PRETIRAVANJA

Zaradi premočne klime trpijo mišice

Objavljeno 08. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 08. junij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Idealna temperaturna razlika med notranjim in zunanjim zrakom je pet stopinj Celzija, s preveliko pa ogrožamo dihala, mišice in živčni sistem.

Bliža se poletje, ko bomo najbrž znova iskali hlad, največkrat s pomočjo klimatskih naprav. A pretiravanje s hlajenjem lahko povzroči prehlad, če je temperaturna razlika prevelika, pa so posledice še hujše. 

Sedem stopinj je dovolj

Razlika v temperaturi med notranjim in zunanjim zrakom naj bi znašala pet stopinj Celzija, nikakor ne več kot sedem. Prav tako se ni priporočljivo zadrževati na mestu, kamor klimatska naprava neposredno sprošča mrzel zrak. Dolgotrajno izpostavljanje temperaturi, ki je od zunanje nižja celo od 15 stopinj Celzija, ima izjemno negativne učinke na zdravje. Najbolj so prizadeti dihalni organi. Zamašen nos, okužbe zgornjih dihalnih poti, vneto grlo, hripavost, otežen govor, suh kašelj in pogosto povišana telesna temperatura so značilni simptomi prehlada, ki ga izzove pretiravanje s klimatskim hlajenjem. 

Tudi hujše posledice

Vendar to še zdaleč niso vse težave, ki jih povzročajo prevelike temperaturne razlike. Ob njih trpijo tudi mišice in živci. Prve se nanje odzovejo s krči in bolečinami. Pri težjih oblikah je potrebno zdravljenje z antirevmatiki. Pretiravanje s klimo lahko povzroči paralizo obraznih živcev, ki jo je mogoče pozdraviti z masažami in uporabo antirevmatskih mazil. Če se te težave pojavijo, je priporočljivo uživanje večje količine magnezija in vitaminov kompleksa B, ti namreč pozitivno vplivajo tako na mišice kot na živčni sistem in jim pomagajo pri vzpostavljanju normalnega stanja.

Previdno

Osnovni nasvet pri uporabi klimatskih naprav je, da se izogibamo vstopu v klimatiziran prostor preznojeni – in nasprotno: iz njega nikar ne pojdimo prehitro na močno vročino. Telo namreč potrebuje čas, da se prilagodi na razliko, sicer lahko doživi temperaturni šok. 

Ob odhodu od doma ali izstopu iz avtomobila je priporočljivo vsaj pol ure pred tem izklopiti klimatsko hlajenje. Organizem ima tako možnost počasnega prilagajanja na višje temperature.

Seveda je pri tem težava zlasti v klimatiziranih pisarnah in javnih ustanovah. Ljudje z nevrološkimi težavami naj se ne bi zadrževali neposredno pod klimatsko napravo, ampak če je le mogoče, tam, kjer klime ni, je pa mogoče čutiti njen vpliv iz drugih prostorov.

 

Deli s prijatelji