NISO NEDOLŽNI

Zaradi pametnih telefonov trpita duša in telo

Objavljeno 17. junij 2016 09.00 | Posodobljeno 17. junij 2016 09.00 | Piše: M. F.

Mnoge posledice pretiravanja z uporabo pametnih telefonov ostajajo skrite.

Nekatere posledice pretiravanja s pametnimi telefoni so še skrite.

Ljudje, mlajši od 25 let, v povprečju svoje mobilne telefone preverjajo 32-krat na dan, je pokazala študija, ki jo je izvedel dr. Richard Wiseman, profesor psihologije na britanski univerzi Hertfordshire. Tudi vse več odraslih se od njega ne loči od zgodnjega jutra do poznega večera.

Kam to vodi?

S posledicami pretirane uporabe mobilnikov se je ukvarjal ameriški psiholog dr. Kostadin Kushlev z univerze v Virginiji: »Bombardiranje s kratkimi sporočili, klici, obvestili z različnih omrežij in s prispelimi elektronskimi sporočili uporabnike pametnih telefonov ovira pri opravljanju vsakodnevnih opravil ter spodbuja hiperaktivnost do te mere, da lahko prav te napravice znatno prispevajo k pojavu nekaterih sindromov pomanjkanja pozornosti in motnje hiperaktivnosti ADHD (attention deficit hyperactivity disorder).«

Kushlev je s svojimi kolegi izvedel dvotedensko raziskavo med svojimi študenti. V prvem tednu poizvedbe je polovico sodelujočih prosil, naj na svojem telefonu izklopijo zvok in naj ga ne uporabljajo, druga polovica ga je smela neomejeno uporabljati ves čas raziskave. V drugem tednu je zadeva potekala enako, le da sta se skupini zamenjali. Na koncu se je izkazalo tisto, kar so znanstveniki predvidevali.

Kadar so sodelujoči nemoteno dostopali do telefona in so imeli na voljo zvočna obvestila o prispelih sporočilih ter obvestilih, so pogosto zaradi njih prekinjali opravila. V tem primeru so znanstveniki pri sodelujočih opazili kar 18 simptomov, ki so značilni tudi za ADHD. »Izkazalo se torej je, da neprestana digitalna stimulacija pripomore k pomanjkanju pozornosti in hiperaktivnosti,« je v svojem poročilu zapisal dr. Kushlev. Motnja pozornosti prinaša širok spekter težav: od naključnih napak, raztresenosti in pozabljivosti do težav s pozornostjo med delom, branjem in pogovori. Hiperaktivnost pa se kaže kot občutek nemira, pretirana zgovornost in motenje drugih. Povedano na kratko: zaradi pogoste uporabe pametnih telefonov so ljudje manj pozorni in dejavnejši.

Dr. Kushlev sicer opozarja, da njegova raziskava ne dokazuje, da lahko pametni telefoni izzovejo ADHD. Motnja je zelo kompleksna ter odvisna od nevroloških in razvojnih dejavnikov. Nakazuje pa, da lahko spodbujajo nekatere njene simptome in prinašajo težave s pozornostjo.

Še druga opozorila

Tudi študija Svetovne zdravstvene organizacije dokazuje, da se je verjetnost prometnih nesreč zvečala za tri do štiri odstotke zaradi uporabe pametnih telefonov (voznikov in pešcev). Prav tako so vse glasnejša opozorila, da je zaradi sevanja zaslona večja verjetnost poškodb vida pri otrocih, uporaba slušalk pa prav nič ne koristi razvoju njihovega sluha.

Ker so pametni telefoni relativno novi, ne obstaja dovolj raziskav, ki bi vse posledice pretirane uporabe lahko potrdile, te se bodo pokazale šele čez desetletja, a obeti niso ravno dobri. 

Nekatere so vidne že danes

  • Kot je pokazala Wisemanova raziskava, 90 odstotkov mladih Britancev pametne telefone uporablja ponoči, kar lahko izzove težave s spanjem. Prav tako se je izkazalo, da 78 odstotkov do 18 let starih uporabnikov napravice uporablja zvečer. Modra svetloba, ki jo zaslon oddaja, možganom sporoča, da je čas za budnost, s tem pa zavira nastajanje hormonov, ki uravnavajo ritem spanja. Posledica so nespečnost, depresija in debelost.
  • Sindrom fantomskih vibracij ima skoraj 90 odstotkov britanskih študentov. Gre za občutek, da jim telefon zvoni, čeprav jim v resnici ne. Pri posameznikih, ki kažejo znake odvisnosti od tehnologije, je težava še izrazitejša.
  • Ženske pogosteje od moških trpijo za nomofobijo. Gre za strah, da bi ostale brez telefona ali da bi ga izgubile. Glede na rezultate angleške raziskave za to fobijo trpi 66 odstotkov ljudi. Dva njena simptoma sta živčnost in tesnoba.
  • Branje drobnih črk obremenjuje oči. Zaradi naprezanja te postanejo razdražene in suhe. Zato povečajte velikost črk in jim med branjem večkrat privoščite oddih. Vsakih nekaj minut dvignite pogled z ekrana in mežikajte, da se bodo oči navlažile.
  • Zgrbljena drža ob zrenju v telefon povzroča bolečine v hrbtu in vratu. Težava ima že strokovni termin: iPosture (idrža). Raziskava med mladimi Britanci je pokazala, da se 84 odstotkov tistih, ki trpijo zaradi omenjenih bolečin, zanje lahko zahvalijo dolgotrajni uporabi pametnih telefonov, tablic ali računalnika.
  • Neprestano pisanje sporočil ali igranje igric na telefonu lahko izzove bolečine v prstih, neobčutljivost teh in poškodbe zapestja, kar se lahko povzroča bolečine in mravljinčenje v vsej roki.

Če jih občutite tudi sami, večkrat stisnite in iztegnite dlan ter z uporabo mobilnega telefona ne pretiravajte. Res je, da si življenja brez njih ni več mogoče predstavljati, a vendar si je kdaj treba od njih odpočiti ter tako zavarovati svoje psihično in fizično zdravje.
 

Deli s prijatelji