OLAJŠAJTE SI DUŠO

Zakaj se izplača jokati

Objavljeno 17. januar 2015 09.30 | Posodobljeno 17. januar 2015 09.30 | Piše: M. F.

Jok deluje kot klic na pomoč, med njim pa se sprošča oksitocin, ki zavira delovanje hormonov stresa.

Jok v telesu dviguje raven hormona sreče oksitocina.

Čeprav nekateri verjamejo, da so solze znak šibkosti in slabosti ter jih zato raje zadržujejo, se motijo. Jokanje namreč ni samo nekakšen ventil za sproščanje negativnih občutkov, ampak nudi tudi zaščito pred bakterijami in zavira delovanje hormonov stresa. Oglejte si pet razlogov, ki govorijo jokanju v prid.

Solze čistijo oči

Delujejo kot naravni antibiotik in lahko v zgolj petih minutah pomorijo do 95 odstotkov škodljivih bakterij na očeh.

Jok izboljšuje vid

Očesna ovojnica lahko dehidrira, to pa povzroči težave z vidom, ki postane nekoliko zamegljen. Ko jočemo, solze ovojnico navlažijo in tako izboljšajo vid.

Solze iz telesa odstranjujejo slabe hormone

Strokovnjaki so že v osemdesetih letih dokazali, da imajo solze različno sestavo. Ta je povezana z vzroki zanje. Tako je v refleksnih solzah (ki se izločajo, kadar v oko pride tujek ali ob rezanju čebule) manj hormonov stresa kot v solzah, ki jih izzovejo čustva. Ti se tako pospešeno izločajo iz organizma.

Jokanje olajša dušo

Jok je posledica povečanega delovanja dela živčnega sistema, katerega naloga je pomiriti organizem po stresnem dogodku in upočasniti delovanje srca. Raziskave so dokazale, da jok v telesu dviguje raven oksitocina, hormona sreče, ta pa onemogoča sproščanje hormona stresa kortizola. Poleg tega se med jokanjem sproščajo endorfini, snovi, ki blažijo bolečino in spodbujajo prijetne občutke. Torej ni nič čudnega, da se po joku počutimo bolje.

Solze nudijo čustveno olajšanje in omogočajo povezovanje z drugimi

»Obračun« s čustvi ob pomoči joka pripomore k lažjemu premagovanju težav. Jok v drugih budi zaščitniške nagone in na okolico deluje kot klic na pomoč. Ranljivost torej pripomore k tesnejšemu povezovanju z drugimi. Tako kot povsod drugod torej tudi pri reševanju težave velja, da je v slogi moč.

Ko vam bo naslednjič hudo, torej brez zadržkov zajočite. Črni oblaki zato res ne bodo izginili, bodo pa zagotovo videti manjši in manj grozeči.

Deli s prijatelji