ZAKAJ? ZATO!

Zakaj smo prijazni?

Objavljeno 20. april 2012 21.20 | Posodobljeno 20. april 2012 21.21 | Piše: Ema Bubanj

Narava nas je obdarila s številnimi receptorji v možganih, ki povezujejo hormona oksitocin in vazopresin.

O tem, ali smo prijazni ali pa drugim manj všeč, odločajo možgani, je pokazala nedavna ameriška študija. Receptorjem za prijaznost, ki povezujejo hormona oksitocin in vazopresin, gre namreč zasluga za dobre odnose z drugimi, ugotavljajo strokovnjaki: več receptorjev imamo, več prijateljstev bomo sklepali.

Prijaznejši tudi do tistih, ki si tega ne zaslužijo

Sodelujoči v raziskavi, ki jih je narava tako prijazno obdarila, so bolj razumevajoči in uvidevni tudi do tistih, ki si tega morda ne zaslužijo, analiza DNK skoraj 1000 udeležencev in osebnostni testi pa so pokazali še, da tisti, ki so prikrajšani za večje število receptorjev, v življenju pogosto kažejo nelagodje in nezadovoljstvo ter negativna stališča, povrhu pa neradi ponudijo roko znancem v stiski. Vseeno pa sta vzgoja in izobrazba poleg kombinacije genov pomembna dejavnika pri socializaciji, še opozarjajo ameriški strokovnjaki, zato pri tistih, ki bi jih morda krivično označili za nesramne, še ne gre vreči puške v koruzo!

Najneprijaznejši so Francozi


In kje je največ neprijaznih ljudi na svetu? Kot je pokazala Forbesova raziskava, so se na vrh te nelaskave lestvice uvrstile tudi najbolj priljubljene destinacije: Francija je prva, sledita ji Rusija in Velika Britanija, za njima pa Italija, Španija in Grčija. Na seznamu nesramnih 15 ni naše države, se je pa turistično vse bolj všečna naša južna soseda Hrvaška uvrstila na njen rep. Za najprijaznejše dežele že dolgo veljajo južnoameriške.

Deli s prijatelji