PAZLJIVO

Zakaj so uspavalne tablete nevarne?

Objavljeno 23. marec 2012 20.00 | Posodobljeno 23. marec 2012 20.00 | Piše: E. B.

Po najnovejših raziskavah naj bi dolgoročno povečevale verjetnost prezgodnje smrti.

Milijoni po svetu jih uživajo, saj se jim brez njih obeta mučna noč brez spanca, a s tem tvegajo ne le zasvojenost in še hujšo nespečnost, temveč tudi raka. Uspavalne tablete, tudi če si z njimi pomagamo zgolj občasno, namreč lahko povzročijo prezgodnjo smrt, kaže najnovejša raziskava.

Posvet z zdravnikom

Od štiri do osemnajst tablet na leto pomeni 3,6-krat večje tveganje, od 18 do 132 že 4,4-kratno, več kot 132 tablet pa poveča tveganje kar za 5,6-krat! Tako zgovorno pojasnjujejo številke iz dolgoletne študije Jackson Hole Centra v Wyomingu, v kateri je sodelovalo skoraj 35.000 Američanov, starih od 18 do 55 let, strokovnjaki pa so pri analizah upoštevali tudi druge dejavnike in bolezni, ki bi lahko vplivali na kakovost življenja. Zanimivo, na glavno vprašanje, zakaj so lahko uspavalne tablete dolgoročno usodne, če seveda ne govorimo o predoziranju, še ne znajo odgovoriti, kajti na tržišču je veliko različnih zdravil in pomagal za nespečnost z različno kemijsko sestavo. Katera sestavina je torej tista, ki bi jo morali uživati mnogo previdneje ali pa jo morda izločiti iz takšnih izdelkov, še raziskujejo, še vedno pa velja zlato pravilo, da uspaval ne uživamo v kombinaciji z alkoholom in antidepresivi oziroma se o vsaki negotovosti posvetujemo z zdravnikom.

Vsak večer ob isti uri

Tablete, ki pripomorejo k nočnemu počitku, običajno vsebujejo zopiklon, temazepam, zolpidem, diazepam ali zaleplon, ali je katera od teh sestavin resnično tako tvegana, pa bodo pokazale nadaljnje raziskave. Vsekakor pa pred sklepom, da si bomo do kakovostnejšega spanca pomagali s kemijskim pripravkom, velja poskusiti tudi katero drugo metodo. Mnogi si namreč počitek izboljšajo s spremenjenim ritualom: denimo, mnogo prej ugasijo televizor in računalnik, v posteljo ležejo vsak večer ob isti uri, prostore prej primerno prezračijo in jih nato zatemnijo ter se tako pripravijo na temo. Nekateri najdejo rešitev v meditaciji in dihalnih vajah, drugi prisegajo na zelišča v kapljicah ali čajih, kot so melisa, šentjanževka ali baldrijan. 

Deli s prijatelji