ZAKAJ? ZATO!

Zakaj si ne smemo stiskati mozoljev

Objavljeno 12. oktober 2012 11.15 | Posodobljeno 12. oktober 2012 11.15 | Piše: E. B.

Mehansko odpravljanje mozoljev lahko le še okrepi nadlogo!

Vsi vemo, da je stiskanje mozoljev strogo prepovedano, a le redki se lahko uprejo tej skušnjavi. Rdeči, beli, črni in rožnati, mozolji pridejo v vseh barvah in oblikah, pri vsaki rasi in starosti ter obeh spolih, prav sami pa smo pogosto krivi, da se na naši koži zadržujejo dlje in v še manj privlačni podobi.

Pustite jih pri miru

Fizično obračunavanje torej ne pride v poštev, saj to običajno le okrepi nadlogo, ki nam za spomin pusti še kakšno brazgotino, še prej pa morda postreže celo z vnetjem. Če se hočemo resnično učinkovito spopasti s sovražnikom, je najbolj smiselno spoznati njegovo ozadje, krivce za nastanek aken gre običajno iskati v genetiki, onesnaženem okolju, hormonskih spremembah, tkaninah oblačil in prehrani: le tako lahko namreč ugotovimo, ali je vzrok lahko ali težko odpravljiv, ali se bomo z nadlogo zmogli spopasti sami, ali bomo potrebovali pomoč

Če se resnično ne morete upreti takšnemu ukrepanju, na aknasto kožo kakšnih deset minut prej položite topel obkladek, ki bo vršiček zmehčal, mozolj pa potem stisnemo s čisto vato ali gazo – nikoli z nohti.

specialista, ki bo predpisal ustrezno in po vsej verjetnosti večmesečno terapijo. Seveda lahko poskušamo proti nadlogi ukrepati sami – sprememba življenjskega sloga, predvsem prehrane, se pogosto izkaže za smiselno, tudi ko gre za zdravje in videz kože –, kožo čistimo z blagimi, manj dražečimi izdelki na nemastni osnovi (mastni zapirajo pore), seveda pa ne pretiravamo ne s pogostostjo umivanja ne s količino sredstva, sicer bomo kožo izsušili, prav zato pa se izogibamo uporabi alkohola.

A nekaj drži kot pribito – za vse: mozoljev ne smemo stiskati, saj bakterije pri tem prodrejo v globlje plasti kože, ki se lahko vname in odpravljanje akne se pravzaprav podaljša, konča pa z brazgotino. Mozolj preprosto pustimo pri miru in tako belim krvničkam omogočimo, da počasi uničijo žive bakterije. Če se resnično ne morete upreti takšnemu ukrepanju, na aknasto kožo kakšnih deset minut prej položite topel obkladek, ki bo vršiček zmehčal, mozolj pa potem stisnemo s čisto vato ali gazo – nikoli z nohti. Kožo po čiščenju razkužimo, še bolje pa je, da mehansko odpravljanje nadloge prepustimo usposobljenemu kozmetičnemu strokovnjaku.  Z mozolji ravnamo preudarno in potrpežljivo.

Kožni virus proti aknam

Neškodljivi virus, ki živi na površini naše kože, bi bil lahko ključen v boju z aknami. Znanstveniki so pojasnili, da spada med tako imenovane fage, ki ubijajo bakterije Propionibacetrium acnes – te povzročajo akne. Strokovnjaki s kalifornijske univerze v Los Angelesu in univerze v Pittsburghu so odkrili 11 različnih verzij omenjenega virusa, ki se hrani z bakterijami; prepričani so, da bi lahko z njihovo

Postanite oboževalec rubrike Stil na facebooku.

pomočjo izdelali učinkovito zdravilo proti tej kožni bolezni, ki pogosto pušča fizične in tudi čustvene rane. »Akne prizadenejo na milijone ljudi, kljub temu imamo zelo malo učinkovitih metod za njihovo odstranjevanje in preprečevanje,« je pojasnil vodja preiskave prof. Robert Modlin. Akne nastanejo, ko se lasni folikli zataknejo ob sebum, oljnato snov, ki jo telo izdeluje za preprečevanje izsuševanja kože in las. Te folikle nato inficira bakterija Propionibacterium acnes.

Deli s prijatelji