PRAZNIČNA PEKA

Zakaj so umetne arome boljše od limoninega olupka

Objavljeno 21. december 2013 16.10 | Posodobljeno 21. december 2013 16.12 | Piše: M. F.

Olupki večine citrusov na naših trgovskih policah so prepolni strupenih in zato zdravju nevarnih snovi.

Limone pridelovalci takoj po obiranju poškropijo s fungicidi, ti pa ostanejo v njihovem olupku.

Gospodinje pred prazniki zavzeto pripravljajo dobrote. Tiste manj izkušene med tem brskajo po starih receptih ali po medmrežju iščejo ideje ter napotke, kako speči kar najboljše pecivo. In pri tem naletijo na nasvet, ki ga izkušenejše nedvomno že dobro poznajo in pravi, da so pečene slaščice veliko okusnejše, če jim med pripravo dodamo naribano limonino ali pomarančno lupino. Prehranski strokovnjaki pa opozarjajo, da velja dobro razmisliti, preden bi to res storili. Olupek teh sadežev namreč ni primeren za uživanje, prav tako odsvetujejo dodajanje tega različnim vrstam peciva.

S strupi omogočena svežina

»Da bi citrusi na dolgi poti od dežel, kjer uspevajo, pa do naših kuhinj zadržali svežino, so škropljeni s številnimi kemičnimi pripravki. Mnogi ob pogledu na svetlečo se limono ali pomarančo pomislijo, da je sadež zdrav, a v bistvu je prepoln strupenih snovi,« pravijo. Pri vseh vrstah agrumov se zaradi preprečevanja gnitja in razvoja plesni namreč uporablja enak postopek: takoj po obiranju jih poškropijo s fungicidi in pesticidi, da bi bila izguba med transportom manjša. Pranje in celo dolgotrajno namakanje ne moreta uničiti vseh kemikaliji ter strupov, ki so v olupku.

Raje kot strupeno izberite umetno

»Morda se sliši malce nenavadno, a vendarle gospodinjam priporočamo uporabo umetnih arom za pecivo. Ta res niso naravna, a so izdelana po strogih merilih in zato veliko bolj zdrava, kot je, denimo, naribana limonina lupina. Sicer pa je sestavo umetnih arom mogoče razbrati iz deklaracije, in če so na njej navedene sumljive snovi, se jim lahko vendarle izognete. Uživanje limonine lupine, prepolne pesticidov, pa zagotovo vodi v bolezen,« še dodajajo nutricionisti.

Potrošnikom skrita informacija

Seveda povedano ne velja za sadeže, ki so biološko pridelani in skladiščeni po načelu organske pridelave. Oznaka, ki to dokazuje, bi morala biti na vsaki uvozni deklaraciji. Ta pa širši množici potrošnikov v večini primerov žal ni dostopna.

 

Deli s prijatelji