O INGVERJU

Zapeljivec in zdravilec

Objavljeno 13. marec 2013 14.10 | Posodobljeno 13. marec 2013 14.12 | Piše: Nataša Oven

Ingver je začimbna rastlina, imenovana tudi zdravilo sto bolezni ali korenika proti mrazu, raste pa v tropskem in subtropskem pasu.

Ingver s protivnetnimi sestavinami blaži bolečine v mišicah in sklepih

Stari zapisi kažejo, da so ingver (Zingiber officinalis) uporabljali že pred približno 5000 leti. Kitajski mornarji so koščke sveže korenike žvečili za premagovanje morske bolezni, ženske pa so si z njegovim čajem lajšale menstrualne bolečine. Da bi si olajšali prebavo, so Grki po obilnem kosilu zavili kos ingverja v kruh in ga pojedli. V starem Rimu so ga uporabljali v lepotilnih salonih, filozof Konfucij pa je želel, da je vsaka jed pripravljena ravno z ingverjem.

Proti slabosti na potovanjih

Vsebuje veliko aromatičnih hlapnih olj, v katerih se skriva njegova zdravilnost, dajejo pa mu tudi značilen vonj in okus. Pomaga pri zgagi, bruhanju in slabi prebavi ter preprečuje slabost med potovanji. Je učinkovito poživilo za krvni obtok, saj preprečuje nastajanje krvnih strdkov, lahko pa nam pomaga tudi pri kroničnih vnetnih boleznih, kot je artritis. Nekateri ga uživajo za povečanje apetita, drugi pa za zmanjšanje kronične utrujenosti in izboljšanje spomina. Pomaga pri migrenah in znižuje povišano telesno temperaturo.

Žvečenje ingverja se priporoča pri zobobolih. Zelo pogosto ga dodajajo v ustne vode, saj se z njim odpravlja slab zadah. Uživamo ga lahko vsak dan, vendar lahko prevelike količine povzročijo želodčne težave.

V zamrzovalnik ne spada

Ingverjev uporabni del so korenike, ki jih izkopljejo jeseni, ko se vsi listi rastline posušijo in odpadejo. Rastlina mora biti stara vsaj eno leto. Pri nakupu se izognimo tistim, ki so na določenih delih mehke oziroma imajo nagubano kožo. Svežo koreniko lahko hranimo v predalu za zelenjavo v hladilniku nekaj tednov, zavito v folijo pa celo nekaj mesecev. Za zamrzovanje ni najbolj primerna. Njena moč je odvisna od tega, koliko časa je bila v zemlji, in seveda od tega, v kateri obliki jo uporabljamo.

Svež in mlet

Svež ingver diši kot limona in ima osvežilen, rahlo pikanten okus. V prahu ima močnejši okus, zato ga jedem dodajamo manj. Čajna žlička mletega je tako enakovredna približno veliki žlici sveže naribanega. Od korenike odlomimo košček, ki ga potrebujemo, ga umijemo in na tanko olupimo oziroma ostrgamo z nožem. Jedem ga dodajamo proti koncu kuhanja. Najbolj preprosto je, da ga samo naribamo, za še izrazitejši okus pa ga lahko pred dodajanjem tudi popražimo na oljčnem olju. Vsekakor pa ga naribamo tik pred uporabo, saj olupljen hitro izgublja pozitivne učinke.

Za sladke in slane jedi

Uporabljamo ga pri peki sladic, v kompotih, sadnih solatah pa tudi pri ribjih in mesnih jedeh, juhah in omakah. Meso, ki ga kuhamo z rezinami svežega ingverja, postane bolj mehko. Zelo dober je v kombinacij s cimetom, vaniljo, klinčki in koriandrom. Če ga kombiniramo s pomarančno lupino, bodo naše jedi dobile azijski pridih. Uporabljamo ga tudi za različne napitke, kot so kava, vino, pivo, liker. Ker zime še ni konec, se bo marsikoga še lotil prehlad. Pri odpravi tega nam učinkovito pomaga ingverjev čaj, ki bo tudi pomiril kašelj. Približno polovico čajne žličke sveže nastrganega ingverja polijemo z dvema decilitroma vrele vode. Skodelico pokrijemo in pustimo stati 10 minut, nato precedimo. Posladkamo ga z medom in dodamo limono. Ker ingver stimulira krvni obtok, bomo imeli občutek, da nas je resnično pogrel od znotraj.

Ingver je zagotovo mnogo več kot le začimba, saj ga uporabljajo tudi v farmacevtski industriji. In še namig. Omenjajo ga celo v knjigi Kamasutra, in sicer naj bi moški z njegovo pomočjo dobili naklonjenost žensk. Vredno je poskusiti.

Deli s prijatelji