RAZISKAVA

Zakaj ženske živijo dlje?

Objavljeno 20. maj 2013 16.45 | Posodobljeno 20. maj 2013 16.45 | Piše: S. I.

Ženske imajo z leti več limfocitov T in B, ki varujejo telo pred infekcijami oziroma proizvajajo protitelesa.

Moški z leti hitreje izgubljajo limfocite T, ki varujejo telo pred infekcijami (foto: Wikimedia Commons).

Ženske živijo dlje od moških tudi zato, ker se njihov imunski sistem stara počasneje. Ko obramba telesa z leti oslabi, so moški bolj dojemljivi za bolezni, s čimer se skrajša tudi njihova življenjska doba, ugotavljajo japonski znanstveniki. S pomočjo testov imunske funkcije bi lahko določili tudi resnično biološko starost človeka, so še zapisali Japonci v strokovni reviji Immunity & Ageing.

Obrambni sistem telesa

Imunski sistem varuje telo pred infekcijami in rakom, če pa je porušen, lahko tudi sam povzroča bolezni. Japonska raziskava se je lotila iskanja odgovora na kontroverzno vprašanje, ali so s starostjo povezane spremembe imunskega sistema odgovorne za razliko v pričakovani življenjski dobi med spoloma.

Profesor Kacuiku Hirokava s tokijske medicinske fakultete je s kolegi analiziral vzorce krvi 356 zdravih moških in žensk, starih od 20 do 90 let. Merili so raven belih krvničk, ki varujejo telo pred okužbami in tumorji, in citokinov, beljakovin, ki delujejo kot posredniki med elementi imunskega sistema.

Pri obeh spolih so ugotovili, da število belih krvničk s starostjo upada, kar so vedeli že iz prejšnjih raziskav. Ko pa so zadevo pobližje pogledali, so ugotovili, da se moški in ženske razlikujejo pri dveh ključnih komponentah imunskega sistema: limfocitih T, ki varujejo telo pred infekcijami, in limfocitih B, ki proizvajajo protitelesa. Pri moških je število limfocitov T in B z leti upadalo hitreje, poleg tega pa so hitreje izgubljali dve vrsti citokinov.

S starostjo se poveča količina dveh posebnih celic imunskega sistema, ki napadajo vsiljivce – celice pomagalke ali celice T CD4 (limfocit T, ki pomaga limfocitu B pri sintezi protiteles), in naravne celice ubijalke ali NK-celice, ki so pomembne za uničevanje virusno okuženih in rakastih celic. In ženske z leti dobijo več tovrstnih celic kakor moški.

Biološka starost

Japonski raziskovalci verjamejo, da bi se dalo iz posameznikovih imunoloških parametrov ugotoviti njegovo resnično biološko starost. »Starostne spremembe različnih imunoloških parametrov se razlikujejo med spoloma,« je v spletni reviji Immunity & Ageing zapisal prof. Hirokava. »Naše ugotovitve nakazujejo, da se počasnejše upadanje teh parametrov ujema z dejstvom, da ženske živijo dlje.«

Prof. Tom Kirkwood z inštituta za staranje in zdravje na univerzi v britanskem Newcastlu je ugotovitve japonskih znanstvenikov komentiral z besedami, da gre sicer za dragocena dognanja, ki pa niso presenetljiva: »Verjetneje je, da je počasnejše staranje imunskega sistema znak splošnega počasnejšega staranja ženske, kakor pa da imunski sistem sam določa hitrost staranja.«

Dr. Donald Palmer, profesor imunologije na Kraljevem kolegiju za veterino v Londonu, pa je dodal, da so raziskave na miših pokazale podobne rezultate kot japonska študija.

Deli s prijatelji