iz podjetja sicer vztrajajo, da so storili vse, da bi zaščitili svoje stranke, obenem pa priznavajo, da so se zavedali, da so pri izdelavi uporabljali nepreverjene implantate.

Naj spomnimo, inšpektorji so 2010. v bližini tovarne PIP odkrili industrijski silikon. Potem ko je stroka opozorila, da bi se nedovoljeni material utegnil znajti tudi v medicinskih in kozmetičnih vsadkih, je po svetu zavladala panika, sploh ko so začeli poročati o primerih raka na dojki, ki bi ga lahko povzročili prav nevarni implantati. Polovica od skupno 15.000 francoskih strank se je odločila za odstranitev vsadkov in tako zatrpala domače plastične kirurge, mnoge pa so začele opozarjati, da jim je silikon nakopal raka ali druge zdravstvene težave. Masa so po številnih obtožbah priprli, in ker ni hotel plačati varščine, je za rešetkami preživel osem mesecev. Oktobra lani so ga le izpustili in mu dali možnost, da se brani s prostosti, v preiskavi pa je potem priznal, da je kar 75 odstotkov vsadkov iz njegovega podjetja vsebovalo gel iz domače in seveda strokovno neodobrene izdelave.

Mas in preostali štirje direktorji, ki se bodo morali braniti tudi zaradi davčne prevare, se bodo zagovarjali zaradi velike prevare zaradi prodaje nedovoljenih vsadkov med letoma 2001 in 2010, podatki pa še kažejo, da so z uporabo cenenega in nevarnega silikona privarčevali kar 1,6 milijona dolarjev na leto! In ogrozili življenje več tisoč uporabnic, eno pa morda tudi pokončali: obeta se jim tudi sojenje zaradi nenaklepnega uboja, saj jih toži mati ene od francoskih strank, ki je 2010. umrla za rakom dojke, v prsih pa je imela vsadek s podpisom PIP. Sojenje, ki se je zaradi števila tožnikov oziroma tožnic že zapisalo v francosko pravosodno zgodovino, saj takšnega procesa ne pomnijo, naj bi trajalo mesec dni, a se utegne zavleči. Tožnice namreč menijo, da bi morali peterici soditi tudi zaradi ogrožanja zdravja, ne le prevare, saj so zdravstvene težave številnih uporabnic spornega silikona nezanemarljive: številnim so vsadki v telesu počili in nevaren gel se je razlil ter povzročil resne težave, po mnenju mnogih tudi raka.

 

Deli s prijatelji