KOŽA

Zakaj sonce poudari pege?

Objavljeno 11. maj 2012 18.40 | Posodobljeno 11. maj 2012 12.44 | Piše: E. B.

Pege so znak, da kožne celice melanociti, ki proizvajajo pigment, niso enakomerno razporejene.

Zgoščenost melanocitov na določenih predelih telesa se navzven pokaže kot temne pikice. Če imate pege, se verjetno še bolj zavedate nevarnosti sonca, gotovo pa ste že opazili, da so po izpostavljanju žarkom na videz simpatične pikice še intenzivnejše.

Melanociti so kožne celice, ki nas varujejo pred škodljivim ultravijoličnim sevanjem, in sicer s proizvodnjo proteina melanina, pigmenta, zaradi katerega naša koža na soncu potemni, namesto da bi bila opečena. Melanociti so običajno razporejeni enakomerno po vsem telesu, včasih pa vendarle ni tako: takrat se nakopičijo na nekaterih predelih, kar navzven vidimo kot pege, pojav, ki se običajno izrazi v puberteti, pa je deden. Pikice se na soncu zaradi močne koncentracije melanocitov še okrepijo, a pegasti, zaradi neenakomerne razporeditve pigmenta oziroma njegovega pomanjkanja na drugih predelih kože, tvegajo opekline, če ne poskrbijo za ustrezno zunanjo zaščito.

Pege so pomembno opozorilo

Sicer pa se pege lahko pojavijo šele v odrasli dobi, torej tudi pri tistih z enakomerno pigmentacijo. Največkrat so roke in obraz, ki so najbolj izpostavljeni sončni svetlobi, dovzetni za spremembe predvsem v starosti, če smo dolga leta zanemarjali zaščito pred soncem. Seveda pa gre pege sprejeti tudi kot pomembno opozorilo: neenakomerna razporeditev melanocitov, ki je značilna predvsem za svetlopolte in svetlooke, je tudi podlaga za razvoj kožnega raka, zato je treba pozorno spremljati spremembe v pigmentaciji in se o njih posvetovati z zdravnikom. 

Deli s prijatelji